Магнітна «зброя» — в арсеналі військових хірургів

 Лютий 10, 2018

5538_p_18_img_03Завдяки інноваційним хірургічним інструментам лікарі можуть діставати кулі, осколки  гранат, мін та снарядів з мінімальними травмами для пацієнта, а також значно скоротити тривалість операцій

Особливість нових інструментів — у тому, що вони магнітні. Завдяки цим властивостям можна успішно видаляти з тіл поранених навіть найменші феромагнітні тіла, зокрема осколки мін, гранат, снарядів і куль

— Частка металевих осколків зазвичай становить понад 80% від їхньої загальної кількості. Під час використання магнітного інструмента вдається видалити до 70% таких осколків, що на 40% більше, ніж під час операцій за старими методами. Інші, немагнітні, сторонні тіла видаляємо за допомогою основного інструмента, — розповів начальник операційного відділення Військово-медичного клінічного центру Північного регіону підполковник медичної служби Володимир Негодуйко.

5538_p_18_img_01Нові інструменти прості в освоєнні й не потребують додаткового перенавчання. Крім того, їх використання в кілька разів скорочує час оперативного втручання, а кількість ускладнень після операцій, виконаних за цією методикою, на порядок менша, порівняно з традиційною практикою.

— Завдяки новому інструментарію ми можемо швидко діставати осколки не тільки з м’яких тканин, а й із органів черевної та плезральної порожнин, суглобів, кісток, серця та навіть очей. І все це з мінімальними травмами для пацієнта, — запевняє Володимир Негодуйко. — Використання цього інструмента дає змогу застосовувати малоінвазивні методики. Тобто під час операції ми не робимо великих розрізів. Відповідно, тканини зазнають меншого травмування. На сьогодні вже понад дві тисячі пацієнтів успішно прооперовано із застосуванням магнітного інструмента.

5538_p_18_img_02Інновацію для вітчизняних ескулапів реалізувала приватна харківська компанія «Мікроін» за підтримки ДП СЗТФ «Прогрес». До складу авторського колективу, що розробляє та випробовує новий інструментарій, входять військовий лікар, науковець ХМАПО та вчені Харківського фізико-технічного інституту. Роботу над проектом розпочали 2014 року, коли медики зіткнулися з проблемою видалення осколків із тіл військовослужбовців, поранених під час бойових дій.

— Від самого початку інструменти постійно вдосконалювали, змінювали їхній вигляд залежно від того, що ми хотіли отримати. Якось нам навіть довелося за один тиждень розробити й виготовити інструмент для одного пацієнта. Під час операції він дав змогу нам швидко витягти осколок із суглоба на стопі, — каже Володимир Володимирович.

Кількість нових інструментів у арсеналі розробників також зростає. Нині їх п’ятнадцять. Проте робота над створенням нових зразків триває. На сьогодні ще два варіанти перебувають у процесі розробки.

Усього існує два види наборів магнітних хірургічних інструментів: малий і великий. Перший призначено для надання кваліфікованої хірургічної допомоги, починаючи з рівня військових мобільних шпиталів. А от великий набір потрібен для надання спеціалізованої хірургічної допомоги. Він має три частини: магнітний інструмент, інструмент для видалення немагнітних сторонніх тіл і титанові затискачі. Титан не взаємодіє з магнітами й дає змогу спільно працювати магнітному та немагнітному інструментам. На сьогодні великий набір існує в єдиному екземплярі. Ним користуються хірурги ВМКЦ Північного регіону в Харкові.

— Малий набір дає змогу видалити сторонні тіла у 80% випадків. Якщо ми не можемо зробити це за допомогою малого набору, то застосовуємо великий, — пояснив Володимир Негодуйко.

2015 року за сприяння ДП СЗТФ «Прогрес» виготовлено десять комплектів магнітних хірургічних інструментів, вісім з яких одразу передали військовим мобільним шпиталям у район АТО.

За словами розробників, сьогодні ціна такого магнітного інструмента доволі висока. Наприклад, вартість одного лише титанового затискача сягає трьох сотень доларів. І річ не лише в дорогих сертифікованих матеріалах, а й в обсягах виробництва. Нині це лімітована серія.

При серійному виробництві вартість таких інструментів може суттєво знизитись.

Владислав ДЕМ’ЯНЕНКО

 

Гідрогелева пов’язка не прилипає до рани

5538_p_18_img_04В Україні розробкою пов’язок на основі гідрогелю займаються науковці одразу двох установ: Національного університету «Львівська політехніка» та Національної академії наук України

Гідрогель являє собою полімер з унікальною здатністю поглинати й утримувати велику кількість рідини. Він нетоксичний, абсолютно стерильний та зберігає свої властивості за високих і низьких температур. Ці властивості дають медичним пов’язкам на основі гідрогелю низку переваг порівняно з класичними перев’язувальними матеріалами.

Їх можна застосовувати під час лікування вогнепальних ран, опіків і пролежнів та за різноманітних пошкоджень шкіри. Вони щільно прилягають, але не прилипають до рани й забезпечують швидкий ефект знеболювання в разі опіків. Вода в пов’язці одразу охолоджує рану й спиняє процес руйнування тканин. Вона перешкоджає потраплянню мікробів у рану, але може пропускати крізь себе рідину, зокрема лікарські препарати (знеболювальні, кровоспинні, антисептичні тощо). Таку пов’язку також можна заздалегідь просочити необхідними лікарськими засобами. Гідрогель дає змогу рані «дихати», а напівпрозора структура дозволяє медикам спостерігати за її станом.

Пов’язки можуть бути будь-яких розмірів. Наприклад, учені «Львівської політехніки» навіть розглядають концепт гідрогелевої ковдри спеціально для екстрених ситуацій, коли людина зазнає великих опікових пошкоджень шкіри.

Варто також зазначити, що цей перев’язувальний матеріал добре зарекомендував себе в інших країнах. Наприклад, гідрогелеві протиопікові пов’язки входять до стандартної комплектації аптечок IFAK американських морських піхотинців.

Підготував  Владислав ДЕМ’ЯНЕНКО

Схожi записи: