Звільнився з армії — і… втратив надію на отримання власного житла?! Чи сподівання все ж таки є?

 Квітень 6, 2018

5546_p_10_img_0001Про практику зняття з квартирної черги у зв’язку із закінченням терміну дії військового контракту та зміни до чинної нормативної бази, яку готує  Міністерство оборони, аби унеможливити звуження прав військовослужбовців

Нещодавно зустрів одного знайомого офіцера, з яким свого часу разом служив у районі проведення АТО. Поспілкувалися, згадали минуле, поділились планами на майбутнє. Він розповів, що вирішив звільнитися з лав Збройних Сил у зв’язку із закінченням терміну дії контракту. Мій товариш оптимістично дивиться на життя, має намір реалізувати себе в цивільному житті. На долю він не скаржився, хоча, і це неважко було помітити, звільнення зі служби його все ж таки хвилювало.

Річ у тім, що він, учасник бойових дій, який відслужив у війську понад двадцять календарних років, імовірно, так і не отримає житло від держави. Усі ці роки він не мав власного даху над головою, служив у різних гарнізонах, куди переїжджав разом із родиною. Цілком закономірно, що після 20 років військової служби розраховував на власне помешкання, адже перебував на квартирному обліку та був першочерговиком. Але яким же був розчарованим, коли на його прохання видати йому довідку про те, що він перебуває на квартирній черзі, у житловій групі квартирно-експлуатаційного відділу (КЕВ) його попередили, що в разі звільнення з лав Збройних Сил у зв’язку із закінченням терміну дії контракту його з неї буде виключено. На закономірне «Чому?» йому відповіли, що так визначено в «Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», затвердженій наказом Міністра оборони № 737 від 30.11.2011 (зі змінами).

Я уважно ознайомився із цим документом. У пункті 2.17 чітко визначено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, під час звільнення з військової служби в запас або відставку в разі закінчення терміну контракту за умови досягнення 20 років вислуги в календарному обчисленні, залишаються на їхнє бажання на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду за останнім місцем служби. Однак 19 червня 2014 року (із часу оголошення в країні особливого періоду, внаслідок чого було збільшено граничний вік перебування на військовій службі) іншим наказом Міністра оборони України № 401 затверджено зміни. Означену норму згідно із пунктом 2.16 виключено…

Загальновідомо, що забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями регламентує Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у статті 12 якого визначено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше та членам їхніх сімей надають жилі приміщення для постійного проживання або, на їхнє бажання, грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошову компенсацію надають їм один раз протягом усього часу військової служби за умови, що вони не використали право на безоплатну приватизацію житла.

На офіційний письмовий запит, надісланий на адресу Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління, ми отримали відповідь, що військовослужбовця, який звільнився з військової служби після закінчення контракту з вислугою понад 20 календарних років, на підставі абзацу 4 пункту 2.18 цього наказу (звільнення з військової служби на підставах, не зазначених в абзаці першому пункту 2.16) знімають з обліку за місцем служби.

Водночас представники юридичної служби ОК «Південь» мають інший погляд на правове поле: «Відповідно до чинного Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці, які мають вислугу 20 років і більше, користуються правом на отримання житла».

Зрозуміло, що зазначена «свобода» трактування спонукає військовослужбовців Збройних Сил України звертатися по захист своїх прав у суд. Із другого боку, перспектива бути викинутим із квартирної черги, а потім займатися судовою тяганиною нікого не влаштовує. Тому цілком логічним стало рішення про врегулювання цього актуального й болючого питання в спосіб, який би не передбачав звернення до служителів Феміди.

Як поінформував редакцію заступник начальника відділу правової експертизи та представництва Управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України підполковник юстиції Леонід Рибалко, «з метою недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини та громадянина, забезпечення належного соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей Міністр оборони України надав окреме доручення 16 серпня 2017 року під номером 1487/з щодо організації роботи із внесення змін у статтю 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у частині залишення військовослужбовців на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у разі звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням терміну контракту. На сьогодні за результатами робочих нарад відбувається обговорення та внутрішнє погодження проекту закону, який передбачає, крім вирішення питання залишення військовослужбовців на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов у разі звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням терміну контракту (за умови досягнення певної вислуги років), включення норм, що регулюють механізми поновлення на військовому обліку військовослужбовців запасу з вислугою понад 20 календарних років, яких звільнено у зв’язку із закінченням терміну контракту, та включення порядку обліку на квартирній черзі військовослужбовців, звільнених із військової служби через сімейні обставини, а також жінок, які мають дітей віком до 18 років, під час дії особливого періоду».

Отож перспективи повернення до норми закону, яка передбачає можливість залишатися у квартирній черзі після завершення контракту, видаються цілком реальними.

Олександр КІНДСФАТЕР, «Народна армія»

Схожi записи: