Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович: «Нагадувати сучасникам про злочини режиму необхідно — як щеплення для здорового, вільного майбутнього»

 Березень 3, 2018

5541_p_20_img_0002Наш співрозмовник — Володимир В’ятрович, кандидат історичних наук, дослідник історії українського визвольного руху, автор книг з історії України. Очолюючи архів СБУ, розсекретив архіви радянських каральних органів, чим допоміг пролити світло на багато подій з недалекого минулого і зажив ворогів і в Україні, і в Росії.

У своїх книгах та публікаціях повертає з небуття імена кращих синів і доньок нашого народу. А ще — розвінчує міфи і стереотипи, в полоні яких перебували кілька поколінь українців. Зокрема щодо Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, діяльності ВЧК — ОГПУ — НКВС — МДБ — КДБ, жертвами яких стали мільйони українців.

Діяльність Володимира В’ятровича на посаді очільника Українського інституту національної пам’яті, колектив якого багато зробив для декомунізації нашої країни, неабияк дратує путінську Росію, в якій його називають «заклятим націоналістом-бандерівцем». Тож наша розмова розпочалася із запитання про його ставлення до цього ярлика

— Не люблю жодних ярликів — ні стосовно себе, ні стосовно інших, — говорить Володимир Михайлович. — Але до істеричної реакції російської пропаганди на наші ініціативи ставлюся позитивно. Це є черговим свідченням того, що і як історик, і як керівник інституту я — на правильному шляху.

— Перейдемо до нашого непростого минулого, зокрема до УПА. Навіть в українському суспільстві, не кажучи вже про російське чи польське, тут немає єдиної думки: одні вважають повстанців борцями за вільну Україну, другі — наймитами фашистської Німеччини…

— Ні ОУН, ні УПА ніколи не прислуговували німцям: нацисти заарештували понад 80 відсотків вищого керівного складу ОУН. Чимало з них були розстріляні чи запроторені в концтабори. Загалом українських націоналістів переслідував не лише радянський режим, а й гітлерівський, про що, до речі, не всі навіть сьогодні знають. Через це й виникають різні міфи.

Щодо створення УПА теж існує чимало міфів. Насправді цю силу сформовано у відповідь на жорстоку окупаційну політику гітлерівців, яку вони почали проводити відразу після захоплення України. Через УПА пройшло понад 100 тисяч осіб. А за участь у повстанському русі чи його підтримку каральні органи СРСР репресували понад 500 тисяч.

Діяльність цієї сили стала логічним продовженням національної революції 1917–1921 років, боротьби Української військової організації та Організації українських націоналістів, яку вони вели у 20-х — 30-х роках минулого століття. Зауважу, що саме боротьба УПА сприяла зародженню на початку 60-х років дисидентського руху, що згодом, наприкінці 80-х, переріс у національно-демократичний рух, апофеозом якого стало набуття Україною незалежності.

Парадоксально, але десятки років УПА залишалася в суверенній Україні невизнаною: лише після перемоги Революції гідності, 2015 року, наш парламент ухвалив закон, яким повстанців названо борцями за незалежність. Символічно, що оголошував його з трибуни Верховної ради син головного командира УПА Романа Шухевича — Юрій Шухевич, обраний народним депутатом за півроку до того.

— Доволі пізно це зроблено: вояків УПА майже не залишилося…

— Так, його потрібно було ухвалити ще на початку 90-х. Утім, попри затримку, цей закон є важливим вже не стільки для самих учасників УПА, скільки для нас, наступних поколінь українців. Він показує сьогоднішнім захисникам України, які проливають кров на Донбасі, що вони захищають державу, яка пам’ятає і вміє шанувати своїх героїв.

— Понад 70 років українці перебували під владою російсько-комуністичного режиму, який занапастив мільйони людей. Але й сьогодні дехто ностальгує за тими часами, мовляв, тоді була впевненість у завтрашньому дні…

— Наслідки панування того режиму жахливі для українців. Є безліч неспростовних доказів цього: лише в архіві СБУ зберігаються сотні тисяч документів КДБ, які проливають світло на ті злочини, що чинили ці каральні органи. А вони почалися відразу зі встановленням на теренах України радянської влади. Наприклад, уже в 1921–1923 роках від голоду потерпали сотні тисяч людей. А чого вартий Голодомор 1932–1933 років, коли загинули мільйони українців? А колективізація? Скількох українських селян, відібравши в них останню зернину і затаврувавши куркулями, відправили до найвіддаленіших регіонів Росії? За неповними даними, понад мільйон. Лише під час так званого Великого терору за вироками «трійок» було репресовано понад 300 тисяч осіб.

5541_p_21_img_0001Навіть після смерті Сталіна радянська влада продовжувала боротися з «бандерівцями» і «буржуазними націоналістами», кидаючи за грати, до психлікарень тисячі людей. Загалом, за неповними підрахунками, жертвами російсько-комуністичного режиму, який панував у нас кілька десятиліть, стало понад 10 мільйонів українців.

— Процес декомунізації, активним прихильником якої ви були і багато для цього зробили, завершено. Якщо так, то хотілося б почути про його результати.

— Як нація, котра стільки настраждалася від комуністичного режиму, втративши мільйони кращих синів і доньок, ми давно мали б викреслити зі свого повсякденного життя імена тих, чиї руки по лікті в українській крові. Але через непослідовність у діях минулої влади, небажання псувати стосунки з Росією, цього не було зроблено. Тому і жили українці в містах і селах, названих на честь катів нашого народу, тому й ходили вулицями та відпочивали у скверах, які теж носили їхні імена. Я не уявляю, як почувалися нащадки тих, кого запроторили на Колиму, де вони й загинули, тих, хто помер від голоду на початку 30-х, проживаючи на вулицях Дзержинського, Чубаря, Петровського…

5541_p_20_img_0001Але декомунізація не завершилася. І не лише тому, що де-не-де спалахують суперечки навколо перейменування тих чи інших населених пунктів, доцільності демонтажу пам’ятників ідолам більшовицького режиму. Потрібно доносити до суспільства всю правду про злочини радянської влади та її каральних органів, аргументовано спростовувати міфи, які нам досі намагаються нав’язувати російське ТБ і преса. Може виникнути запитання на кшталт: «Для чого постійно нагадувати про злочини режиму, які давно в минулому?» Так, у минулому, але знати про них важливо для мільйонів убитих наших співвітчизників, які не мали права на пам’ять. Це необхідно сучасникам — як щеплення для здорового, вільного майбутнього.

Тепер про результати. Ми перейменували майже тисячу населених пунктів по всій Україні, нові назви отримали 51 493 вулиці, а також сквери та інші топоніми. Знесено 2389 пам’ятників і пам’ятних знаків, зокрема 1320 пам’ятників Леніну. Залишилися одиниці, переважно на територіях підприємств. Виявляємо їх за допомогою місцевих активістів і вимагаємо від власників знести. Можна сказати, що декомунізація виконана на 99 відсотків. Але прибирання дрібних символів радянської епохи, зокрема серпів, молотів, зірок з будівель, триває.

Під час цього процесу чотири населені пункти було перейменовано на честь подій Української революції 1917-1921років, що відбувалися в цих місцевостях. Наприклад, село Богданівське, що на Слобожанщині, назване на честь Богданівського полку УНР, який у грудні 1918 року вів тут оборонні бої. Село Шлях Незаможника в Херсонській області переназвали на Гордієнківці — на честь 1-го кінно-гайдамацького полку ім. Костя Гордієнка Армії УНР, бійці якого у квітні 1918 р. захопили Чонгарську переправу, рухаючись через місцевість, де нині воно розташоване.

Селище Комунар у Хмельницькій області перейменоване в Загродське — на честь генерал-хорунжого Армії УНР Олександра Загродського, війська якого у вересні 1920 р. здобули перемогу в бою, що йшов на території теперішнього селища. Селище Петровське, що у Вінницькій області, віднедавна носить назву Синьожупанники — на честь воїнів 7-го Синього полку (Синьожупанників) 3-ї стрілецької дивізії Армії УНР, які відзначились у боях у цій місцевості в липні 1919 р.

— Уже чотири роки на Сході України гинуть наші хлопці, відстоюючи державний суверенітет і територіальну цілісність держави. Чи не доцільно було б увічнити їхню пам’ять у назвах населених пунктів, вулиць?

— Зробити це не лише доцільно, а й украй потрібно! Тому деякі населені пункти Волинської, Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької і Донецької областей перейменовані на честь Петра Сусваля, Віталія Токаря, Максима Єфімчука, Віталія Ільїна, Сергія Добропаса, Степана Криворученка та Івана Ступака, які загинули, захищаючи Україну від російської агресії. Цей список не остаточний.

— Восени цього року в Україні будуть вже 85-ті роковини Голодомору 1932–1933 років. Як історик-дослідник цієї жахливої в нашій історії сторінки чи можете назвати головну мету, яку переслідувала Москва його влаштуванням?

— Починаючи ще з 20-х років українці повставали проти радянської політики. І Голодомор був вирішальним ударом Сталіна у відповідь на те, що він називав «страхом втратити Україну». Адже в Україні відбулося близько п’яти тисяч повстань, в яких, за документами ГПУ, брало участь близько мільйона людей. Можна собі уявити, наскільки масштабними були ці акції протесту, наскільки затятою була ця боротьба, яка справді ставила під загрозу зриву плани Сталіна щодо побудови світової імперії. Він чудово розумів, що без України досягнути цієї мети неможливо, що головним чинником, який може цьому завадити, є саме український національний рух і спротив. Тому і було завдано такого страшного удару — влаштовано Голодомор.

— Як тодішньому режиму вдавалося приховувати це жахіття?

— Влада, «експериментуючи» над мільйонами людей, суттєво обмежила їхнє пересування: селяни без паспортів не могли виїхати навіть за межі свого району. При цьому навколишню територію блокували війська. До того ж компартійний режим запровадив і кримінальну відповідальність за будь-яке згадування голоду: в архівах СБУ збереглося чимало свідчень про це. Наприклад, колгоспник Микола Рева отримав шість років ув’язнення за лист до Йосифа Сталіна, в якому розповів страшну правду. А Олександру Радченко, яка описала страхіття, що творилося навколо, у своєму щоденнику, навіть через 12 років після Голодомору засудили до 10 років позбавлення волі!..

Тодішня радянська преса писала виключно про успіхи «соціалістичного будівництва». Використовуючи резидентури радянської розвідки, які діяли в усіх західних країнах, купувалися окремі закордонні журналісти, насамперед ті, що представляли впливові видання. Вони й писали замовні матеріали, стверджуючи, що «ніякого голоду і близько немає». Ну а тих, хто намагався донести до міжнародної спільноти правду, радянські спецслужби намагалися всіляко дискредитувати.

З часом, зокрема 1941 року, знищили тисячі справ Наркомату охорони здоров’я, які стосувалися початку 30-х років і могли містити інформацію про Голодомор. Пам’ять про нього належало стерти не тільки в офіційних паперах, а й у пам’яті свідків трагедії. Тому чекісти жорстоко переслідували всіх, хто намагався утримати цю пам’ять або передати її комусь. Проте тисячі українців, які пережили трагедію, з часом опинялися поза межами досяжності радянських органів безпеки і отримували можливість розповісти світові правду про неї. Правда, радянські спецслужби докладали неабияких зусиль для дискредитації тих, хто, на їхню думку «виносив сміття з хати». Наведу такий приклад. На початку 80-х років у Канаді було знято документальний фільм «Жнива розпачу», який розповідав про вимирання у 1932–1933 роках українських селян. Зроблена кінострічка була на основі документів, спогадів тих, хто пережив це лихо, були опубліковані й світлини селян, що помирали голодною смертю. Але автори фільму допустили невеличку неточність: як ілюстрацію використали фото, яке відображало голод 1921–1922 років. І цим миттєво скористався КДБ: через власні канали у західній пресі було поширено повідомлення, що фільм свідомо сфальшовано. І зроблено це було так переконливо, що канадська влада заборонила показувати його у школах!..

— Невже господар Кремля так зважав на суспільну думку за кордоном, що старанно приховував свої злочини проти власного народу? Чи боявся осуду на міжнародній арені?

— Приховати факт голоду було дуже важливо для Сталіна ще й тому, що багато західних інтелектуалів підтримували комуністів. Відомий французький письменник Ромен Роллан, наприклад, щомісяця жертвував 5000 франків радянському посольству в Парижі. Коли його запитали про Голодомор в Україні, він сказав: «Я не хочу нічого про це чути». А Бернард Шоу, нобелівський лауреат, заперечував голод навіть після свого візиту до СРСР.

— Коли ж, Володимире Михайловичу, про нищення українців голодом дізналася громадськість західних країн?

— Наприкінці 80-х, коли так звана перебудова набирала в СРСР обертів, а тодішня компартійна влада все ж дещо пом’якшила режим свого панування. Це сталося, зокрема й під тиском інформаційної кампанії, яку розгорнула у світі українська діаспора. Зрештою 25 грудня 1987 Володимир Щербицький, тодішній партійний керівник Української РСР, у своїй доповіді з нагоди 70-річчя створення УРСР, згадав про факт голоду. Тож згодом і в українській, і у всесоюзній пресі з’явилися перші публікації про цю трагедію.

А вже незабаром зникла держава, керівництво якої вчинило і ретельно приховувало цей злочин. На руїнах СРСР постала незалежна Україна. Тож справдилися слова Євангелія: «Пізнайте правду, і вона зробить вас вільними!».

— Перейдемо до днів сьогоднішніх. У нашому суспільстві точаться дискусії навколо створення в Україні національного пантеону героїв. Ваше ставлення до цього?

— Таке ж, як і у більшості українців, — позитивне. Нагадаю, що на сьогодні могили визначних українців розкидані по всьому світу. За приблизним підрахунками, їх близько 250 тисяч. У них поховані люди, які емігрували з України на початку минулого століття та після Другої світової війни. Це представники української інтелігенції, визвольного руху часів УНР. Найбільше таких поховань на теренах Польщі, Чехії, Румунії, Франції, Німеччини, Великої Британії, Італії, США, Канади. Є вони навіть у Австралії, Бразилії та Аргентині.

Звісно, що частина з них залишиться на місці й потребуватиме спільної опіки місцевих українських громад і української держави. Частину слід буде перепоховати в Україні через неможливість опікуватися на місці теперішнього поховання. Також наша держава має ініціювати повернення останків найвизначніших українців на рідну землю для поховання в Національному пантеоні.

У січні 2015 року Верховна Рада ухвалила постанову «Про увіковічення пам’яті Героїв України, які віддали своє життя за свободу і незалежність України». Цим документом, зокрема, передбачено «створення у центральній частині столиці України місті-герої Києві Українського національного пантеону (Меморіального комплексу)».

— Сьогодні, захищаючи Україну від російсько-терористичної орди, гинуть кращі сини та доньки нашого народу. Чи не доцільно так само вшанувати й їхню пам’ять?

— Стосовно цього є рішення Президента України — указ про меморіал українських героїв. На нашу (УІНП) думку, цей меморіал і має стати пантеоном, а місцем його розташування — пагорб над Дніпром, де нині височіє пам’ятник неіснуючій українсько-російській дружбі, так звана Арка дружби народів.

— Як ви вважаєте, чому російська владна верхівка так хворобливо реагує на будь-яку спробу українців дізнатися про своє справжнє минуле, знати імена своїх справжніх героїв?

— Тому що людьми, які знають власну історію, виховані на прикладі борців за волю народу, майже неможливо маніпулювати. З цієї причини і російський царат, і компартійний режим, що прийшов до нас з Росії, віками витравлювали зі свідомості українців їхні цінності. Не помилюсь, коли скажу, що нас, українців, віками позбавляли власної історії, відбираючи в нас справжніх героїв.

Тому в головах багатьох наших громадян «каша», тому й досі, на 27-му році існування Української держави, дехто сумує за радянським минулим, «забуваючи» про мільйони невинно убієнних українців.

— Нещодавно ви віднесли Володимира Висоцького і Віктора Цоя до тих, хто своєю творчістю і після смерті може просувати ідеї «руского «міра», через що не завадило б заборонити їх в Україні. Ваші слова викликали в соцмережах шквал критики…

— Не перекручуйте, будь ласка, мої слова: я ніде і ніколи не казав, що їхні пісні потрібно заборонити в Україні. Не збираюся оцінювати творчість Висоцького, Цоя: у мене є фактично повна збірка пісень Володимира Висоцького. Цоя я теж слухав свого часу і не збираюся засуджувати їх за їхню творчість. Але я вважаю, що ми повинні пам’ятати, що сьогоднішня російська пропаганда буде використовувати їх для посилення свого впливу. Тому що вони нагадують про існування спільного культурного простору.

— Дякую, Володимире Михайловичу, за цікаву і змістовну розмову.

Інтерв’ю провів Сергій ЗЯТЬЄВ, «Народна армія»

Схожi записи: