Коли війна не лише для солдата

 Лютий 22, 2018

5540p_01_img_0001_1Громада міста Козятина та району впродовж майже чотирьох років бойових дій на Сході країни надає нашим захисникам допомогу (передали 7 автомобілів, сотні тонн харчів та амуніцію). За активної підтримки школярів цього міста та району для наших воїнів сплетено близько 900 маскувальних сіток та костюмів…

Важко знайти в Козятині родину, яку б не зачепила війна або яка не переймалась би подіями на Сході України. Про те, як сьогодні живуть ветерани АТО, сім’ї загиблих воїнів у цьому маленькому місті на Вінниччині, про самовіддану допомогу фронту тамтешньої громади дізнавалася кореспондентка «Народної армії», навідавшись у гості до містян

«Мій тато казав, що сітки й маскувальні костюми дуже потрібні на фронті. Вони збережуть не одне життя»

5540p_12_img_0003_3Шкільний ярмарок у сільській школі неподалік від міста Козятина. Діти збирають кошти для військових, що перебувають у районі АТО. Учителька дістає, невелику суму грошей, яку заробили діти, й простягає її волонтерам:

— Тримайте. Тут небагато, проте від душі… Купіть бійцям те, чого вони потребують найбільше.

Для армійців 26-ї та 95-ї бригади комп’ютерні планшети зі встановленими на них спеціальними програмами корекції вогню стали приємним сюрпризом, тим більше що їх куплено на кошти, які зібрали школярі. Малеча дуже пишалася тим, що допомагає війську. Бійці тішилися, що їх не забувають.

А ще в школах Козятина хлопці й дівчата плетуть маскувальні сітки та костюми для бійців. Серед них і Максим, батько якого нині там, на війні — на передовій. Щодня він молить Бога, щоб татко повернувся додому живим.

— Ми маємо допомагати війську, адже волонтери самі не справляються, — каже хлопчик друзям. — Мій тато казав, що сітки й маскувальні костюми дуже потрібні на фронті. Вони збережуть не одне життя.

На фронт завдяки школярам цього міста й району вже надійшло 866 маскувальних сіток і 76 костюмів типу «Гіллі». Зробили їх власноруч учні 32 шкіл району й міста Козятина. Ідея про маскувальні сітки для фронту належить кадровому військовому, який 30 років свого життя присвятив війську, волонтерові Громадської організації «Суспільні ініціативи Козятинщини» Леоніду Цехановському.

— З початку війни наша громадська організація доправила до військових підрозділів сім автомобілів УАЗ, більше як 200 тонн продуктів, одягу, спорядження, ліків і сотні посилок для наших земляків. Але найбільше я пишаюся тим, що долучаю дітей до волонтерства, — розповідає Леонід Броніславович. — Дитяча психологія так улаштована, що цікавість у дітей швидко спалахує й так само швидко згасає. Тому підтримуємо їх подарунками. Ми об’їхали всі школи, щоб підбадьорити й подякувати за їхню працю. Даруємо їм календарі, цікаві книжки. Питаю в них: «Ну що, сітки й костюми робитимемо далі?» Чую протяжне: «Таааак….» І бачу, що вони дуже раді, а самому на серці теплішає, адже робимо таку важливу справу всі разом.

5540p_12_img_0002_2Аби на власні очі пересвідчитися, як саме діти роблять ці маскувальні сітки, я завітала до «Козятинського міжрегіонального вищого професійного училища залізничного транспорту». Помічаю хлопців і дівчат у формі залізничників за роботою.

— Діти займаються плетінням на уроках праці, на перерві, після уроків. І ви знаєте, роблять вони це залюбки, — розповідає директор навчального закладу Андрій Стецюк.

Він повідомив мені, що в училищі нині опановують залізничні професії близько тисячі учнів. Помітивши, що я вдивляюся в меморіальну дошку на честь загиблих учасників АТО, він додає:

— Це наші 15 бійців — жителі Козятина та району, яких забрала війна. Вони щодня дивляться на дітей зі світлин… Зверніть увагу, на композиції на стіні поруч з ними ми зобразили птахів — символи ненароджених душ їхніх дітей… Тут пам’ятають тих, котрі пожертвували своїм життям заради миру. Це вже історія, проте на таких прикладах ми виховуємо майбутнє покоління українців.

 Місцевій владі Козятина самотужки важко розв’язати житлову проблему ветеранів АТО

— Учасників АТО в нашому місті на обліку 220, тоді як населення міста — близько 30 тис. осіб, — розповідає мер міста Козятина Олександр Пузир.

— Ми створили спеціальний сектор із роботи з учасниками АТО, який очолила мати загиблого героя Вадима Наумова. Нині з місцевого бюджету надходять кошти на безплатне харчування для дітей ветеранів і проїзд у межах міста, передбачено в місті одноразову виплату родинам учасників АТО в сумі 1000 грн. Закуповуємо подарунки на День святого Миколая тощо. Нещодавно за рахунок місцевого бюджету ми затвердили програму медичного страхування учасників АТО, надавши на це майже 50 тис. грн.

— У нашому місті немає госпіталю для ветеранів війни. Тому в міській лікарні ще торік відкрили дві нові палати на вісім осіб із підвищеним комфортом саме для учасників бойових дій: обладнали кондиціонерами, закупили сучасні меблі й телевізори, установили спеціальні душові кабіни для пацієнтів з обмеженими фізичними можливостями. Витрати становили близько 300 тис. грн, — долучається до розмови Інна Наумова.

5540p_12_img_0001_1Як і в більшості регіонів країни, проблемним тут залишається питання забезпечення житлом і земельними ділянками учасників АТО. За державний кошт чотири родини загиблих та інвалідів війни отримали квартири, 67 родин учасників АТО нині продовжують перебувати на квартирній черзі.

— Скажу відверто, як 10 років тому, так і нині, нового житлового будівництва в нашому місті немає. Звісно, ми шукаємо шляхи вирішення цього питання. Є ідея поновлення будівництва на вулиці Грушевського, 46 одного з довгобудів міста. Є забудовник, з яким уже існує домовленість щодо надання кількох квартир на пільгових умовах для учасників АТО в разі його добудови. Не виключаємо можливості придбання квартир для ветеранів за умови часткового погашення їх вартості за рахунок коштів міського бюджету в розмірі 90%, решту 10% погашатимуть із сімейного бюджету родини АТО, — зазначив Олександр Дмитрович.

Залишається неабиякою проблемою питання працевлаштування ветеранів у місті. Одним із шляхів вирішення питання є створення, наприклад, охоронної фірми, яка б надавала послуги охорони в закладах освіти міста. Працівниками могли б стати чоловіки з-поміж учасників АТО.

 «У мене двоє дітей, а пенсія всього 1600 гривень. Я у відчаї, здоров’я немає, роботи немає…»

З Валентином Шпаківським та Олексієм Качурою я зустрілась у міській лікарні, у палаті підвищеного комфорту, про яку мені розповіли в мерії. Ветеранів я побачила під час сеансу арттерапіїї в психолога.

— Я призивався під час третьої хвилі мобілізації. Служив водієм, возив боєприпаси. Унаслідок розриву фугасу в мене було травмовано хребет, — розповідає Валентин. — Нині я не працюю, не дозволяє здоров’я. Війна змінила все… Страждаю через безсоння після війни, часом шкодую, що ніч така страшенно довга.

До ветерана підходить його мати Надія Зіновіївна, яка також лікується тут у лікарні, обнімає його й каже мені:

— Багато довелося пережити нашій родині: і коли він був на війні, і зараз, коли потрібно відновлювати здоров’я. Просила його, щоб телефонував щовечора, дуже хвилювалася, бо поки його голос не почула, заснути не могла. Цілий рік ми його не бачили. Коли я дізналася, що він у госпіталі з травмою хребта, то подумала, що буде лежачий. Приїхала до нього в госпіталь, аж бачу — іде мені назустріч… Він іде до мене, а я плачу, щаслива….

Ви знаєте, не всім так поталанило, як нашій родині. Щоразу, коли на цвинтарі проходжу повз Алею героїв, думаю: яке горе, що молоді чоловіки не повернулися, їм жити й жити, і біль розриває серце…

— Часом мені здається, що не живу, а виживаю, — долучається до розмови Олексій Качура. — Мене призвали під час шостої хвилі мобілізації, проходив службу під Маріуполем. Під час чергового обстрілу зазнав осколкового поранення. Мої побратими мене не покинули — витягли з того світу…

Олексій згадує загиблого товариша з Кіровоградщини, якого вбило в нього на очах. Каже, що дуже хотілось би йому поспілкуватися з родиною побратима, але приїхати до неї фізично не може.

— Мені мали намір ампутувати ногу, проте завдяки талановитим лікарям її врятували: з таза вибирали кістки, склали їх, буквально як пазл по частинах. Тепер я інвалід. За фахом я слюсар. Хлопці залишилися на контракті, мене, зрозуміло, за станом здоров’я демобілізували. Усього нас у селі тисяча осіб живе, 14 пішло на війну. Дякувати Богові, усі наші живі залишилися.

Олексій має двоє дітей, а пенсія в нього — усього 1600 грн.

— Як жити, скажіть? Я у відчаї, здоров’я немає, роботи немає: здорових не хочуть брати, а нас тим паче…. Тому й тут, у психолога. У міській лікарні мені допомагають: раз на місяць півтора тижня тут лікуюся: приймаю грязьові ванни, фізіотерапію, роблю гімнастику. Признаюсь, коли зі мною працюють психологи, стає легше.

— Ви знаєте, раніше містяни боялися звертатись до психолога, нині приходять цілими сім’ями, — долучається до розмови лікар-психолог Комунальної установи «Козятинська лікарня відновного лікування» Дана Рудич. — Ті хто пройшов війну часто не розуміють, що з ними відбувається у мирному житті. Нещодавно був у мене пацієнт, який розповів, що через вибух петарди пірнув у сніг. «Що робити? — питає мене, — не можу жити нормальним життям…»

5540p_13_img_0002_5Під час першої зустрічі з пацієнтом здійснюю психодіагностику, виявляю порушення. Застосовую в роботі релаксацію, музикотерапію, арттерапію, символдраму. За допомогою музики виходимо разом із цього стану тривоги. Поліпшення бачу вже після кількох перших сеансів.

 Ветеран АТО очолює комісію з розподілу міського бюджету

5540p_13_img_0001_4Від мера я дізналася про те, що одним із депутатів міської ради є ветеран АТО — Олексій Каратєєв, молодий чоловік, який виріс тут у Козятині. За фахом він економіст, після закінчення магістратури в Тернопільському економічному університеті в серпні 2014 року пішов у військо. Коли хлопець був в АТО, йому запропонували взяти участь у виборах у міську раду.

Містяни неабияк пишаються ним, адже він один із тих, котрі не зневірилися й продовжують жити.

— Те, що я ветеран АТО, було плюсом, але не вирішальним важелем. Я приїхав до людей, поспілкувався, познайомився, бо дуже хочу зробити для міста щось корисне, — каже Олексій.

Повернувшись із війни, він став на облік у центрі зайнятості. Згодом він із дружиною відкрили власну справу — піцерію. Хоча існує цей заклад лише сім місяців, у їхніх планах — уже її розширення.

Бачу, піцерію обладнано в стилі мілітарі. Для її дизайну побратими принесли прапори, фотографії з війни. Ветеранам АТО тут знижка 10%, а кожну гривню з проданої піци ветеран перераховує на будівництво дитячого майданчика в місті для діток з обмеженими фізичними можливостями.

Отаке воно життя в маленькому місті Козятині на Вінниччині.

Тетяна МОРОЗ, «Народна армія»

Схожi записи: