Першому олімпійському чемпіону серед українських борців Іванові Богдану — 90 років

 Березень 3, 2018

5541_p_22_img_0001Легенда армійського спорту, чемпіон Олімпійських ігор у Римі (1960 рік) із греко-римської боротьби Іван Богдан розповів, як випадково потрапив у спорт і як став відомим у світі спортсменом, і про те, хто йому допоміг подолати найтитулованішого борця 60-х років…

Іван Богдан — уродженець села Дмитро-Білівка Миколаївської області. Найперший серед українських борців олімпійський чемпіон у важкій вазі. Дворазовий чемпіон світу: 1958-го й 1961 року. Триразовий чемпіон СРСР: 1958-го, 1959-го й 1961 року. Заслужений майстер спорту, заслужений тренер України, підполковник у відставці

Ми сидимо з Іваном Гавриловичем в тому самому столичному манежі єдиноборств біля Військового ліцею імені Івана Богуна, де майже 70 років тому розпочалась його спортивна біографія.

— Я з хліборобського роду, — розповідає ветеран. — У нашій родині завжди шанували роботу на землі. Батько тривалий час керував колгоспом і хотів, щоб я після служби в армії повернувся в рідне село на Миколаївщину. Ні про який спорт у мене й гадки не було.

Іванові навіть довелося в перший повоєнний рік кілька місяців також долучитися до керівництва колгоспу. Бо після визволення рідного краю від нацистів у селі майже не лишилося чоловіків.

— 1948 року мене призвали в армію, і я потрапив у саперну частину, — продовжує розповідь Іван Гаврилович. — А коли треба було формувати команду борців для участі на спартакіаді Київського військового округу, моя кандидатура привернула увагу командування. Зріст на той час я мав майже 190 і важив близько центнера. Хоч я відмовлявся, командир частини своїм наказом відправив мене боротися в Київ.

Сьогодні у свої 90 Іван Богдан має чудову пам’ять. Він, не вагаючись, розповідає й показує рукою, де в манежі був боксерський ринг, на якому килимі боролися самбісти, а на який уперше у своєму житті вийшов він. Двадцятирічний солдат перед змаганнями навіть не встиг ознайомитися з правилами боротьби. А в трусах з’являтися на людях узагалі вважав непристойним.

— Повалив я свого суперника на килим, притиснув його й питаю в судді, що приліг поруч: «А чому ви, дядьку не свистите?» — ділиться спогадами Іван Гаврилович. — А він мені й каже: «Прийми кулаки з-під лопаток суперника, тоді й зафіксую перемогу…»

5541_p_22_img_0002Богдан подолав усіх своїх супротивників у підгрупі військових частин і лише у фіналі поступився майстрові спорту — представнику військового навчального закладу, який був іще важчим за солдата-сапера. Але вже наступного року Іван узяв реванш. Талановитого борця помітили в київському СКА та перевели на службу в столицю України.

— Тоді й розпочалося моє активне життя в спорті, — каже Іван Богдан. — На першості Збройних Сил Радянського Союзу я виборов третє місце. Мене стали викликати в головну команду країни. А коли підійшла до завершення служба в армії, я був уже майстром спорту.

Та керівництво Київського військового округу в особі тодішнього командувача генерал-полковника Антона Гречка не поспішало розлучатися з перспективним спортсменом.

— Він викликав мене особисто й запропонував залишитися в спортивному клубі на надстрокову службу, — каже Іван Гаврилович. — Слухаю я генерала, а перед очима — рідне село, трактори, що обробляють нашу родючу землю. Я навіть на якусь мить відчув запах зораного поля… Але командувач узяв тим, що запропонував сприяти моєму навчанню. У мене ж за плечима було лише сім класів.

Спочатку Богдан закінчив спеціалізовану школу при Інституті фізичної культури, а потім уступив і в сам виш. «Закінчу інститут, приїду в село, то, можливо, і директором школи стану», — розмірковував тоді спортсмен. Але подальші перемоги на борцівському килимі перекреслили всі плани Івана. 1958 року він став чемпіоном СРСР і виграв чемпіонат світу.

— Їхати в статусі чемпіона світу в село працювати директором школи вже було якось незручно, — усміхається Іван Гаврилович. — Хоча й не любив я боротьбу, це вже було моєю роботою. Натирав перед поєдинком вуха, зціплював зуби, шепотів: «За неньку Україну!» — і виходив на килим. Особливо такий ритуал допомагав на змаганнях за кордоном. А ось на Батьківщині в мене не було гучних перемог.

У фінальному поєдинку на римській Олімпіаді Іванові Богдану протистояв легендарний німецький борець Вільфрід Дітріх, який одночасно виступав в обох видах боротьби, був учасником п’яти Олімпіад, володарем п’яти олімпійських нагород, за що його ім’я було внесено в Книгу рекордів Гіннесса.

— Уболівати за мене в Рим за туристичною путівкою приїхала моя молода дружина, — згадує Іван Гаврилович. — І я їй пообіцяв виграти турнір. Ну хіба міг я програти за такої підтримки навіть самому «королю килима» німцю Дітріху?

На початку 90-х років олімпійський чемпіон Іван Богдан продав свою найціннішу нагороду.

— Дочка із чоловіком розлучалися, і треба було відкупити в зятя квартиру, — пояснює Іван Гаврилович. — Великих статків я не накопичив, тому й вирішив продати московському колекціонерові олімпійську медаль і таким чином допомогти дочці. Власне, у цій квартирі я й мешкаю сьогодні. Тож можна сказати, що олімпійська нагорода поміняла «статус» (усміхається).

Після перемоги в Римі високі армійські чини неодноразово пропонували Богдану перебратися в Москву в елітний ЦСКА. Але, за словами Івана Гавриловича, він і в Києві досі почувається гостем, а радянська столиця його тим більше ніколи не вабила. Дехто з колег легендарного спортсмена вважає, що, якби Богдан погодився переїхати в Білокам’яну, кількість його перемог на чемпіонатах СРСР збільшилась би вдвічі. Та й на наступну Олімпіаду в Токіо він міг би потрапити.

Утім, виступити в Японії Іванові Богдану все-таки судилося. Вигравши 1961 року чемпіонат країни, він доповнив колекцію своїх нагород другим світовим «золотом» з Йокогами. До речі, саме в цьому японському місті Богдану випало вийти на килим проти його найважчого суперника за всю спортивну кар’єру.

— Іду я на зважування й звертаю увагу на засмаглого богатиря, — розповідає Іван Гаврилович. — Він, здавалося, був із самих м’язів. Ну, думаю, хай піде вперед, а я погляну, скільки потягне цей «бронзовий монумент». 185! Я зі своїми 108 видавався хлопчиком.

Чого не хотів Богдан, усе-таки сталося. Уже в першому колі йому дістався «засмаглий», який за своїми антропологічними даними, без сумніву, був фаворитом. Тож його зустріли щедрими оплесками.

— Та коли представили мене, наголосивши на чемпіонстві на Олімпіаді та світу, у суперника, м’яко кажучи, щелепа відвисла, — пригадує Іван Богдан. — Тільки-но пролунав сигнал судді розпочинати сутичку, я свою ліву руку під праву суперника підбив і буквально завис на ньому. «Монумент» поточився назад і присів на п’яту точку. Для перемоги мені вистачило 12 секунд.

За своє багатогранне життя в спорті Іван Богдан тренував армійську футбольну команду, викладав фізичне виховання в Суворовському училищі, очолював армійську дитячо-юнацьку спортивну школу, дав путівку в спортивне життя десяткам хлопчиків. Але через усе життя проніс любов до отчого краю й свіжозораної чорноземної ріллі…

— Мене й сьогодні дуже вабить рідне село, — признається Іван Гаврилович. — Пропав у мені знаменитий хлібороб (усміхається). Це не я полюбив спортивну боротьбу, це вона закохала мене в себе.

Славетний олімпійський чемпіон народився в рік олімпійського циклу та ще й 29 лютого. Іван Гаврилович вважає це знаком долі. А в неолімпійський рік він приймає вітання 1 березня.

Олександр ТЕРЕВЕРКО, «Народна армія»

 

Схожi записи: