Верхньоторецьке: три місяці без обстрілів

 Лютий 15, 2018

5539p_11_img_0001Відтоді, як населений пункт перейшов під цілковитий контроль українських військових, люди стали повертатися у свої домівки, а в школі й садочку побільшало дітей

За роки бойових дій на Донбасі сотні тисяч тамтешніх жителів змушені були тікати від війни. Але чимало українців продовжують жити у своїх домівках неподалік лінії розмежування сторін, попри небезпеку, яку несе війна. Одним із таких населених пунктів є Верхньоторецьке, що в Ясинуватському районі на Донеччині. Однак уже сьогодні завдяки українським військовим ситуація тут помітно змінилася

На годиннику лише сьома ранку, а ми вже в дорозі. Скооперувавшись із групою офіцерів військово-цивільного співробітництва, їдемо в це селище, щоб побачити тамтешнє життя-буття.

Відсутність попутного й зустрічного автотранспорту в цій місцевості дає змогу дотримуватися крейсерської швидкості й не зупинятися на перехрестях нерівнозначних доріг. Навіть перетинаючи залізничний переїзд, тут упевнено можна не скидати швидкість. Безпеку гарантують зарослі чагарником рейки, а також перебиті лінії електропостачання.

Кілька десятків кілометрів позаду. Ми минаємо останній наш блокпост та опиняємося на межі лінії фронту. Блокпост працює на в’їзд-виїзд до шостої вечора. Потім іще певний час дозволено пересуватися пішки, з паспортом, у якому є місцева прописка. Визначені правила не обговорюють.

На шляху пересування в очі впадає те, що чим ближче до лінії фронту, тим більше населені пункти нагадують руїни. От і у Верхньоторецькому на деяких крайніх вулицях практично не залишилося цілих будинків, покрівля більшості з них має пошкодження, а вікна забито фанерою.

— Перший обстріл села стався 22 січня 2015 року, — розповідає Олена Черкашина, директор навчально-виховного комбінату (таку відтепер має назву Верхньоторецька середня школа, поєднана з місцевим дитячим садком «Топольок»). — Цілу ніч обстрілювали селище з боку тимчасово окупованих Горлівки, Михайлівки, Пантелеймонівки. Навіть вранці на роботу йшли під гуркіт вибухів. Тоді в школу прийшло 18 дітей. Ми відразу зателефонували батькам, і дітей забрали. Дуже «спекотно» було в Красному Партизані. Це селище — супутник нашого Верхньоторецька.

За словами Олени Михайлівни, умить село спорожніло, люди годинами ховалися в підвалах.

— Пам’ятаю, якось я сиділа за письмовим столом у закутку біля вікна. Несподівано все як затремтіло. Жах-бах… І скло з вікна все посипалося на мене. Дивом залишилася жива. Швидко зібрала сумки з документами, ковдрами — і бігом у підвал. Уже потім, коли чоловіки обстежили територію, з’ясувалося, що в дитячому садку впало чотири снаряди. Один влучив у цегляну прибудову, другий — у шовковицю, яка впала, немов скошена. Це старе дерево й врятувало нашу квартиру від руйнувань, — розповідає Олена Черкашина.

Одного дня внаслідок обстрілу було частково зруйновано селищну раду. Речі й документацію, що вціліли, чоловіки перенесли в церкву. Одна міна влучила в дах чотириповерхівки. У школі з боку двору було розбито всі вікна.

Уночі ніхто не вмикав світло. Більшість жителів села намагалися втекти подалі від війни. Доходило до того, що загиблих унаслідок обстрілів через острах іти на цвинтар ховали просто в городах і на подвір’ях…Так тривало кілька місяців.

До речі, напередодні 1 вересня батьки стягували в школу мішки з піском, матраци, ковдри. Святковий ранок провели у вестибюлі. Перед тим розповіли дітям, де ховатися під час обстрілу…

Дістаємося центру села. Відразу загальна картинка дещо змінюється.

Бачимо прибраний сквер. Неподалік красується школа з відремонтованим дахом і новими вікнами. Поблизу дві відновлені багатоповерхівки. На автобусній зупинці — люди. Працює пошта. У місцевих крамницях помітні невеличкі черги.

З того часу, як три місяці тому наші військові просунулися вперед і село опинилося в тилу, мешканці тут живуть звичайним мирним життям.

Побачивши наше неприховане зацікавлення, Олена Черкашина погодилася провести екскурсію по школі, у якій, як на мене, панував армійський порядок. Перед входом барикада з мішків із піском. Усередині підлогу пофарбовано, нові штори, у їдальні пахне пиріжками, величезні пластмасові баки наповнено питною водою. Навіть є кімната психологічного розвантаження.

Однак усю цю ідилію на першому поверсі порушує дивний асиметричний декор стін. То купчасто, то поодинці зображено від підлоги до стелі дивовижні квіти.

— Ви не дивуйтеся. Міни не вибирали, куди їм падати, — пояснює директор. — От і доводилося вирізати візерунки та наклеювати їх на пошкоджені місця.

Останнім часом люди стали повертатися у свої домівки. У школі й садку дітей більшає. У школі на сьогодні вчиться 115 дітей, а дитячий садок відвідує 30 вихованців. Усього в селищі близько 2000 жителів. Щоранку дехто з місцевих їздить маршруткою на роботу в Авдіївку на коксохімічний завод або в Костянтинівку.

Свого часу українські військові допомогли місцевій владі з відновленням електропостачання. Замість лінії, по якій подавали електрику з окупованої Ясинуватої, провели нову, що з’єдналася з лінією електропостачання на підконтрольній Україні території. Хоча в селищі на фондах школи розгорнуто медичний кабінет із власним кардіографом і лабораторією, багато хто звертається й до військових медиків десантно-штурмового підрозділу, який боронить Верхньоторецьке.

Ознайомившись із сьогоденням селища, ми вирушили в напрямку до наших військових. На позиціях українських десантників у районі Верхньоторецького відносна тиша.

Уже три місяці минуло, як українські військові взяли під цілковитий контроль Верхньоторецьке.

— Воїни-десантники суворо дотримуються Мінських домовленостей, відповідно до положень яких вони можуть зміцнювати свої позиції, а також передислоковуватися в межах територій, визначених у цих домовленостях, — повідомив командир одного з підрозділів бригади, який радо взявся нас супроводжувати. — Саме виходячи із цього, а також із метою поліпшення умов спостереження за противником і його стримання ми значно поліпшили своє тактичне розташування. Хоча до цього контролювали тільки половину населеного пункту.

За крайніми будинками Верхньоторецького пролягла важлива автомагістраль, яка з’єднує тимчасово окуповані Горлівку, Ясинувату й Донецьк.

Наше спілкування з військовими та місцевими жителями перервав селищний голова.

— Ви краще тут довго не затримуйтеся, бо вже починає темніти. Це в селі є освітлення, а за околицею темна ніч, іще по дорозі у вирву яку потрапите машиною. Це прифронтовий район, тут уночі небезпечно…

Євгеній СИЛКІН, «Народна армія»

 

Схожi записи: