«Жінка на кораблі — до великої біди»?

 Березень 8, 2018

5542p_17_p_0001Ця приказка сивої давнини, овіяна міфами та легендами, колись перейшла в офіційну заборону особам жіночої статі ступати на палубу військових кораблів

Найбільш реальна версія «морського закону про жінок» заснована на тому, що під час тривалих морських подорожей присутність жінки на кораблі сіяла смуту, викликала розбрат і ворожнечу в чоловічому колективі. А оскільки моряки — народ гарячий, то справа могла дійти й до смертовбивства. Таку заборону легко можна пояснити не тільки забобонами і культурою, але й простою фізіологією. Вправлятися з корабельним такелажем часто було не під силу навіть самим чоловікам, адже для цього була потрібна чимала фізична сила й навички

В англійських моряків існує цікаве повір’я: традиційно вони зверталися до корабля, як до жінки. Усі судна мали жіноче ім’я, а спереду, на їхньому носі, завжди красувалася статуя напівоголеної дівчини. Моряки вірили в те, що одна жінка (корабель) може ревнувати когось із екіпажу до іншої (реальної, яка присутня на кораблі). Це, звісно, більше схоже на жарт, та й дослідники, як правило, ставляться до цього твердження з недовірою, але факт залишається фактом: у ті часи жінки дійсно не допускалися на корабель. Кожного, хто насмілювався порушити це правило, могли навіть стратити.

Але були випадки, коли жінкам таки вдавалося потрапити на судно, навіть піратське. Зокрема у пірата Джека Рекхема на кораблі одночасно перебували дві жінки — Енн Бонні та Мері Рід. Причому обидві були не пасажирками або бранками, а членами команди. Обидві, судячи з усього, переодягалися в чоловіче вбрання, і їхні таємниці були відомі тільки самому Рекхему. Між іншим, коли цього пірата нарешті зловили, то з усієї команди лише Енн і Мері чинили опір британським солдатам.

До речі, марновірство щодо присутності жінки на судні було розповсюджено не тільки серед піратів. У Данії 1562 року видали указ, у якому йшлося про те, що жінкам і свиням — не місце на кораблі. Якщо такі виявляться — негайно викидати їх за борт. З цим навряд чи погодився б Геродот, який описував Саламінську битву. Історик розповів світу про ще одну цілком конкретну жінку, яку без жодних зусиль можна було б назвати першою жінкою-флотоводцем. Це була цариця Артемісія, що воювала на боці персів. У той час, коли інші кораблі перського флоту було розбито, вона настільки відважно билася з противником, що вражений Ксеркс, який спостерігав за ходом бою з прибережного пагорба, вигукнув: «Сьогодні чоловіки були жінками, а жінки — чоловіками!».

Плинув час, щогли й вітрила тогочасних суден пішли в історію, демократія з її принципами загальної рівноправності стала наступати на колишні підвалини, і жінки почали служити на цивільному флоті. У кінці 2000-х років з’явилися перші жінки-капітани (італійка Лаура Пінаско — капітан Stella Deneb, шведка Карін Стар-Йансон — капітан круїзного лайнера Monarch of the Seas).

Проте бойові кораблі були недоступні жінкам аж до недавнього часу. Наприклад, в Японії жінкам у ВМС дозволили служити тільки 1954 року, в США прекрасна стать служить на надводних кораблях допоміжного флоту ВМФ із 1973-го, а на бойових — із 1993-го. Командиром есмінця USS Porter (DDG-78) ВМС США, який наніс ракетні удари по військовій базі сирійської армії у провінції Хомс у відповідь на газову атаку проти цивільних мешканців в Ідлібі, також є жінка — капітан 2 рангу Андрія Слау.

На посаду командира британського фрегата Portland 2012 року було призначено Сару Уест. Це стало справжньою сенсацію у Великобританії, оскільки раніше жінкам у цій доволі консервативній країні заборонялося ступати на палубу англійських суден. Тепер це — звичайне явище, особливо в країнах блоку НАТО.

З підводним флотом усе виявилося ще складніше, ніж з надводним. Раніше всіх зняли «табу на жінок» на підводному флоті Норвегії, де ще 1995 року капітаном дизель-електричного підводного човна Kobben було призначено 32-річну Сольвейг Крей.

Із часом усе докорінно змінилося, і зараз жінки служать на підводному флоті в багатьох країнах: у США, Франції, Великобританії тощо. Відсоток таких військовослужбовців, звичайно ж, не такий великий у порівнянні з чоловіками, але динаміка йде до збільшення.

Тож, як бачимо, жінка на борту військового корабля не викликає подиву на Заході вже понад 30 років.

 

Підводний човен «жіночого дизайну»

5542p_17_p_0003Жінки служать на підводних човнах у флотах кількох країн світу, зокрема США, Великій Британії, Австралії, Канаді, Швеції та Норвегії.

Минулого року цей список поповнила Франція. Досі служба на французьких підводних човнах не була дозволена жінкам. Служити в підрозділах, де на озброєнні є підводні човни, жінкам 2014 року дозволили, але — не безпосередньо на субмаринах.

У грудні 2017 року, після дворічного тренінгу, чотири офіцери-жінки долучилися до екіпажу підводного човна як лікар, спеціаліст-ядерник, спеціаліст з безпеки підводного плавання.

У Франції є чотири атомні підводні човни. Принаймні один із них постійно перебуває в морі на чергуванні. Кожна місія триває 70 днів.

У ВМС США пішли ще далі й вирішили переробити підводний човен «під жінок». Він отримає назву New Jersey й увійде до складу американського флоту 2021 року. На ньому обладнають додаткові ванні кімнати і послаблять перепускні клапани, щоб їх було легше повернути.

Внутрішнє планування всіх діючих підводних човнів ВМС США, починаючи з розташування клапанів і закінчуючи поворотом моніторів, було розроблене з урахуванням зросту і сили середньостатистичного військового-чоловіка. Відтоді, як лави матросів і офіцерів поповнили дами, із цим виникли певні проблеми.

Кораблебудівний підрозділ компанії General Dynamics Electric Boat розробляє дизайн підводного човна, який буде враховувати особливості жіночої частини команди. Дизайнери збільшать кількість кімнат, розділивши для чоловіків і жінок спальні місця і душові, що дозволить розширити особистий простір. Також вони розташують нижче верхні клапани і зроблять їх легшими, а ще встановлять додаткові сходинки для триярусних і двоярусних ліжок.

Заборона на службу жінок у підводному флоті ВМС США була знята 2010 року.

 

Перша жінка — капітан 1 рангу українських ВМС

5542p_17_p_0002У Військово-Морських Силах України на сьогодні проходять службу майже тисяча жінок-військовослужбовців, з них щось із півтори сотні — офіцери (від лейтенанта до капітана 2 рангу). Але на кораблях, катерах або суднах забезпечення немає жодної.

Єдиною жінкою, якій присвоїли військове звання «капітан 1 рангу», є помічник командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України Марина Каналюк.

Вона стала першою в історії українського флоту жінкою-військовослужбовцем, яка отримала це високе військове звання.

Марина Каналюк не зрадила присязі під час окупації Криму Росією 2014 року. Варто додати, що Марина Юріївна — дочка військовослужбовця і дружина офіцера Збройних Сил України.

Підготувала Наталія ЗАДВЕРНЯК, «Народна армія»

Схожi записи: