Реформу на солдатській кухні завершать у 2019-му

 Березень 28, 2018

5545_p_02_img_0001_1Торік на нову систему харчування за Каталогом продуктів переведено 23 військові частини, ще близько 50 буде переведено протягом 2018 року. В цілому до кінця цього року за новою системою харчуватиметься близько 70 тисяч військовослужбовців наших Збройних Сил. Про це під час брифінгу в Міністерстві оборони України повідомив начальник Центрального управління продовольчого забезпечення Збройних Сил України Тилу ЗСУ генерал-майор Микола Куклюк.

За словами посадовця, 2017 року в переході на нову систему продовольчого забезпечення пріоритет було надано частинам Десантно-штурмових військ, Сил спеціальних операцій, Військово-Морських Сил, військовим навчальним закладам та навчальним центрам, військово-медичним установам. Стосовно переліку військових частин, запланованих до переведення на нову систему харчування 2018 року, генерал-майор Микола Куклюк зазначив, що до нього входять як бойові частини (зокрема всі бригади Десантно-штурмових військ), так і решта військових навчальних закладів.

— Перехід на нову систему 2018 року відбувається планово, на це виділено відповідний фінансовий ресурс — 820 млн грн. Наразі триває підготовчий період, активна фаза розпочнеться у травні-червні, — зазначив він. — Завершення процесу переходу всіх військових частин на нову систему харчування планується на кінець наступного року.

Передумовами впровадження нової системи харчування стали значна кількість нарікань на якість харчування, непрозорість формування ціни, монополізація ринку, а також цілковита залежність від фірм, що надають послуги.

Водночас нова система підтвердила свою ефективність, зокрема й у районі проведення АТО.

Розповідаючи про переваги нової системи харчування, посадовець наголосив, що нині діє більш гнучкий механізм замовлення продуктів, який дозволяє використовувати каталог, що містить майже 400 найменувань продуктів, не за нормами, а за ціною та калорійністю, унеможливлює використання продуктів-замінників для здешевлення вартості добового раціону, забезпечує впровадження електронного обліку руху продовольства та складання набору продуктів.

За словами Миколи Куклюка, електронна система розкладки продуктів не дозволить сформувати некалорійне або неякісне меню. Новий каталог містить такі нові продукти харчування, як соки, гриби, кисломолочні продукти, кондитерські вироби, на 40% збільшено норму м’ясної групи.

— Вартість харчування за каталогом майже така ж, що й була раніше, якщо не враховувати зарплати кухарів, — зазначив генерал-майор Микола Куклюк. — Аутсорсингові компанії не можуть надавати послуги під час висування військових частин з постійного місця дислокації. Тому перехід на нову систему передбачає введення штатних посад кухарів, також і військових, що своєю чергою потребує ретельної підготовки цих фахівців для роботи як у польових умовах, так і на новому сучасному обладнанні.

Генерал-майор Микола Куклюк додав, що наразі вже введено приблизно 1300 посад кухарів та обслуговуючого персоналу. Із переходом військових частин на нову систему харчування цього року планується введення ще близько 3000 посад кухарів. Такий підхід до справи дозволяє не відволікати особовий склад від виконання основних завдань, тож жодних нарядів на кухню, як це було ще десять років тому, перехід на нову систему харчування не потребує.

Іван СТУПАК, «Народна армія»

 

«Мінестроне  чи борщ  із пампушками?»

5545_p_06_img_0001_3Це часто запитують у курсантів, слухачів і персоналу 184-го навчального центру Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного працівники тамтешньої їдальні. Ще якихось два роки тому таке запитання було б абсурдним. Адже вибору військовослужбовці не мали. Тобто вони могли їсти або не їсти те, що їм поклали в тарілку. Нині ж упевнено можна констатувати, що реформа з упровадження нової системи харчування в нашому війську є успішною. Одним із багатьох прикладів успіху може стати їдальня навчального центру Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного

До речі, кількість військових спеціальностей для Сухопутних військ Збройних Сил України, за якими здійснює підготовку військовослужбовців 184-й навчальний центр, сягає понад півсотні. Крім цього, тут проходять навчання й спеціалісти за окремими потребами частин.

Інакше кажучи, щодня кухарська зміна цього центру має тричі нагодувати не мало не багато, а близько двох тисяч військовослужбовців (!). І приготувати якісні, смачні й різноманітні страви. Усе це стало можливим завдяки збільшенню переліку продуктів (до 400) та цілковитому оновленню всього кухарського майна. У кухарів з’явилися сучасні пароконвекційні печі, що дають змогу одночасно готувати страви з м’яса й птиці на велику кількість людей. А нові котли дають змогу не тільки зменшити енергозатрати, а й налагодити смачне приготування страв фактично за конвеєрним принципом. У цих котлах можна приготувати за раз перші страви або гарніри по 400–500 літрів. Та ще й уся їжа виходить смачною, адже поверхня котлів має рівномірний розігрів. Необхідний запас продуктів зберігають у нових потужних холодильних камерах. Усе це значно спростило кухарську роботу й підвищило їхню ефективність. Ось, наприклад, пароконвекційні печі дають змогу готувати не лише дієтичне меню, а й смажити шашлики і навіть пекти бісквіти. Участь людини в процесі приготування мінімальна. Головне завдання — якісно підготувати всі складники, закласти їх у піч і вибрати необхідну програму. Далі, як то кажуть, справа техніки. Примітно, що переважна більшість обладнання українського виробництва.

Однак запрацювати на повну потужність усі ці багатомільйонні вкладення змогли лише після здійснення реформи продовольчого забезпечення частин.

— Нині маємо великий вибір високоякісних продуктів. Наприклад, можемо замовити капусту броколі, такі фрукти, як апельсини, мандарини, ківі. Значно збільшився набір спецій. Також із новинок у нас є йогурти та кисломолочні продукти, — розповіла кухар-інструктор молодший сержант Оксана Балушка.

Завдяки значному вибору продуктів кухарі можуть значно урізноманітнити меню. Тепер військовослужбовці можуть вибирати між дієтичним м’ясом, приготованим на парі, і смаженим. Вибрати собі салат з олією чи майонезом. До речі, якщо хтось захоче добавки, то цілком спокійно може ще раз підійти й взяти собі ту чи іншу страву.

5545_p_06_img_0002_4Коли ми були в частині, кухарі організували день іноземної кухні. На перше було запропоновано класичний італійський національний суп — мінестроне, з додаванням крупи, картоплі, бобів, зеленого горошку та різноманітних спецій. Адже за рецептурою цей суп повинен мати легкий гострий післясмак. Салат «Грецький» приготовано з оливок, маслин, сиру «Фета», свіжого болгарського перцю та огірків. Салат «Традиційний» — із крабових паличок, свіжої пекінської капусти, зеленого горошку, заправлений майонезом. На друге — парове м’ясо або шашлик із картопляним гарніром чи овочевим рагу. На десерт — свіже ківі та узвар. (До речі, такий обід у ресторані або звичайному кафе міста Львова обійшовся б відвідувачеві щонайменше в 150–200 грн). Кухарі стверджують, що такі дні іноземної кухні вони організовують регулярно. І не завжди, до речі, військовослужбовці розуміють старання кухарської зміни. От, наприклад, якось дівчата працювали чи не всю ніч, щоб приготувати страву високої французької кухні. Та хлопцям вона була не до смаку. Зате всі страви традиційної української кухні тут полюбляють. Борщ, деруни, салати «Дністер» та олів’є вже не є предметом тільки святкових застіль. На прохання бійців, тут їх готують доволі часто.

Стежать кухарі за тим, щоб військові вживали гарячу їжу. Звісно, видача її на таку кількість людей займає багато часу. Раніше ті, що приходили останніми, завжди їли холодні суп і кашу. Нині роздають їжу на два конвеєри, які обладнано сучасними лініями видачі. Для гарнірів і перших страв тут передбачено спеціальні столи з підігрівом, а для м’яса й риби є окремі сучасні пластикові термоси. До речі, їх іще використовують, коли потрібно відвезти їжу для підрозділу безпосередньо на полігон, щоб не переривати занять, скажімо, з тактики. Ними зручно користуватися, вони зберігають страви теплими до п’яти годин.

Словом, реформування українського війська триває…

Тарас ГРЕНЬ, «Народна армія»

 

Схожi записи: