Стрітення — це свято зустрічі людини з Богом

 Лютий 15, 2018

5539p_22_img_0002Є християнські свята, походження назв яких зрозумілі більшості. Різдво — Христос народився. Великдень — Христос Воскрес. А що за свято Стрітення Господнє? Що взагалі означає це незвичне сучасній людині слово — «стрітення»?

Слово «стрітення» з церковнослов’янської означає «зустріч». Таку назву свято має тому, що нагадує всім віруючим про одну знаменну подію, що сталася більше 2000 років тому

За законом Мойсея, Пречиста Богородиця разом з Йосипом на сороковий день після народження свого первістка прийшли з Вифлеєма до храму в Єрусалимі для обряду посвячення Його Богу. При цьому належало в подяку Всевишньому принести очисну жертву — однорічне ягня та голубку. Пречиста Діва вирішила принести жертву зі смирення і поваги до іудейських законів, хоча Ісус з’явився на світ через непорочне зачаття. А оскільки вони жили незаможно, тому очисною жертвою стали два голуби.

Після здійснення обряду посвяти Святе сімейство вже прямувало до виходу з храму, коли до них підійшла, мабуть, найстаріша людина в Єрусалимі на ім’я Симеон. Праведник узяв немовля на руки і радісно вигукнув: «Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо побачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло на просвітлення язичників і славу народу Твого Ізраїлю».

За переказами, на момент зустрічі з Христом Симеону було більше 300 років. Він був шанованою людиною, одним із вчених, якому доручили здійснити переклад Святого Письма з єврейської на грецьку. Коли Симеон перекладав книгу пророка Ісаї і побачив загадкові слова: «Се Діва в утробі зачне і родить Сина», засумнівався, як діва, тобто незаймана, може народити? Вчений хотів виправити «Діва» на «Жінка», але йому з’явився Ангел і не просто заборонив змінювати слово, але сказав, що Симеон не помре, поки особисто не переконається, що пророцтво істинно.

І ось цей день настав. Серцем відчув Симеон, що пророцтво збулося. Здійснилося те, що учений муж чекав все своє непосильно довге життя. Взявши на руки Ісуса, Симеон Богоприємець заявив, що цей малюк стане Спасителем роду людського. В цей день ще одна важлива зустріч відбулася в храмі. Поважна Ганна, яка прислуговувала в церкві, побачила в дитинці на руках у Богородиці майбутнього Спасителя людства. Зробивши уклін до землі, вона оповістила Єрусалим про цю чудесну подію.

Таким чином Стрітення, або Принесення у храм, вважається знаковою зустріччю Старого та Нового Завіту і знайомством людства з новим Месією.

За даними церковних істориків, перші згадки про це свято зустрічаються ще у творах християнських святих III і IV століть, урочисте ж святкування Стрітення Господнього в усій Візантійській імперії було встановлено за царювання імператора Юстиніана 542 року. Після прийняття християнства на Русі це свято стало одним із найбільш шанованих народом. У цей день проводиться Божественна літургія, спеціальним чином відбувається освячення стрітенських свічок і води.

Освячена на Стрітення свічка називається громовицею. Такі свічки зберігають після свята цілий рік і використовують тільки тоді, коли сім’ї щось загрожує — у велику негоду (саме тому вона і має назву громовиця), під час пожежі або інших нещасних випадків, під час нападу епілепсії в людини. Запалюють свічку і тоді, коли людина помирає, адже вважається, що це допомагає душі легше перейти в інший світ.

Цілющі властивості має і освячена цього дня вода. Нею лікують рани і внутрішні захворювання; окроплюють мандрівників перед довгою дорогою, а вояків — перед боєм; пасічники освячують цією водою на початку сезону свої вулики, а селяни навесні перед першим вигоном худоби в поле кроплять нею домашніх тварин.

У народі про Стрітення говорили ще й так: «Цього дня зима з літом зустрічається». І вони не просто зустрічаються, а борються одне з одним за панування над природою. Хто з них переборе — той і встановлюватиме свої «правила» найближчим часом.

Є в українців і кілька прикмет спеціально для цього дня. Так, сьогодні не можна вирушати в далеку дорогу, інакше ця подорож може бути невдалою. Не можна на Стрітення класти гроші на кухонний стіл, тому що везіння від вас відвернеться.

 

«Тобі Самій меч пройде душу»

5539p_22_img_0001Прийнявши з рук Пречистої Діви немовля, старець Симеон звернувся до неї зі словами: «Ось, через Нього будуть сперечатися в народі: одні спасуться, а інші загинуть. І Тобі Самій меч пройде душу, — щоб відкрились помисли багатьох сердець» (Євангеліє від Луки 2: 34–35).

Спори в народі — це переслідування, які були приготовані Спасителю. Відкриття помислів — Суд Божий. Що за зброя простромить серце Богородиці? Це було пророцтвом про розп’яття, яке чекало Її Сина. Адже цвяхи і спис, від яких прийняв смерть Спаситель, пройшли нестерпним болем і через Її материнське серце. Таке тлумачення Симеонового пророцтва і стало яскравою ілюстрацією ікони Богородиці, яка називається «Пом’якшення злих сердець».

На іконі зображена Божа Матір, серце якої пронизано сімома мечами: по три з кожного боку і один знизу. В число «сім» у Святому Писанні вкладалося значення «повноти», в цьому випадку — повноти болю і страждання, які випали на долю Богородиці.

До неї моляться про пом’якшення сердець тих, хто йде до вас зі злом, заздрісними помислами; про захист від ворогів та недоброзичливців, а також щоб усередині роду не було ворожнечі.

 

5539p_22_img_0003Стрітення — не тільки церковне, але й народне свято. Найбільш, мабуть, неоднозначний звичай на Стрітення, який ще можна побачити в селах України, це так званий викуп дитини. Історики схильні знаходити в ньому відгомін іудейського посвячення первістків. Виглядало це так: маленьку дитину — найчастіше немовлят — через відкрите вікно батьки передавали «старій». Роль її виконувала зазвичай літня жінка-сусідка. У відповідь та давала батькам гроші — як правило, суто символічну плату. Таким чином дитина вважалася «викупленою в смерті». Потім стара передавала дитину назад зі словами «Живи на моє щастя». На отримані гроші батьки купували свічку, і запалений вогонь «прив’язував» дитину «до життя».

Сторінку підготувала Наталія КОЗАК, «Народна армія»

Схожi записи: