«На підльоті до укріпрайону обидва наші вертольоти підбили. Того дня я втратив 14 бойових побратимів. Шестеро з них за два тижні мали демобілізуватись»

 Лютий 15, 2018

5539p_12_img_0001Спогади спецпризначенця «кандагарського» загону про афганське пекло

29 років тому, 15 лютого 1989 року, закінчилася так звана афганська війна. Про неї написано і сказано дуже багато в офіційних джерелах. Сьогодні пропонуємо подивитися на ті події очима пересічного солдата-українця, учасника тієї війни

Віталій Крутій в Афганістані командував розвідувальним відділенням 173-го окремого загону спецпризначення. Нагороджений орденом Червоної Зірки і медаллю «За відвагу». Навесні 1985-го, коли його призвали до лав Радянської армії, бойові дії в Афганістані були в розпалі.

— Ми, пересічні громадяни, подіями за тисячі кілометрів від України не надто цікавились. А коли щось і чули про них, то це були офіційні повідомлення, що наші солдати саджають там дерева, доставляють до віддалених кишлаків продовольство, — розповідає Віталій Крутій. — Спочатку я потрапив до частини, де готували сержантський склад для військ спеціального призначення, що дислокувалася неподалік Ташкента. Ось там і почув від офіцерів, які побували за Амудар’єю, страшну правду про Афганістан.

— Злякалися?

— Ні. Більш того, з нетерпінням чекали відправлення, вважаючи, що ми там дуже потрібні, оскільки, як нам казав заступник по політичній, відстоюватимемо інтереси трудового народу. І такий день незабаром настав: по закінченні навчальної частини я потрапив до 173-го окремого спеціального загону спецпризначення Головного управління розвідки ГШ МО СРСР: такі підрозділи на той час вважалися елітою Радянської армії, багато хто гадав, що в них служать такі собі супермени…

— А хіба не так?

— Ні: в них служили звичайні хлопці з усіх республік Радянського Союзу. З відмінною фізичною підготовкою, зі знанням ведення бойових дій у досить специфічних умовах, які ми отримали під Ташкентом.

— І багато таких загонів було в Афганістані?

— Туди було введено лише дві бригади спецпризначення. До кожної з них входили по 4 окремі загони. І ще була одна окрема рота. У складі кожної бригади перебувала ще й вертолітна ескадрилья. Ми виконували тільки бойові завдання. А охорону місць нашої дислокації забезпечували військовики інших родів військ. Сім загонів спецпризначення були розміщені вздовж пакистанського кордону, один — на іранському.

— Які ж саме завдання ви виконували?

— Це, зокрема, розвідка, знищення формувань моджахедів та їхніх караванів, баз і складів, захоплення полонених, огляд караванів, також мінування караванних шляхів та встановлення на них спостережно-сигнального обладнання, виявлення районів зосередження ворога, місць днювань караванів і наведення на них авіації (з подальшою перевіркою результатів авіаційних ударів). Влаштовувалися засідки, нальоти, проводилися рейди, обльоти територій на вертольотах. Лише протягом 1986 року наш 173-й «кандагарський» загін провів низку ефективних нальотів на базові укріпрайони душманів. Їх було повністю очищено від моджахедів, їхню інфраструктуру знищено, а також захоплено значну кількість стрілецької і важкої зброї, боєприпасів, живої сили.

Досить ефективними були обльоти караванних маршрутів на вертольотах з оглядовими групами на борту, коли дані повітряної розвідки реалізовувалися відразу, за рішенням командира групи. При цьому в більшості випадків обліт здійснювався на мінімальній висоті, що дозволяло використовувати складки місцевості і максимально довго залишатися непоміченими. Після виявлення каравану вертольоти здійснювали обліт і подавали сигнал на зупинку, потім два з них йшли на посадку, і група під прикриттям другої пари вертольотів оглядала вантаж. У разі вчинення опору караван знищувався ударами з повітря або десантом на землі.

Захоплене озброєння і боєприпаси доставлялися на базу або ж знищувалися. Саме при обльоті у травні 1986 року групою спецпризначення, у складі якої був і я, серед барханів пустелі Регістан було виявлено караван із сотні верблюдів і такої ж кількості охоронців. Ми накрили його під час денної зупинки, по максимуму використавши ефект раптовості. Адже нашій групі з двадцяти розвідників удалося розбити і розсіяти по пустелі загін душманів, яких було майже в п’ять разів більше! При цьому більшу частину вантажу було захоплено. Крім озброєння та боєприпасів, у каравані виявилося півтори тонни опію-сирцю.

— Чи розуміли ви особисто і ваші товариші, що є непроханими гостями на чужій землі й воюєте з цілим народом? Сьогодні, з висоти прожитих років, як ви оцінюєте свою участь у тій війні?

— У роки моєї юності працювала потужна ідеологічна машина, яка переконувала весь радянський народ у тому, що в Афганістані наші хлопці «виконують інтернаціональний обов’язок, протистоять американському імперіалізму». Зі сторінок компартійної преси стверджувалося, що «коли б до ДРА не увійшли радянські війська, то там були б американці». І цьому вірили!..

Але та реальність, з якою ми, радянські солдати, зіткнулися в цій країні, змусила швидко забути і про так званий інтернаціоналізм, і про загрозу з боку США: ми просто хотіли повернутися з тієї війни додому живими і здоровими. Хоча б живими. А ще — не потрапити в полон, бо знали, які жахіття нас там чекають.

— Що найбільше запам’яталося під час служби в ДРА?

— Багато що. Але 21 квітня 1987 року залишило в моїй душі, очевидно, найглибший слід, точніше, шрам: наша розвідувальна група на двох Мі-8 виконувала бойове завдання. На підльоті до укріпрайону обидва вертольоти з десантом на борту збили моджахеди. Один вибухнув одразу, з іншого борту, що загорівся і почав падати, спецпризначенці, які залишилися живі, змогли десантуватися. Я був серед них. Приземлившись на ворожій території, фактично всі обгорілі й поранені, ми вступили в бій із численнішими силами моджахедів. І кілька годин під перехресним вогнем тримали кругову оборону. Коли підійшла допомога, в кожного з нас залишався один напівпорожній магазин і одна граната — для себе… Того дня я втратив 14 бойових побратимів, шестеро з яких мали в травні того року їхати додому. Цей випадок став одночасно і трагічною, і героїчною сторінкою в літописі 173-го «кандагарського» окремого загону спецпризначення.

Інтерв’ю провів Сергій ЗЯТЬЄВ, «Народна армія»

 

Афганська війна в цифрах

Офіційною датою введення радянських військ до Афганістану досі вважається 25 грудня 1979 року. Але ще влітку 1979-го до цієї країни перекинули спецзагін КДБ «Зеніт», який разом з іншими спецпідрозділами проводив «заходи з нейтралізації контрреволюційних сил».

2 грудня 1979 року група найвпливовіших членів Політбюро ЦК КПРС ухвалила рішення про введення радянських військ до ДРА. Мета — «надання інтернаціональної допомоги дружньому афганському народові». Незабаром його довели до вищого керівного складу Міноборони, а Генштаб ЗС СРСР визначив точний час перетину кордону — 15:00 25 грудня 1979 року. Проте «дружні» афганці не зрозуміли добрих намірів Кремля: тільки-но перші підрозділи Радянської армії перетнули кордон, як їх обстріляли!

15 лютого 1989 року «інтернаціональна допомога» СРСР «братній країні» завершилася. На тій неоголошеній війні склали свої голови 13 833 військовослужбовці 40-ї армії, яка була кістяком Обмеженого контингенту радянських військ у Афганістані. Окрім них, загинули 585 співробітників КДБ, 29 працівників МВС, а також 180 військових радників і перекладачів. Із понад 900 тисяч осіб, котрі пройшли через ту війну, державними нагородами відзначено 200 153, з них 10 955 — посмертно. Станом на 15 лютого 1989 року 316 військовослужбовців вважалися зниклими безвісти, а 39 перебували в полоні.

Через афганське пекло пройшли понад 160 тисяч українців. Не повернулися до рідних домівок 3 280, 8 тисяч дістали поранення, а понад 3,5 тисячі стали інвалідами.

За мужність і героїзм, виявлені в боях, понад 40 тисяч українців нагороджено орденами і медалями, а 11 удостоєно звання Героя Радянського Союзу — найвищої відзнаки СРСР.

Якщо ж говорити про фінанси, то ця війна коштувала щонайменше 70 мільярдів американських доларів. Радянська армія втратила 114 літаків, 332 гелікоптери, 147 танків, 1 314 бронетранспортерів і бойових машин піхоти, понад 11 тисяч автомобілів.

Схожi записи: