Народний депутат України Тетяна Ричкова: «Не вірте, що на війні не страшно…»

 Березень 8, 2018

5542p_16_p_0001Влітку 2014-го ця молода вродлива жінка змінила красиву сукню на камуфляж і почала «мотатися» Донбасом, опікуючись матеріальним забезпеченням українських вояків. Її можна було побачити навіть там, куди остерігались їхати деякі армійські тиловики, — у розташуванні підрозділів, які майже цілодобово перебували під обстрілами з «Градів», а її автомобіль неодноразово ставав мішенню для російських найманців.

Захисні шоломи, бронежилети, доставлені нею бійцям, врятували не одне життя: цю жінку, як зізнався у розмові зі мною один офіцер-фронтовик, до кінця своїх днів вдячно згадуватимуть сотні українських вояків. Нещодавно я зустрівся з пані Тетяною і попросив її згадати події, учасником яких вона була, розповісти, як жінці вдавалось витримувати такі фізичні і психологічні навантаження. А ще — про теперішню парламентську діяльність

— З дитинства мріяла стати офіцером: мій батько — військовий інженер, а свекор — артилерист, — говорить Тетяна Борисівна. — Змалечку жила у військових містечках, тому військових сприймала виключно як близьких мені людей.

— Як починалась ваша волонтерська діяльність?

— У березні 2014 року, коли Путін захопив Крим, а на Сході країни теж з’явилися так звані зелені чоловічки, мій чоловік Вадим пішов до військкомату і записався добровольцем до війська. Служити йому випало у 25-й повітряно-десантній бригаді.

— На той час у вас був неповнолітній син Тимур, бізнес. Зважаючи на це, ви не заперечували проти рішення чоловіка?

— Коли б ви знали його характер, то, мабуть, і не запитували б: у надзвичайно серйозних ситуаціях він ухвалював рішення сам. І вони, скажу вам, завжди були правильні…

Щодо волонтерства. У 2014-му Україна опинилася у такій небезпеці, що ніхто не міг впевнено сказати, скільки їй залишилось існувати як незалежній державі. І поки одні бідкалися, що ж це робити, інші йшли до військкоматів, записувалися добровольцями до війська. Я не могла спокійно дивитися на те, як населені пункти Донбасу — село за селом, місто за містом — опинялися під владою сепаратистів. Не могла спокійно сприймати новини про босу і голодну армію. Тоді, чотири роки тому, кожен визначав свою позицію. І я вирішила допомагати нашим військовослужбовцям. Спочатку опікувалась 25-ю бригадою, де проходив службу мій чоловік.

— Як саме слід розуміти слово «опікуватись»?

— Це означало піклуватися не лише про власного чоловіка, а й про весь особовий склад бригади, забезпечуючи її всім необхідним для виконання завдань на Сході України.

— Де знаходили для цього кошти?

— По-перше, в нашої сім’ї були певні заощадження. Тож, порадившись із чоловіком, вирішила їх використати. Звісно, тих коштів не вистачило на все необхідне. Тому я створила сторінку в соціальній мережі Facebook, з якої звернулася до небайдужих людей. Люди швидко відгукнулися, на потреби військових почали скидати кошти, хто скільки міг.

Перебуваючи в районі бойових дій, фіксувала заявки від кожного військовослужбовця, ми з друзями систематизували ці замовлення і купували все необхідне з урахуванням цих потреб.

— Як ви потрапили в Міністерство оборони? Чия це була ініціатива? Яку посаду ви там обіймали і чим конкретно займалися? Що реально вдалося зробити?

— Наприкінці 2014 року на посаду Міністра оборони України був призначений Степан Тимофійович Полторак, радником якого був Юрій Бірюков. На той момент ми з Юрієм вже стали фронтовими друзями і подолали разом багато випробувань. Він знав, як я прагну змінити українську армію за зразком кращих армій світу. Тому я відразу пристала на його пропозицію впроваджувати реформи в МОУ особисто.

Я зайнялася напрямком матеріального забезпечення ЗС України та морально-психологічним. Результатом є створення Головного управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ під керівництвом бойового офіцера 79-ї аеромобільної бригади Дмитра Марченка. Зміни в забезпеченні обмундируванням за стандартами НАТО та в системі харчування ЗСУ, що ми спостерігаємо зараз, — результат роботи цього управління.

Щодо морально-психологічного забезпечення військовослужбовців. У штат кожної військової частини на рівні батальйону було введено і навчено власними зусиллями і за допомогою міжнародних партнерів військових психологів. Тепер молодь може вступати до вищих навчальних закладів Міністерства оборони і опановувати професію військового психолога.

На рівні обласних військових комісаріатів розпочали роботу відділи з відбору військовослужбовців за контрактом, що тестують і аналізують схильності майбутніх вояків, а також відсіюють непридатних до військової служби за психологічними критеріями.

За допомогою УПЦ КП ми впровадили інститут капеланства в усіх підрозділах Збройних Сил України. За це я щиро вдячна патріарху Київському та всієї Русі-України Філарету, начальнику Генерального штабу генералу армії України Віктору Муженку.

— Займаючись волонтерством, ви не одноразово потрапляли в небезпечні ситуації. Скажіть, пані Тетяно, на війні завжди страшно чи людина з часом звикає?

— Солдат, який провів на передовій не день і не два, потрапляючи під обстріл з «Градів», інакше реагує на це, ніж новачок. Але війна є війна, і ніколи не вірте тим, хто каже, що на війні не страшно…

— Ми розмовляємо напередодні жіночого свята, тож дозвольте мені від імені всіх наших читачів-чоловіків привітати вас зі святом і побажати вам міцного здоров’я, успіхів у важливих справах, які ви робите, миру і щастя.

— Дякую.

Інтерв’ю провів Сергій ЗЯТЬЄВ, «Народна армія»

Схожi записи: