Багато галасу з нічого

 Березень 14, 2018

5543_p_07_img_0001Це про мультиплікаційні ракети Кремля

Пристрасті та резонанс, які спричинило щорічне послання кремлівського «вождя» так званому Федеральному зібранню, мабуть, можна порівняти із тим, який свого часу викликала славнозвісна заява прем’єр-міністра Великої Британії Вінстона Черчилля у Фултоні 1946 року, коли виникло протистояння вільного і демократичного Заходу та тоталітарного Сходу та розпочалася так звана холодна війна, яка тривала кілька десятиліть. Її результати сьогодні й намагається «переглянути» правлячий у Росії путінський режим…

Насправді це саме той випадок, якому неабияк підходить назва комедійної п’єси славнозвісного англійського письменника Вільяма Шекспіра «Багато галасу з нічого». Бо навіть якщо не дуже прискіпливо поглянути на зроблені «людьми міністра Шойгу» мультики, продемонстровані очманілому «поважному зібранню» російської еліти їхнім президентом, то стає зрозуміло, що перед нами — черговий випадок так званої кремлівської багатоходівочки або, простіше кажучи, путінської туфти.

З цього приводу вже дано чимало експертних оцінок відповідними фахівцями як у нашій країні, так і у світі. Вони досить ґрунтовно і детально доводять, що пан Путін у ході свого послання верз неабияку маячню про російську «суперзброю» у співвідношенні 20% чогось схожого на правду і 80% відвертої брехні.

Наприклад, про крилату ракету з ядерним двигуном на борту та ще й з «непередбачуваною» траєкторією польоту. У США від такої зброї відмовилися ще у 60-ті роки минулого сторіччя з декількох причин — дуже дорого та складно у виробництві. Та й небезпечно, бо коли така ракета десь впаде, там буде ще один Чорнобиль. Між тим США зовсім не РФ, де досі не можуть налагодити виробництво більш-менш якісних та сучасних легковиків.

До речі, якщо розповідь Путіна про успішне випробування такої ракети — правда, то десь над територією РФ розпорошено радіоактивний слід, а на землі валяються радіоактивні уламки реактора-двигуна цієї чудо-ракети, адже сідати у штатному режимі, як літак, такі крилаті ракети «не вміють».

Значною мірою це все стосується й «унікальних» ядерних торпед, про які розповідав пан Путін. Цей проект (під назвою Т-15) розроблявся ще у СРСР і також закінчився безрезультатно зі зрозумілих причин. Бо доцільність цієї зброї з огляду на нинішній технологічний розвиток цивілізації та той факт, що основні об’єкти військово-промислового потенціалу «імовірного противника» не розташовані на пляжах Малібу чи Маямі-Біч, а містяться десь у глибині його суходолу, виглядає, м’яко кажучи, доволі спірною. По суті, ці міжконтинентальні торпеди (теж з ядерними двигунами) придатні лише для шантажу мирного населення прибережних міст…

А ще зважте на те, що поки на Заході живуть діти, родичі, є нерухомість та зберігаються гроші російської еліти, туди навряд чи полетять путінські чудо-ракети.

Але у зв’язку з усім цим галасом стає вкрай цікаво, навіщо пан Путін публічно верз усю цю маячню про смертоносну новітню зброю і кого він намагався залякати?

Спочатку трохи історії, без чого контекст та причини появи нинішнього мультиплікаційного «звернення» кремлівського керманича до своїх вірнопідданих осягнути неможливо.

З розпадом Радянського Союзу Росія як держава почала стрімко втрачати те, що колись називалося «ядерним паритетом», між нею як правонаступницею СРСР та США. Перекіс із кожним роком ставав дедалі більшим. Причина — радянський ядерний потенціал, успадкований Росією, почав морально та фізично застарівати. Утримувати у працездатному стані носії та ядерні заряди для «підірваної» різноманітними «перебудовами» та «реформами» економіки РФ ставало з кожним роком дедалі важче. Ядерну зброю потрібно ПОСТІЙНО обслуговувати, проводити на ній регламентні роботи та підтримувати в робочому стані. Зважаючи на те, що до Росії також були відправлені українська, казахстанська та білоруська частини радянського ядерного потенціалу, на російський бюджет лягали астрономічні витрати. Окрім того, слід пам’ятати, що самі ракети та ядерні заряди просто фізично застарівали, їх належало заміняти на нові (тобто існувала потреба у їхньому виробництві), а це також не менша, якщо не більша стаття видатків. Американський військовий бюджет із усім цим якось порався, чого не можна було сказати про російський. Отже, баланс між ядерними арсеналами РФ та США чимдалі більше порушувався не на користь РФ. Росіяни так чи інакше були вимушені знімати з озброєння якісь його частини. Прикладами цього процесу стали історії із системами, від яких їм довелося відмовитися. Зокрема це Р-39 на флоті, для яких були побудовані найбільші в історії людства атомні підводні човни, або ракетні комплекси РТ-23 у РВСП, для котрих свого часу навіть створили спеціальні «атомні потяги».

Але росіянам на цьому етапі казково пощастило. Річ у тому, що в цей період США також вирішили скоротити витрати на утримання свого ядерного потенціалу. Адже статус ядерної наддержави світу об’єктивно — задоволення не з дешевих навіть для США. Тому, підписавши з американцями низку договорів «щодо скорочення ядерної зброї», росіяни отримали можливість зменшувати свій ядерний потенціал (тобто знімати з бойового чергування застарілі зразки ядерної зброї), причому синхронно з американцями. Утім темпи старіння російської ядерної зброї наростали. І однієї «чудової миті» стало зрозуміло, що вони вже не вписуються в жодні міжнародні договори «щодо скорочення ядерних озброєнь». Особливо критичною ця ситуація для росіян стала, коли 2002-го США вийшли з договору про ПРО і почали розробку низки систем для боротьби з балістичними ракетами спочатку середнього радіусу дії, а згодом і міжконтинентальними. На те існували причини, які жодним чином не стосувалися «паритету із РФ». Тим більше, що спочатку це не надто хвилювало керівництво Росії, адже їхня основна міжконтинентальна ракета Р-36М2 «для відплати» несла 10 ударних блоків та 50 їхніх імітаторів, тож при масованому пуску гарантовано проривала систему ПРО.

Але настали 2011–2013 роки, і ці ракети, розроблені КБ «Південне» (м. Дніпро, Україна), почали потребувати регулярних робіт під керівництвом конструкторського бюро для продовження їхньої післягарантійної експлуатації. Щоб зрозуміти всю гостроту проблеми для РФ, треба пам’ятати, що весь нинішній ядерний потенціал Росії на 68% становлять саме ці міжконтинентальні ракети, а більше від 55% з них або блоків їхнього наведення вироблено саме в Україні. З власного у Росії залишилися лише «Тополь», «Тополь-М» і «Ярс». Усі ці системи мають одну особливість: траєкторія польоту цих ракет нижча й не така балістична, як у важких міжконтинентальних «українських» ракет. Це робить їх уразливими не тільки для стратегічних систем ПРО, але й для тактичних, наприклад, для систем Aegis (які базуються не тільки на суходолі, а й майже на сотні кораблів американських ВМС, що дає США можливість створювати «парасольку» ПРО від балістичних ракет середнього та малого радіусу дії в будь-якому обраному ними місці на планеті, що неабияк звужує можливості Росії «лякати своїми ракетами» інші країни світу, особливо сусідні).

Тож що маємо в підсумку? Правильно — фактично ключову залежність «ядерного статусу держави, що встає з колін» від зовнішнього фактора, на який вона може впливати лише опосередковано. Навіть деякі з міжнародних експертів схильні вважати саме це головною причиною нинішньої агресії Росії проти України, де до влади прийшли неконтрольовані Кремлем політики, орієнтовані на прозахідний і проєвропейський шлях розвитку країни.

Тож з урахуванням сказаного вище можемо виокремити дві головні причини раптової любові пана Путіна до мультиплікації: або він вирішив відновити «ядерний паритет» між РФ та США за допомогою комп’ютерної графіки зразка 2007–2012 років, або готується до виборів на посаду Президента РФ, які відбудуться найближчими вихідними.

У перший варіант віриться із чималим застереженням, бо реальна ситуація із ракетно-ядерним паритетом між країнами добре відома як у Кремлі, так і в Білому домі. Тим більше, що такий екзотичний метод самогубства (нова гонка озброєнь із Заходом, особливо ядерних, просто поховає нинішню Росію в тому стані, в якому вона нині існує, не кажучи вже про мільярди доларів, виведених нинішньої елітою РФ на Захід) навряд чи має реальні підстави. Тому залишається одне — легітимізація нового терміну перебування путінського режиму при владі у Кремлі. Ті 86% російського населення, які прагнуть «вєлічія Росії», від нових ракет та торпед завжди в захваті, як і від захоплення «нових територій» у вигляді чужих півостровів.

Не має сумніву, що чад цього владного мілітаризму та шовінізму в Росії незабаром розвіється. І «похмілля» від нього в росіян буде вкрай болісним… Навряд їм тоді допоможуть чергові демонстрації путінських мультиків.

Костянтин МАШОВЕЦЬ, «Народна армія»

Схожi записи: