Перша свята жінка Київської Русі

 Березень 8, 2018

5542p_19_p_0001Історикам й сьогодні важко розібратися, де в розповідях про київську княгиню Ольгу закінчуються легенди й розпочинаються факти. Одне залишається безперечним: прийнявши християнство, вона ненасильницькими методами сприяла його поширенню в Київській Русі

За літописом, Ольга доводилася родичкою князю Олегові — тодішньому правителю. 903 року її віддали заміж за Ігоря, сина Рюрика, майбутнього великого князя, якому на той час виповнилося двадцять п’ять років. Шлюб спочатку був номінальний, оскільки Ольга тоді була маленькою дівчинкою.

Відомо, що Ігор став повноправним правителем Київської Русі у тридцять п’ять. За роки свого правління він ходив у далекі військові походи, тож внутрішніми справами майже не займався. А Ольга дедалі частіше бралася за справи управління державою.

Як свідчать історичні документи, під час укладання миру з Візантією 944 року в Києві вже було багато християн, які присягали не біля ідола Перуна на дніпровській кручі, як місцеві язичники, а в соборній Іллінській церкві на Подолі. Християнам тієї пори були властиві грамотність і широта світогляду, що так були необхідні у веденні державних справ. Тому Ольга в управлінні спиралася саме на них, поступово схиляючись до їхньої віри.

«Повість минулих літ» містить епічне сказання про помсту Ольги деревлянам за вбивство князя Ігоря 945 року. За цим сказанням, деревляни надіслали до Києва послів, які запропонували княгині стати дружиною древлянського князя Мала. Перше посольство княгиня живцем поховала в човні, друге — спалила в лазні. Третьою помстою став похід на землю деревлян, де під приводом тризни над могилою Ігоря київські дружинники «посікли п’ять тисяч» деревлян, після чого рік тримали місто Іскоростень в облозі, а потім спалили його.

Суворо покаравши древлян, княгиня теж засвоїла уроки з обставин загибелі чоловіка. Вона встановила фіксований обсяг данини з кожної землі й почала облаштування великокняжих господарств і дохідних промислів. На всій землі було наведено порядок.

Зміцнивши своє становище всередині країни, Ольга перейшла до активної зовнішньої політики. Вона відвідала Візантію — одну з найсильніших держав Європи. Там княгиня хрестилася, причому візантійський імператор Константан був настільки нею зачарований, що нібито запропонував їй руку й серце, проте змушений був задовольнитися лише роллю хрещеного батька Ольги.

Правління княгині було вирішальним поворотом в історії Київської Русі. Країна здобула впорядковану владу й почала інтегруватися в політичну систему християнського світу. Її справу підхопив онук Володимир, який і охрестив

Київську Русь.

Ольга ж стала першою жінкою в Київській Русі, яку віднесли до сонму святих. Як церква, так й світські історики віддають їй належне. 1911 року в Києві вперше було встановлено пам’ятник княгині. Ліворуч її скульптури — апостол Андрій Первозваний, праворуч — просвітителі слов’янського народу Кирило та Мефодій. 1919 року вандали скинули скульптуру княгині Ольги і розламали на дві частини. І лише 25 травня 1996 року пам’ятник на Михайлівській площі було поновлено. Відтоді до нього під час весільних церемоній приходять молодята.

 

Видатна  благодійниця і колекціонер

5542p_19_p_0002Історія ХІХ століття подарувала нам чимало чудових жіночих постатей. Через багато років вони ваблять до себе надзвичайним поєднанням душевної чистоти, мудрості, витонченої жіночості й водночас рішучої мужності в доленосні періоди життя. Когось з них згадуємо частіше, про когось знаємо менше, а декого історією незаслужено забуто.

Про Варвару Миколаївну Ханенко, яка разом із чоловіком є засновницею Київського музею західного та східного мистецтва, відомо не так уже й багато. В самому музеї зазначають, що сімейний архів не зберігся, а дослідники й донині по крихтах збирають факти з життя видатної українки свого часу.

Варвара Ханенко походила з відомого роду Терещенків, пращури яких були козаками. Дід Варвари Артемій став першим у родині купцем, ще й доволі успішним. Заробивши достатній капітал, Артемій Терещенко вклав кошти у власне цукрове виробництво. Соціальний пакет для робітників заводів дивував своєю лояльністю: крім непоганої платні, надавалося безкоштовне житло й харчування. До того ж при кожному заводі діяли лікарня, школа та ремісницьке училище.

Згодом цукрову імперію Терещенків очолив старший син Артемія Микола — батько Варвари. Поступово прізвище Терещенків стало синонімом меценатства. Головну рису свого батька — безкорисливість успадкувала й Варвара. У 22 роки вона вийшла заміж за юриста й підприємця Богдана Ханенка — нащадка українських козацьких старшин. Їхній шлюб започаткував не лише міцний сімейний союз, який тривав понад сорок років, але й назавжди об’єднав їх у прихильності до мистецтва. Перші художні твори, які в майбутньому увійшли до знаменитої колекції, вони придбали, подорожуючи Італією.

1881 року подружжя оселилося в Києві. Тоді ж Ханенки вирішили побудувати музей на ділянці, який Варварі подарував батько, — по вулиці Терещенківській, 15. За два роки були оздоблені внутрішні інтер’єри будинку у стилі італійського Ренесансу. Тримати колекцію творів мистецтва тільки для власного споглядання Ханенки вважали блюзнірством.

Богдан та Варвара не мали дітей, тому всі сили, любов та турботу вони віддавали майбутньому музею. Вони буквально жили ним, поповнюючи колекцію новими творами, облаштовуючи інтер’єр будинку, як того вимагав їхній Музей (саме так, з великої літери, Ханенки завжди писали про справу свого життя).

Особливо Варвара Миколаївна переймалася поповненням колекції ікон. Їх, за підрахунками дослідників, було зібрано понад 70. Сьогодні більша частина з них належить різним музеям України.

Про спільне життя Ханенків відомо небагато. Варвара Миколаївна отримала чудову домашню освіту в Глухові у традиціях українського благочестя. Вона була вірною дружиною і соратницею в усіх справах чоловіка. За спогадами сучасників, Варвара Ханенко була невисока на зріст, а енергійність у справах поєднувалась у неї з ласкавим, добрим поглядом і скромністю характеру.

І хоча колекціонування та меценатство було їхньою спільною справою, Варвара завжди залишалася тінню чоловіка, якого вважала надзвичайно талановитим і завжди дослухалася до його порад та думок.

Особисто Варварі Миколаївні належав маєток Оленівка нині Фастівського району, де вона заснувала мануфактурні майстерні зі школою домоведення, в якій дівчата протягом двох років навчалися ткацькому ремеслу. Після закінчення курсу кожна учениця безкоштовно отримувала ткацький верстат з усім приладдям.

У травні 1917 року Богдан Іванович помер після важкої хвороби. Варвара Миколаївна знайшла в собі сили, аби виконати останню волю чоловіка — передати колекцію музею як дарунок місту. Єдиною умовою Богдана Івановича було збереження в назві музею імен його засновників.

Окупаційний німецький режим пропонував Варварі Ханенко виїхати разом із колекцією до Німеччини, але вона категорично відмовилася залишати Київ. На кінець 1919 року майже всі наукові співробітники музею емігрували. В холодному приміщенні залишилася Варвара Миколаївна і кілька працівників. За більшовиків її відсторонили від музейних справ, і 1922 року вона померла в злиднях. На могилі Ханенків у Видубицькому монастирі довгий час стояв дерев’яний хрест, встановлений вірною покоївкою Дуняшею. Нині там встановлено достойний пам’ятник, а кияни та гості міста можуть милуватися творами Веласкеса, Рубенса, Перуджино та інших великих майстрів у Музеї мистецтв, який по праву носить ім’я Богдана та Варвари Ханенків.

 

«Неперевершена, єдина, неповторна, незрівнянна»

5542p_20_p_0002Усе це про видатну українську оперну співачку Соломію Крушельницьку

Музичні критики та майстри оперної сцени, яким пощастило слухати й працювати з видатною українською співачкою відзначають у своїх спогадах незабутній оксамитовий голос, діапазон майже у три октави, високі професійні якості та яскраву сценічну зовнішність Соломії

Її неординарний талант поціновували слухачі Італії й Німеччини, Польщі й Росії, Франції й Америки. На одній сцені з нею співали такі оперні зірки як Енріко Карузо, Маттіа Баттістіні, Тіто Руффа. Знамениті диригенти Артуро Тосканіні, Клеофонте Кампаніні, Леопольдо Муньоне наперебій кликали її до співпраці.

Соломії Крушельницькій присвячували музичні твори, з неї писали портрети. У неї були закохані відомі діячі культури і політики: письменник Василь Стефаник, письменник і громадський діяч Михайло Павлик, адвокат і політик Теофіл Окуневський, особистий фармацевт єгипетського короля, а достатньо відомий італійський художник Манфредо Манфредіні… покінчив життя самогубством від нерозділеного кохання до оперної діви.

Її нагороджували епітетами «неперевершена», «єдина», «неповторна», «незрівнянна».

«Як жінка Соломія Крушельницька була незвичайно красивою, елегантною, з вишуканими манерами і разом з тим дуже простою, щирою, сердечною, доброзичливою.

Парадоксально, але Крушельницьку жодного разу не запросили співати на сцені київського оперного, хоча вона листувалася з адміністрацією театру протягом кількох років.

Окрім містечок і сіл Західної України Соломія співала в Одесі на сцені місцевої опери у складі італійської трупи. Хороше ставлення одеситів до неї й італійського колективу зумовлювалося присутністю в місті великої кількості італійців, які не просто проживали в Одесі, а й багато зробили для розвитку музичної культури «південної Пальміри». До речі, ім’я Соломія з італійської перекладається «тільки моя».

Завершивши оперну кар’єру Соломія почала співати камерний репертуар. Під час гастролей в Америці вона, за відгуками преси «…співала сімома мовами: італійською, французькою, німецькою, англійською, іспанською, польською, російською старовинні, класичні, романтичні, сучасні і народні пісні. Кожній із них Крушельницька вміла надати своєрідного колориту, адже вона мала ще одну неоціненну рису: почуття стилю».

Соломія Крушельницька виступала із сольними концертами до 77 років. Вона прожила щасливе життя оперної зірки першої величини, але часто цитувала своїм учням слова Енріко Карузо: «Усім молодим людям, які прагнуть в оперу, мені хочеться гукнути: «Отямтесь! Це дуже важка професія. Навіть коли у вас пристойний голос і солідна освіта, ви мусите ще освоїти величезний репертуар ролей. А для цього потрібні роки наполегливої праці і виняткова пам’ять».

 

«Леді Смерть»

5542p_20_p_0003Таке прізвисько дала західна преса жінці-снайперу Другої світової війни Людмилі Павличенко

Як і багато українських жінок, свою трудову кар’єру уродженка Білої Церкви Людмила Павличенко розпочала, ще навчаючись у школі. Але працюючи шліфувальницею на заводі «Арсенал», вступила на історичний факультет Київського державного університету. Студенткою займалася планерним і стрілецьким видами спорту. 1932 року вийшла заміж за Олексія Павличенка, народила сина Ростислава. Проте шлюб невдовзі було розірвано.

Війна застала Людмилу в Одесі, де вона завершувала дипломну роботу та проходила навчальну практику. Всі плани було змінено, рішення жінки йти на війну добровольцем не підлягало обговоренню. Її рідна Біла Церква — місто, де ще зовсім недавно вона бігала босоніж, кожен день здригалося від бомб. Київ окупований, там щохвилини гинули люди.

Перше бойове хрещення та рахунок снайпера вона відкрила під Одесою. Діставши в бою поранення, категорично відмовилася залишити поле бою та навіть не пішла до госпіталю.

Павличенко брала участь в обороні Севастополя, в боях у Молдавії. До липня 1942 року на її рахунку було вже 309 німецьких солдатів та офіцерів, серед них і 36 фашистських снайперів. Серед людей цієї професії саме остання цифра характеризує рівень володіння цим військовим ремеслом, бо кожен убитий ворожий снайпер — це щонайменше сотня врятованих від смерті побратимів. Крім того, за період боїв Людмила навчила чимало снайперів.

Коли Павличенко отримала серйозне поранення, її відправили на Кавказ. Після одужання вона полетіла у складі радянської делегації в США і Канаду. Сьогодні важко встановити, хто підказав Сталіну направити до США замість звичної партійно-урядової делегації «простих радянських людей», не акцентуючи на їхній партійності та ідеологічних поглядах. Так у поле зору офіційної дипломатії нарешті потрапила унікальна жінка-снайпер лейтенант Людмила Павличенко. Українка на запрошення Елеонори Рузвельт провела кілька днів у Білому домі.

У Сполучених Штатах Павличенко виголосила немало промов на численних зустрічах, але понад усе запам’ятався її виступ у Чикаго. «Джентльмени, за рік війни я знищила 309 фашистів, — сказала Людмила, а потім запитала: — Чи не задовго ви ховаєтеся за моєю спиною?» Реакція джентльменів — спочатку шок, повна тиша, потім вибух схвальних криків та овації.

Перед поїздкою до США Людмилу Павличенко нарешті відзначили орденом Леніна. За рік вона стала Героєм Радянського Союзу. Але на передову, де пройшов найяскравіший період її життя, вона вже не повернулася.

Навесні 2015 року на екрани країни вийшла художня кінострічка «Незламна» про легендарну жінку-снайпера, українку Людмилу Павличенко.

 

Біографія, зіткана з рекордів

5542p_20_p_0001Чимало досягнень Яни Клочкової неперевершено й до сьогодні

…Вона дивувала відвертістю і обеззброювала дитячою щирістю. На першій у кар’єрі Олімпіаді в Сіднеї 18-річна плавчиня Яна Клочкова виборола дві золоті і срібну медалі. Той тріумф закріпив за дівчиною звання «золота рибка України».

Якось під час одного з інтерв’ю запитав Яну, на які жертви їй прийшлося піти заради високих досягнень у плаванні.

«Я багато працювала, навіть не дозволяла собі думати, що можна пропустити тренування, запізнитися на заняття, — розповідала олімпійська чемпіонка. — Для цього завжди виходила раніше, щоб не застрягати в заторах, і завжди думала про перемогу. Я не можу сказати, що надто чимось жертвувала. Для мене це був шанс на успіх, і мені подобалося досягати мети й отримувати нагороди».

Спортивний шлях Яни Клочкової рясніє рекордами: 50 рекордів України з комплексного плавання вільним стилем, естафетного плавання, плавання на спині, батерфляєм на дистанціях від 100 до 1500 метрів. Також наша «золота рибка» встановила світовий рекорд на 400 метрів на Олімпійських іграх у Сіднеї та рекорд Європи на 200 метрів з комплексного плавання.

Окремо варто відзначити значну кількість нагород. Спортсменка здобула п’ять медалей на Олімпійських іграх, з них чотири золоті і одна срібна. На початку спортивної кар’єри Клочкова була срібним призером і дворазовою переможницею юніорських чемпіонатів Європи.

Вона неодноразово ставала чемпіонкою Європи — в Лісабоні 1999 року, Гельсінкі 2000 року та Валенсії 2000 року, була срібною та бронзовою призеркою чемпіонату Європи 1997 року. Яна є дворазовою чемпіонкою та срібним призером світових чемпіонатів. Крім того, найуспішніша наша плавчиня відзначена українськими національними нагородами: орденом княгині Ольги, «За заслуги», має звання «Герой України» тощо.

Для багатьох спортсменів слова «залишити спорт» звучать як вирок. А життя чотириразової олімпійської чемпіонки з плавання Яни Клочкової після того, як вона закінчила займатися великим спортом, стало ще більш насиченим. Яна все встигає: виховує сина, займається громадською роботою, іноді стріляє в тирі, а у вільний час — вишиває.

Підготував Олександр ТЕРЕВЕРКО, «Народна армія»

Схожi записи: