Стратегічний радник високого рівня від Канади Джил Сінклер: «Не звертайте з дороги реформ»

 Березень 6, 2018

5542p_09_p_0001В Україні працюють кілька десятків іноземних радників, залучених до процесу національної оборонної реформи, яка ставить за мету формування ефективного, сучасного війська, що відповідає всім визначальним критеріям НАТО, здатне захистити наш суверенітет і територіальну цілісність. Серед таких важливих для України персон — радник високого рівня від Канади пані Джил Сінклер. Цікаво було почути її думку стосовно іноземного сприяння зміцненню нашої обороноздатності та критичну експертну оцінку реформи в оборонному секторі

ПРОФЕСІОНАЛИ ДІЛЯТЬСЯ ДОСВІДОМ З ПРОФЕСІОНАЛАМИ

— Пані Джил, розкажіть, будь ласка, про практичні результати допомоги Канади в підготовці українських військовослужбовців і які подальші напрямки співпраці?

— Передусім зауважу, що Канада почала співпрацю з українським оборонним відомством іще 2015 року і робила це в кількох площинах. Зокрема ми надавали індивідуальну стрілецьку підготовку, вишколювали військових медиків, допомагали в боротьбі із саморобними вибуховими пристроями. Наші зобов’язання перед Україною є незмінними. Звісно, тепер очевидно, що українське військо значно краще підготовлене, більш спроможне й боєздатне в захисті власної країни. Наведу один практичний результат нашого внеску в цей здобуток. Лише за останню ротацію (починаючи від вересня 2017-го) Збройні Сили Канади підготували тисячу українських військових за посиленим курсом тактичної медицини. Й у вас стає дедалі більше власних інструкторів, які вже самі готують армійських фахівців у різних сферах.

У подальшому, зважаючи на те, що підготовка на тактичному рівні проходить добре, а військовослужбовці ЗС України належно навчені й умотивовані, ми можемо почати щільніше працювати на інституційному рівні. Наприклад, канадські представники працюють на посадах заступника начальника навчального центру Військової служби правопорядку, а також радника в новоствореному медичному управлінні.

І тут варто поговорити про розширення двостороннього партнерства. Бо українці багато чого можуть навчити канадців. Якщо ви поспілкуєтеся з нашими військовими, які тут працюють із українськими колегами, котрі мають досвід АТО, вони скажуть: ваші офіцери є професіоналами, в яких канадці запозичають деякі важливі речі.

— Тобто актуальним ставатиме певний обмін, дифузія (поширення) досвіду?

— Саме так. Професіонали діляться досвідом з професіоналами. Це нагальна ідея. Українці воюють на передовій з дуже грізним противником, щодня навчаючись нового. І от тепер ми вчимося у вас також.

— А як ви оцінюєте роль Проектного офісу реформ при Міноборони України? Чи потрібна його трансформація?

— Знаєте, український досвід унікальний. Почну з того, що Проектний офіс реформ є продуктом суспільства, динамічної громадськості, яка втрутилася, щоб допомогти захистити країну. Багато українців стали волонтерами. Відклавши свої справи, вони просто йшли на фронт. І цей офіс виник саме із такого середовища. І зараз Україна перебуває в особливій ситуації, коли міністр та Збройні Сили можуть розраховувати на вміння й ресурси, надані громадськістю. Це дуже виразно видно, якщо подивитися на досягнення, скажімо, у продовольчому забезпеченні, питаннях логістики, медицини. Офіс реформ відіграв важливу роль у розробці рішень і пропозицій щодо виходу з критичних ситуацій, отримання фінансування на деякі проекти. І він потрібен доти, доки держава формуватиме адекватні інституції. Стратегічний оборонний бюлетень України є інституціалізаційною складовою еволюційних змін. І тут роль Офісу реформ непересічна, бо треба було і варто далі робити речі, які у вашій армії ніхто не робив. Синергія партнерства, сконцентрована в одному місці, має допомогти в цій справі. Звісно, як усе буде гаразд із інституціями, цей інструмент перейде на новий рівень.

— Як ви в цілому оцінюєте реформування Збройних Сил України, в яких сферах досягнуто найбільшого успіху?

— Якщо зважити на ті виклики, які стоять перед Україною та її армією, стан війни, скажу, що результат доволі вражаючий. Чотири роки тому ви майже не мали війська, а сьогодні 83% військовослужбовців — це контрактники. Ви значно поліпшили бойову спроможність, професіоналізм, оснащеність, змінюються ментальність і традиції в армії. Варто закріпити ці зміни на інституційному рівні й продовжувати рух на хвилі реформ.

«У НАС НЕМАЄ ГОТОВИХ РІШЕНЬ ЧИ МОДЕЛЕЙ ДЛЯ УКРАЇНИ»

— Цей конфлікт, окрім гарячої фази, має невидиму, але надважливу компоненту. Маю на увазі те, що ми реально бачимо війну цінностей. Наскільки чітко це усвідомлюють наші західні партнери?

— Ви маєте рацію. Наше партнерство та дружба з Україною є саме виявом такого усвідомлення й відчуття того, що ви закладаєте інше майбутнє своєї країни. Маю на увазі євроатлантичну, успішну державу, наповнену свободою, гідністю та безпекою для всієї нації. А війну ви ведете, безсумнівно, за право мати власний вибір, і це ознака ментальних змін. Тому ви маєте таких партнерів, як Канада.

Ми неабияк задоволені, що торік підписали із Києвом Угоду про оборонне співробітництво, що дуже символічно для закріплення партнерства Канади з Україною. Вона відкрила нам чудові можливості у сфері оборонних технологій, дослідницької діяльності, оборонно-промисловому співробітництві, оборонній політиці та підготовці війська.

— Яким чином Україна може скористатися моделлю канадського досвіду демократично-цивільного контролю за діяльністю Збройних Сил?

— Мушу сказати, що хоч у нас є значний власний досвід, але в нас немає готових рішень чи моделей для України. Характеристики ситуацій у наших країнах дуже різні. Та й не треба вам копіювати чиюсь практику. У вас є чудовий Стратегічний оборонний бюлетень. Зараз його матриця переростає в закон «Про національну безпеку України», який мають незабаром ухвалити. І там є положення про цивільно-демократичний контроль над воєнними організаціями, про професійний склад Міноборони і Збройних Сил. Україна йде у правильному напрямку, але на подолання цього маршруту потрібен певний час.

— Досягнення яких стандартів дозволить вважати українську армію такою, що відповідає теперішнім безпековим загрозам?

— Відповім на це запитання на двох рівнях. Перший — це подальше нарощування професіоналізації війська. Вам потрібно досягнути повної сумісності із стандартами Альянсу. А ще більшого результату ми очікуємо в ментальних зрушеннях.

Також вам потрібно, аби відповідати майбутнім викликам і загрозам, бути інноваційними, гнучкими й водночас дисциплінованими. І в Україні є потенціал щодо цих параметрів. Україна вже показала себе інноваційною, бо гібридні війни — нова реальність, де ваша країна є, так би мовити, живою лабораторією того, якими будуть майбутні воєнні дії. І ви у таких умовах існуєте щодня. І тому повинні адаптуватися, вчитися. Тут вам допомагають партнери. Та мало набути досвід, його треба систематизувати, використати в підготовці особового складу — від сержантів до генералів.

«ЧИМ ЕФЕКТИВНІШЕ ЖІНОК ЗАЛУЧАТИМУТЬ ДО АРМІЇ, ТИМ СИЛЬНІШОЮ ВОНА БУДЕ»

— Доволі болючими для ЗС України були питання, пов’язані з аспектами гендерної рівності. Може, через сильні радянські традиції. Чи прогресує українське військо в гендерному балансі?

— Це гарне запитання. І це та сфера, де є покращення. Авжеж, у вас присутнє спадкоємне мислення. І це ще один напрямок, де Україна й Канада можуть співпрацювати. Збройні сили Канади проводять прогресивну політику в гендерному питанні. Переконана, що чим ефективніше жінок залучатимуть до армії, тим сильнішою вона буде. Україна відкрита та прозора в цьому питанні, і тут ми теж партнери.

— Сьогоднішня Росія будь-які конфліктні й інші «не іміджеві» ситуації навколо України прагне використати для розколу західної цивілізації, роблячи нас розмінною монетою в геополітичній грі. Як Україні поводитися в такій ситуації, щоб відстояти свій інтерес у світі?

— Це дуже складне питання. Я маю допомогти Україні досягти тих цілей, які вона перед собою поставила після Революції гідності. Це євроатлантичний вектор. Чому я згадала це? Бо почасти, на мою думку, за кордоном говорять про Україну саме в контексті конфлікту з Росією. Але цей фактор не визначає того, що Україна хоче для себе, для своїх людей, для власного майбутнього. Україні слід далі проводити реформи із чітким розумінням перспективи як запоруки прогресу. Тільки такою роботою ви забезпечите досягнення власного національного інтересу, не інакше. Дивіться та йдіть прямо, не звертаючи уваги на те, хто і що вам каже з різних сторін. Ми дуже глибоко поважаємо той героїзм і професіоналізм, який є в українських людей! Але благаю: не звертайте з дороги…

Геннадій КАРПЮК, газета «Народна армія»

Схожi записи: