Стандарти НАТО: переваги і складнощі переходу на них

 Березень 2, 2018

5541_p_14_img_0001Упровадження стандартів НАТО дозволяє не тільки запозичити досвід найкращих армій світу, а й досягти сумісності з ними. Стандарти Альянсу відкриють нові можливості й для вітчизняних виробників ОВТ

Сьогодні українська армія у складних умовах війни, що триває на Сході нашої країни, швидко формується як професійна і вже до 2020 року має шанс відповідати стандартам НАТО для членства в Альянсі. Активна фаза реформування Збройних Сил України розпочалася два роки тому, і за цей час виконано 90% від спланованих заходів. Про це нещодавно заявив Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак.

То на якi ж стандарти НАТО ми переходимо i якi саме вони бувають? Стандартами НАТО називають систему угод, яку уклали держави-члени i яка охоплює мало не все — вiд штабних процедур до типу палива для лiтакiв, БТРiв чи танкiв та розмiру горловин баків цих машин. Вони допомагають найефективніше здійснювати спільне управління силами й засобами збройних сил, уможливлюють спільні операції та місії, бойову підготовку, технічне оснащення армій, розробку й виробництво озброєння та військової техніки.

Такi угоди називають STANAG — це скорочення вiд Standardization Agreement. Є навiть стандарти, які визначають порядок проведення допиту полоненого, склад аптечки, порядок органiзацiї медичної евакуацiї, вимоги щодо харчування військовослужбовців, авіаційної безпеки, зберігання боєприпасів тощо. Одна з угод визначає психологічну роль командира військового підрозділу та містить цілий посібник, що і як йому належить робити. Лише термінологія становить більше десяти тисяч визначень — термінів англійською та французькою мовами.

Суть стандартів НАТО полягає в тому, щоб і отримувати, і надавати допомогу, і брати участь у формуванні колективної безпеки. Належить досягнути рівня сумісності ЗС України, інфраструктури з інфраструктурою країн — членів НАТО.

Кiлькiсть цих стандартiв на сьогоднi вже наближається до 1300, i їх перiодично оновлюють. У нас є Стратегічний оборонний бюлетень, в якому заплановано перехід на стандарти НАТО до 2020 року. Це є плановий документ, який передбачає зміни в усіх компонентах. Загалом стандарти НАТО є трьох видiв — адмiнiстративнi, оперативнi та матерiально-технiчнi.

Адмiнiстративнi — це стандарти щодо ведення вiйськової документацiї, термiнологiї та управлiння щоденною дiяльнiстю вiйськ.

Прикладом впровадження адміністративних стандартів є реформування Міністерства оборони та Генерального штабу і перехід на притаманну НАТО так звану J-структуру — оптимальну для управління військами структуру штабів. Як показує досвід, така система надає керівникам усіх рівнів більшу самостійність в ухваленні управлінських рішень. У J-структурi НАТО процедури децентралiзовано, кожен з офiцерiв діє в чiтко визначених межах своїх повноважень. Залежно вiд того, яке завдання стоїть, офiцери-фахiвцi у своєму секторi опрацьовують варiанти розв’язання проблеми, а начальник вибирає оптимальний, на його думку, варiант, а не витрачає особисто чимало часу на участь у виробленнi та втiленнi рiшень «з нуля».

Оперативнi — це стандарти, якi стосуються розробки, пiдготовки i безпосереднього проведення вiйськових операцiй, навчань, а також їхній подальший аналiз. Матерiально-технiчнi — це стандарти забезпечення армiї всiм, що їй потрiбно для роботи: технiкою, зброєю, боєприпасами, харчуванням тощо.

З першими двома пунктами в України проблем виникнути не повинно — їхня реалізація залежить насамперед від бажання та вирішується здебільшого організаційною роботою. А от матеріально-технічні передбачають залучення значних матеріальних ресурсів. Однак за активної матеріальної та фінансової допомоги західних партнерів Україна може й тут досягти значного прогресу.

Як стверджують військові експерти, впровадження в Україні стандартів, котрих дотримуються США, Німеччина, Великобританія та інші країни, принесе позитивні зміни не лише безпосередньо у Збройних Силах.

Усупереч міфам, які поширюють деякі «експерти» (наприклад, про крах української «оборонки» в разі її переведення на натовські рейки), стандарти Альянсу відкриють для української оборонної промисловості нові можливості щодо розробки, виробництва й реалізації озброєння та військової техніки. Впровадження стандартів зробить доступними для вітчизняних виробників нові напрямки кооперації із західними партнерами. Зокрема це спільні підприємства та виробництва, передача на територію України технологій виготовлення вузлів та агрегатів для комплектації систем озброєнь для національних ЗС, а також спільне виробництво ОВТ для виходу на ринки третіх країн.

І треба сказати, що на сьогодні розробка, модернізація і закупівля зразків озброєння та військової техніки в інтересах ЗС України здійснюється з урахуванням стандартів НАТО, які б забезпечили сумісність у спільних операціях Альянсу. Якщо закуповується стрілецьке озброєння, то воно відразу ж адаптоване під натовський патрон. Якщо щось інше, то головна вимога до нього — адаптація до стандартів НАТО.

Упровадження ж стандартів НАТО в бойову підготовку військ, а також підготовку офіцерського й сержантського складу дозволить суттєво підвищити рівень боєготовності української армії. Крім того, це можливість не тільки запозичити досвід найкращих армій світу, а й досягти сумісності з ними.

Важливим є й питання переведення на стандарти НАТО соціального пакету українських військовослужбовців, що дасть змогу зробити службу в армії привабливою, престижною й перспективною. Тому що «соціалка» в НАТО — це не тільки високе грошове забезпечення військовослужбовців, а й реалізація їхніх соціальних гарантій за найкращими світовими зразками.

Реформування Збройних Сил за натовськими стандартами прискорить створення в Україні справжньої професійної армії. Адже в арміях країн НАТО військовослужбовець — це насамперед професіонал, який щодня займається бойовою підготовкою та експлуатує сучасне ОВТ.

Роман ВУС, «Народна армія»

Схожi записи: