Освячена вербова гілка відганяє лихо

 Березень 31, 2018

5545_p_22_img_0001Цієї неділі, 1 квітня, православні християни відзначатимуть одне з дванадцяти головних церковних свят — Вхід Господній в Єрусалим або Вербну неділю

Сьогодні мало хто в Україні не знає про свято, яке передує Великодню. Навіть деякі з тих, що не вважають себе віруючими, переконані, що цього дня бажано зайти до церкви, аби посвятити вербу. На жаль, не так уже й багато людей, навіть серед вірян, знають про те, навіщо цю вербу святити і що з нею робити потім. Особливо сумно це констатувати, усвідомлюючи, що лише 100 років тому про всі подробиці цього свята могла розповісти навіть дитина. Тож напередодні святкування Вербної неділі не завадить пригадати традиції, звичаї та вірування нашого народу, пов’язані з цим святом

Звідки пішло свято?

Подія, якою започатковано Вербну неділю, називається входом Господнім в Єрусалим. Після того, як Ісус Христос воскресив з мертвих Лазаря, люди, які бачили це, повірили, що він дійсно Син Божий. Коли Ісус в’їжджав на віслюку до Єрусалима, багато хто скидав із себе верхній одяг і розстилав йому на дорозі; інші зрізали пальмові гілки, несли їх у руках і кидали на дорогу (в давнину на Сході був звичай: зустрічати царя-переможця пальмовими гілками). І весь народ, супроводжуючи і зустрічаючи Ісуса, на радощах вигукував: «Осанна!», що означало порятунок.

Якщо задуматися, то Вербна неділя не тільки світле свято. Цей день також є одним із найсумніших і найтрагічніших у православній вірі. Адже практично всі ті, хто вітав Ісуса у Вербну неділю, вже за кілька днів били його і кидали в нього каміння з криками люті, вимагаючи, щоб його розіп’яли.

У Київській Русі звичай святити вербу згадується ще в «Ізборнику» (1073 рік) під назвою «Праздьникъ в  рбъны». Згадує про вербу і Данило Паломник (1095–1108), що відвідав Єрусалим і там бачив «древіе много по брегу Іорданову превысоко, яко вербіе єсть й подобно». То були пальми, що нагадали нашому землякові рідне «вербіє».

Чому саме верба

5545_p_22_img_0002Оскільки в наших широтах пальми не ростуть, то слов’яни обрали для себе символічне дерево — вербу, яка серед перших починає цвісти й зеленіти, символічно означаючи перемогу життя над смертю. Таким чином українці свято Входу Господнього в Єрусалим називають Вербна неділя, білоруси — Вербніца, болгари — Цветніца, серби — Цвети, а словаки — Квітна неділя. А от католицьку Вербну неділю називають Пальмовою.

Верба, як відомо з біблійних притч, одна із перших рослин, що після всесвітнього потопу зросла на схилах, балках та на берегах річок і водоймищ.

За грецькою легендою, саме верба була посаджена богами на березі Євфрату. Попри несприятливі погодні умови — спеку, суховії, сильні дощі та грози, верба не загинула, навпаки, небагато знайдеться на землі дерев, які мали б таку ж кількість родичів, як верба — нині відомо понад 1600 її різновидів. Існує повір’я, що всі вербові дерева на землі освячені. Можливо, це правда, інакше звідки у верби така сила?

Готуємось до свята

За вербою найкраще сходити самим у парк або ліс, знайти дерево, яке вам найбільше сподобалося, відламати стільки гілок, скільки мешканців у вашому домі. Після цього обов’язково потрібно подякувати дереву за такий розкішний подарунок. У кожного члена родини повинна бути своя гілка, яка й буде підживлювати свого «господаря» енергією. Гілки верби потрібно освятити в церкві. Тоді вона матиме більш потужну силу, за допомогою якої захищатиме і оберігатиме хату і її мешканців.

Нехай вербова гілка допоможе нашому народу перемогти

Вербна неділя — свято, коли хочеться згадати всіх, хто дарував і дарує нам впевненість у тому, що життя — не марне, адже ми живемо і день за днем боремося з труднощами і негараздами заради тих, кого любимо. Нехай поряд із кожним завжди будуть дорогі люди, заради яких варто жити і перемагати.

Святкування Вербної неділі

У суботу перед Вербною неділею у православних церквах проводиться Всенічне бдіння. Всі віруючі в цей вечір йдуть на службу з вербними гілками в руках. На богослужінні багато разів співається стихира «Сьогодні благодать Святого Духа нас зібрала». Служителі церкви кроплять гілки вірян святою водою. На честь входу в Єрусалим Ісуса віруючі до кінця служіння стоять із запаленими свічками.

У неділю, на наступний день, прийнято знову приходити до церкви, щоб ще раз освятити вербові гілки. Ті, хто не зміг прийти до церкви в суботу, також можуть відвідати службу у Вербну неділю і освятити свої гілочки.

Що робити з вербою, яка вже стояла цілий рік у вашому домі?

Торішнім прутикам потрібно подякувати за «службу» і спалити або опустити в річку. Вони заберуть із собою весь негатив із дому.

Магічні властивості вербних гілок

З давніх-давен уважається, що квітуча верба має чарівні властивості. Так, вербними гілочками корисно «шмагати» один одного по спині. Робиться це легенько, символічно. При цьому говорять: «Не я б’ю, а верба б’є». Вважається, що такий обряд додає здоров’я, дарує натхнення і надію, зберігає красу.

Щоб очистити будинок від «енергетичного сміття» і відновити мир серед членів родини, потрібно приготувати віник із вербних гілок і підмести ним підлогу. Сміття необхідно спалити, а разом із ним спалюється все погане.

Якщо вербичка стояла у воді й пустила коріння, це означає, що «власнику» цієї гілки в майбутньому випаде удача та добре здоров’я. Таку гілочку слід посадити, попередньо попросивши її про щось дуже хороше. Кажуть, що бажання обов’язково здійсниться.

Засохла гілка свідчить про те, що вона відвела від свого власника біду. Ця гілка нехай стоїть до наступного року.

Сором’язливим і невпевненим у собі людям вербну гілку потрібно повісити біля вхідних дверей. Щоразу, як людина буде виходити з дому, необхідно доторкнутися до гілки. Цей ритуал додасть впевненості й допоможе позитивно вирішити всі питання.

Прикмети на Вербну неділю

Вербу кладуть після освячення за образи, щоб охороняла хату від лихих сил;

Якщо на Вербну неділю йде дощ — варто чекати хорошого врожаю;

З’їси «котик» свяченої верби — вирішиться важлива справа;

Якщо покивати свяченою вербою в бік хмар, можна відвести громи та град;

На Вербну неділю варто подумати про дорогу людину — і вона прийде в гості;

Посадиш кімнатну рослину на Вербну неділю — прийде багатство в будинок.

Наталія КОЗАК, «Народна армія»

Схожi записи: