«Єдине, чого б я просив у Бога, то це… поглянути на вас, добрих моїх друзів, на Дніпро, на Україну»

 Березень 9, 2018

5542p_18_p_0001Змушений жити за тисячі кілометрів від рідної землі, Тарас Шевченко не лише переймався долею земляків-українців, а й ніколи не полишав мрії про повернення на рідну землю

11 травня 1843 року…

Цей день, як згадував пізніше поет, був одним із найщасливіших у його житті: він, студент Петербурзької академії мистецтв, отримав квиток «на проїзд в Малоросійські губернії», де не був довгі 14 років, залишивши рідну землю восени 1828 року, коли з поміщиком Енгельгардтом виїхав до Вільно (сьогоднішній Вільнюс, столиця Литви), а звідтіля — до Петербурга.

Опинившись в Україні, поет насамперед відвідав поміщика-мецената Тарнавського, який проживав у Качанівці, й гостював кілька днів. Подальший його шлях проліг до Києва. Письменник О. Афанасьєв-Чужбинський так описував свої враження від зустрічі з Шевченком: «Був середнім на зріст, кремезний; очі світилися таким розумним і променистим світлом, що я мимоволі звернув на нього увагу».

Милуючись мальовничими схилами Дніпра, Тарас Григорович написав пейзажі «Видубицький монастир у Києві», «Києво-Межигірський монастир». Наприкінці червня залишив місто, відбувши до Яготина, де познайомився з княгинею Варварою Рєпніною. Попри приналежність молодої жінки до вищого світу, Тарас тримався з нею невимушено, умів підтримати розмову на будь-яку тему. Та невдовзі їхні шляхи розійшлися…

Під час цієї подорожі поет кілька разів відвідав у Кирилівці рідних, які залишалися кріпаками, побував на Полтавщині, Київщині. Згодом він писав другу Якову Кухаренку: «Був я на Україні… скрізь був і все плакав».

У лютому 1844-го Шевченко залишив Україну. Та 12 квітня 1845-го повернувся туди і провів весну, літо й осінь на Полтавщині — гостював у дворянина Олександра Лук’яновича, де подружився з місцевими селянами. Саме в цей період свого життя писав «Єретик», «Стоїть в селі Суботові», «Великий льох» та інші геніальні твори. В них він закликав українців до боротьби проти російського царату, тому вони розповсюджувались у рукописному вигляді…

А ще Шевченко подорожував Україною, збираючи фольклорні й етнографічні матеріали, малюючи історичні й архітектурні пам’ятки. Наприкінці 1845-го повернувся до Росії. Але вже навесні 1846-го вкотре приїздить до Києва і знайомиться з Миколою Костомаровим — молодим ученим-істориком, викладачем Київського університету. З цієї зустрічі розпочався небезпечний період його життя. Річ у тому, що ще до приїзду поета М. Костомаров разом із другом і М. Гулаком створили Кирило-Мефодіївське товариство, до складу якого увійшли прогресивно налаштовані представники інтелігенції. Вони, наприклад, вважали за потрібне скасувати шляхом реформ кріпосне право, дворянські та інші привілеї. Шевченко, як згадував згодом Костомаров, «зразу ж виявив готовність пристати до нього». Але вважав, що позбутися кріпацтва можна лише революційним шляхом. У грудні 1846 року він звернувся до попечителя Київського навчального округу з проханням зарахувати його вчителем малювання до Київського університету. І отримав дозвіл. Наприкінці 50-х років Шевченко у листі до професора Московського університету О. Бодянського напише про той період: «Поїхав я тоді до Києва. І думав уже в Києві женитися та й жити на світі, як добрі люди живуть…»

Але тоді, в 1847-му, сподівання поета не були реалізовані: за доносом провокатора почалися арешти кирило-мефодіївців. Через виявлення в них віршів Шевченка його оголосили в розшук. І 5 квітня 1847 року поета заарештували просто на дніпровській переправі та відразу відправили до Петербурга. На допитах Тарас Григорович, за спогадами сучасників, не виказав жодного побратима. Та його все одно звинуватили в написанні «малоросійською мовою» віршів, якими «могли посіятись і згодом укорінитися думки про вигадане блаженство часів Гетьманщини, про щастя повернути ці часи й про можливість Україні існувати як окремій державі». Під час арешту в поета відібрали рукописи його творів і поему «Сон», які під час слідства фігурували як «неспростовні докази антидержавної діяльності». З усіх кирило-мефодіївців, заарештованих у справі товариства, найжорстокішому покаранню було піддано саме Шевченка.

Процитуємо доповідну шефа жандармів графа Орлова: «Художника Шевченка за сочинение возмутительных и в высшей степени дерзких стихотворений… определить рядовым в Оренбургский отдельный корпус».

А Микола І дописав: «Под строжайший надзор и с запрещением писать и рисовать».

Відбувши заслання, поет у серпні 1857-го повернувся до Петербурга, адже дорога на рідну Україну за наказом самого царя для нього була закрита: «В неволі виріс між чужими і, не оплаканий своїми, в неволі, плачучи, умру».

На той час Тарасові Шевченко виповнилося лише 44 роки, але десятилітнє перебування в оренбурзьких та прикаспійських степах перетворило його на літню людину: лише усмішка, що зрідка з’являлася на змученому обличчі, нагадувала колишнього Шевченка. Проте заслання не зламало поета-бунтівника, не вбило бажання побувати на рідній землі: «Єдине, чого б я просив у Бога, то це хоча б перед смертю поглянути на вас, добрих моїх друзів, на Дніпро, на Україну» — писав він товаришу. І оббивав пороги кабінетів можновладців, поліцейських із проханням дозволити побувати на Батьківщині. Нарешті 25 травня 1859 року петербурзький обер-поліцмейстер видав художнику Шевченку, «який перебуває під наглядом поліції і бажає виїхати в губернії Київську, Чернігівську і Полтавську для поліпшення здоров’я і малювання етюдів з натури» посвідчення про вільний проїзд на Україну — строком на 5 місяців і під неофіційний нагляд поліції.

Потрапивши на українську землю, поет відвідував родичів, друзів і хотів придбати земельну ділянку під будівництво хати. Та 12 липня 1859 року за «недоречні розмови» з селянами і «богохульство» його заарештували і відправили до Києва. Чиновник з особливих доручень М. Андрієвський отримав наказ допитати Шевченка і «довідатись про напрямок його думок», аби сфабрикувати нову політичну справу і знову запроторити в солдатчину. Та ніякої крамоли в його «думках» не знайшли і порекомдували повернутися на береги Неви. Але поета узяв на поруки священик Юхим Ботвинський. У нього Шевченко й оселився, та за кілька днів змушений був переселитися на околицю Києва — на Пріорку (сьогодні це Подільський район столиці). До речі, той будиночок і досі стоїть на вулиці Вишгородській. Того літа тут проживала з родиною Варвара Пашковська. Пізніше її сестра згадувала: «Не знаю, якими саме шляхами, але Шевченко прийшов до сестри і просто удався до неї з пропозицією: взяти його на квартиру… на що вона і пристала, хоча аж ніяк не знала, з ким, власне, має справу. Не минуло й тижня, як він був уже своїм не тільки з сестриними дітьми, а й з нею самою, а також і з усіма сусідами та їхньою білоголовою дітворою».

Тарас Григорович був напрочуд щедрою людиною: отримавши з Петербурга гроші, він влаштовував дітям Пріорки добряче частування.

11 серпня 1859 року, перед тим як залишити Київ, Тарас Григорович попрощався з друзями, серед яких були І. Сошенко, М. Чалий, І. Гудовський та їхні дружини.

Ось як згадував той вечір Чалий: «Останній вечір свого перебування Шевченко провів у старого педагога Івана Даниловича Красковського, дружина якого зачарувала поета співом малоросійських пісень. Потім… зібравши свою мізерію, вирушив за Дніпро».

Їдучи з Києва, поет не полишає мрії про повернення на рідну землю. Дорогою він пише троюрідному брату Варфоломію Шевченку: «Мені і вдень, і вночі сниться ота благодать над Дніпром…»

Прямуючи до Петербурга Тарас Григорович відвідує Переяслав, Прилуки, Качанівку, Конотоп та інші українські міста. А 28 серпня, тепер уже назавжди, залишає Україну. На рідну землю він повернеться 22 травня 1861 року — цього дня тіло поета перепоховали на Чернечій горі, як він і просив у своєму «Заповіті».

 

ІСТОРІЯ «ЗАПОВІТУ»

Як умру, то поховайте

Мене на могилі

Серед степу широкого

На Вкраїні милій

Усі чули цей найвідоміший вірш Тараса Шевченка, та не всі, мабуть, знають історію його написання.

Перебуваючи в Україні, поет застудився, і його забрав до себе у Переяслав друг — лікар Андрій Козачковський. Обстеживши поета, виявив у нього запалення легенів. Під час гостювання-лікування в товариша Шевченко почувався дедалі гірше, і він у листі до знайомого писав: «…на швидке одужання не сподіваюсь».

Попри хворобу, поет працював над поемами «Кавказ», «Наймичка» і «Єретик». Незадовго до Різдва недуга почала ще більше дошкуляти йому, викликавши в нього надзвичайно гострі емоції. Тарасові здавалося, що жити залишилося лічені тижні, а то й дні. У цьому стані він і написав «Як умру, то поховайте…»

Микола Лисенко 1868 року написав до вірша музику. Окрім нього, Людкевич, Лятошинський і Ревуцький написали на текст вірша музичні кантати.

На сьогодні є 500 версій перекладу «Заповіту» 147 мовами світу, зокрема російською, польською, англійською, грузинською, французькою, чеською, вірменською, болгарською, італійською і навіть китайською.

Сергій ЗЯТЬЄВ, «Народна армія»

Схожi записи: