Чиїми «слугами» є окремі обранці?

 Березень 14, 2018

5543_p_17_img_0002_2Назва вулиці Московська деяким депутатам Київської міськради, схоже, подобається більше, ніж ім’я кавалера ордена «Народний Герой України»

Кавалер орденів «За мужність» та «Народний Герой України» 49-річний Дмитро Годзенко загинув два роки тому в Зайцевому, що на Донеччині, за день до виводу його роти в тил. У Києві вже більше року триває процес перейменування столичної вулиці Московської на честь цього героя, який мешкав саме на ній. Утім таке рішення не прийнято й досі. То хто ж, і головне — чому перешкоджає увічненню пам’яті героїв?

До війни учасник Революції гідності «Годзилла» обіймав посаду головного інженера однієї з національних українських компаній, мав кілька власних виробничих та комерційних фірм. Однак на початку 2015 року він пішов добровольцем на фронт, де завдяки своїм бойовим заслугам швидко став дуже відомим серед фронтовиків і волонтерів, журналістів та звичайних киян.

У березні 2016-го від мирної праці його відділяли буквально лічені години, проте життя цього непересічного чоловіка обірвав осколок міни. Через кілька днів на майдані Незалежності Дмитра Годзенка проводжали в останню путь більше ніж 1000 киян та гостей столиці. Одним із них був фронтовик, котрого разом із групою напередодні в бою «Годзилла», як це у нього часто бувало, витягав із халепи…

Якось Годзенка поранило одразу одинадцятьма мінометними осколками, коли він укотре рятував життя побратимів. Молодшого сержанта потім лікували в трьох шпиталях, проте два осколки біля хребта не підлягали видаленню. Попри все він відмовився від звільнення в запас і тривалої реабілітації й повернувся в стрій до рідного батальйону в Зайцеве.

У день його загибелі перед світанком почався черговий артобстріл. Одна зі 120-мм мін влучила в центр будинку, де знаходився Дмитро. «Годзилла» якраз виводив підлеглих в укриття і стояв у той момент в отворі дверей. Фактично він власним тілом закрив від вибуху кількох бійців позаду себе…

5543_p_17_img_0001_1У квітні 2016-го на сайті Київської міської ради з’явилося публічне звернення за підписом юриста Ростислава Кравця з пропозицією перейменувати вулицю Московську на Дмитра Годзенка. «Я вважаю, — написав він, — що наступні покоління повинні знати, що була в столиці така видатна людина». Після громадських обговорень 1 листопада комісія Київради з питань найменувань під головуванням заступника голови КМДА Олексія Резнікова рекомендувала депутатам ухвалити це рішення.

Слід зауважити: ще в день публікації звернення пана Кравця російські ЗМІ підняли шалений ґвалт із цього приводу. Зокрема на сайті офіційного видання Міноборони РФ «Звезда» з’явився матеріал під заголовком: «В Киеве поборники декоммунизации добрались до Московской улицы». А по російському радіо мовилося, що «украинские националисты просят переименовать улицу Московскую в честь карателя «Годзиллы»…

Частина депутатів міськради, наче підігруючи ворогу, перетворили хорошу й важливу справу на бюрократичний фарс. Досить сказати, що постанова комісії з найменувань ходила від комітету до комітету майже рік. І в тих комітетах авторів цього документа замість конструктивних пропозицій нерідко частували відвертим безглуздям або й ще гірше…

Наприклад, один зі «слуг народу» запропонував спочатку… відремонтувати вулицю й затвердити бюджет перейменування, а вже потім повернутися до прийняття постанови. Другий заявив: «Депутат — це людина, яка голосує так, як вона вважає за доцільне, і так, як вирішить її фракція». Ще один «патріот» горлав, що він мешканець цього району й не потерпить знущання з історії міста, адже офіційно вулицю проклали після спорудження ще 1708 року старої Печерської фортеці на тракті до Москви.

Зрозуміло, що для таких персон не існують історичні факти на кшталт столітнього етнічного пригнічення Росією українців, нищення нашої національної культури, мільйонів смертей наших співвітчизників під час Голодомору й караванів з ними до Сибіру. Немов немає анексії Криму, не триває чотири роки війна на Донбасі…

Чи, може, хтось із них вважає постать «Народного Героя України» Дмитра Годзенка недостатньо гідною, щоб його ім’ям назвали вулицю, на якій він із родиною мешкав до війни? Тоді, панове, скажіть про це бійцям 17-го мотопіхотного батальйону, в якому служив «Годзилла»! Неважко спрогнозувати, що ви почуєте у відповідь на свою адресу.

5543_p_17_img_0003_4Олексію Резнікову було що сказати з цього приводу. В одному з них він окремо підкреслив, що представляє комісію з науковців, лінгвістів, істориків, великої групи депутатів, профільної комісії Київради, які спільно з громадою провели всі необхідні для перейменування процедури. Він закликав противників перейменування вулиці Московської відкрито відхилити постанову, щоби люди знали про їхню позицію. Порозуміння Резніков не дочекався, і це зрозуміло, бо на наступних виборах люди були б обачнішими.

А поки триває тяганина, родичі та друзі загиблого героя увічнюють його пам’ять в інший спосіб. Нещодавно на цвинтарі вони встановили Дмитру Годзенку тритонний гранітний пам’ятник. Захисник України дивиться вперед, наче виринаючи зі скелі. Місцева ж молодь перейменувала Московську по-своєму. Однієї ночі всі офіційні вказівники на будинках було заклеєно наліпками «вулиця Дмитра Годзенка». На храмі Введенського монастиря УПЦ Московського патріархату їх зірвали першими, але на Музеї української діаспори та будинку, де мешкав Дмитро, вони висять.

Від себе додам: мені як офіцеру й військовому журналісту гірко ще й від того, що редакція «Народної армії», яка нещодавно змінила місце розташування, тепер дислокується саме на вулиці Московській, названій на честь столиці держави-агресора…

Віктор ШЕВЧЕНКО, «Народна армія»

Схожi записи: