Запитували? Відповідаємо!

 Лютий 9, 2018

До редакції продовжують надходити запити від військовослужбовців та членів їхніх родин про наболіле. Аби допомогти розібратися в нюансах чинного законодавства — до вашої уваги компетентні відповіді на найактуальніші запитання наших читачів

Дмитро П., м. Львів:

— За рішенням військово-лікарської комісії мене визнано непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний, але я хочу проходити військову службу за контрактом. Чи можу я продовжувати службу під час дії особливого періоду?

— Так, можете. Під час дії особливого періоду підлягають звільненню з військової служби за станом здоров’я ті військовослужбовці, яких військово-лікарською комісією визнано непридатними до військової служби в мирний час та обмежено придатними у воєнний час, якщо вони не виявили бажання продовжувати військову службу. Оскільки ви маєте намір продовжувати службу, вас не повинні звільнити в особливий період за умови, що ви не досягли граничного віку перебування на військовій службі та за умови прийняття позитивного рішення на укладання з вами контракту командиром військової частини.

 

Тетяна М., дружина військовослужбовця, м. Київ:

— Мій чоловік — учасник АТО, діючий військовослужбовець. Як йому отримати путівку в санаторій та скільки коштуватиме путівка для мене?

— Усі військовослужбовці мають право на санаторно-курортне лікування за наявності медичних показань. Для отримання путівки вам необхідно звернутися до начальника медичної частини або в госпіталь (ветеранам війни — у військкомат). Як учасник бойових дій ваш чоловік має право на безоплатну путівку раз на рік. Якщо ви захочете поїхати з ним, то вам доведеться оплатити її повну вартість. Але у випадку, коли розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує трьох прожиткових мінімумів (а це — 5286 грн), то членам сімей військовослужбовців надаються путівки з 50-відсотковою знижкою.

 

Вадим П., військовослужбовець,  м. Харків:

5538_p_09_img_03

— Хто із військовослужбовців має право не подавати декларацію? Чи потрібно її подавати в разі звільнення з військової служби?

— 1 січня 2018 року розпочався черговий етап подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік. Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» та статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» військові посадові особи зобов’язані подавати щороку до 1 квітня (шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.

Відповідно до названих законів декларацію не подають військовослужбовці: військової служби під час мобілізації, на особливий період; за призовом осіб офіцерського складу; за контрактом осіб рядового складу; за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу (крім військовослужбовців, які проходять військову службу у військових комісаріатах).

Зверніть увагу, що, крім подачі щорічної декларації, військовослужбовці мають подавати декларації також і за умов зміни їхнього службового становища, одним із видів якого є звільнення з військової служби.

Якщо військовослужбовець, який не належить до зазначених вище категорій, звільнений у 2018 році, він має подати декларацію до 1 квітня 2019 року за весь період служби в цьому році по день звільнення.

 

Микола П., учасник бойових дій, м. Полтава:

5538_p_09_img_01— Підкажіть, куди потрібно звернутися ветерану АТО для отримання послуг професійного перенавчання? Якщо в мене вже є вища освіта, чи можу я отримати іншу спеціальність, чи тільки підвищити кваліфікацію по тій, що маю?

— Для отримання послуг з професійної адаптації вам необхідно письмово звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації або фактичного проживання. Ви отримаєте направлення до центру зайнятості на професійну орієнтацію щодо вибору напряму навчання.

Послуги надаються одноразово в порядку черговості. Строк навчання на робітничі професії — не більше 12 місяців, підвищення кваліфікації — не більше 500 годин.

Після успішного завершення повного курсу навчання за відповідними робочими навчальними планами та робочими навчальними програмами колишні військовослужбовці отримають документи державного зразка: свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації — за результатами первинної професійної підготовки або документ підвищення кваліфікації учасників АТО з вищою освітою.

Професійну адаптацію колишніх військовослужбовців із вищою освітою здійснюють шляхом отримання іншої спеціальності на основі здобутого раніше освітнього (освітньо-кваліфікаційного) рівня, підвищення кваліфікації, спеціалізації.

 

Дмитро С., військовослужбовець, м. Одеса:

5538_p_09_img_04— Що порадите військовослужбовцю, який має кредитні зобов’язання і сплачує відсоток (пеню, штраф, комісію, тіло кредиту) за користування ними?

— Військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності, зокрема й банками, та фізичними особами, а також відсотки за користування кредитом, не нараховуються.

Особливий період почався 17.03.2014 року (Указ Президента України № 303 «Про часткову мобілізацію») і триває до нині. Моментом виникнення права на ненарахування штрафних санкцій, пені і процентів є: 17.03.2014 року — для тих осіб, які станом на 17.03.2014 року вже були військовослужбовцями; дата прийняття на військову службу (за контрактом і за призовом, зокрема призов під час мобілізації) — для тих осіб, які стали військовослужбовцями після 17.03.2014 року.

Отже, якщо ви військовослужбовець, який має невиконані зобов’язання (зокрема кредитні зобов’язання) пропонується:

  1. Звернутися до установи (банку) із заявою провести звірку зобов’язань та отримати довідку із сумою залишку заборгованості по тілу кредиту, а також відсотках, комісіях, штрафах тощо. (Цей етап є важливим, тому радимо починати з нього задля розуміння реальної картини зобов’язання, що буде підтверджено офіційною інформацією від банку. Звертатися можна особисто, через представника, який має підтвердні документи, а також поштою: лист радимо відправляти з описом вкладення та повідомленням про вручення).
  2. Звернутися до установи (банку) із заявою про звільнення від сплати штрафних санкцій, пені і процентів по кредиту, а також про звільнення від сплати страхових платежів, якщо такі передбачені кредитним договором. До заяви необхідно додати документи, які підтверджують статус військовослужбовця. Такими документами можуть бути: військовий квиток; посвідчення офіцера; довідка про призов на військову службу; довідка про проходження військової служби, що видається у військовій частині. У випадку надання копій документів вони мають бути завірені встановленим порядком. Відповідь має бути надана протягом 30 днів з дня отримання звернення (Закон України «Про звернення громадян»).
  3. У випадку, якщо заяву, зазначену вище, не було задоволено, радимо звернутися до голови правління банку з аналогічною заявою. У цій заяві обов’язково вказати відомості про надання попередньої заяви та результати її розгляду. Відповідь має бути надана протягом 30 днів з дня отримання звернення.

Якщо і цього разу заяву не буде задоволено, звертайтеся до суду з позовною заявою до банку. Крім того, у прохальній частині варто звернутися до суду про застосування заходів забезпечення позову — тимчасово припинити нарахування платежів за кредитним зобов’язанням.

 

Олена С., військовослужбовець, м. Львів:

— Я цього року уклала контракт на військову службу строком на три роки. Чи зберігатиметься за мною робоче місце на період служби? Чи буде здійснюватись виплата середньої заробітної плати протягом цього часу?

— Відповідно до пункту 3 статті 36 Кодексу законів про працю України роботодавець звільняє працівника у зв’язку зі вступом на військову службу, крім випадків, коли за працівником зберігається місце роботи та посада відповідно до частин третьої та четвертої статті 119 цього Кодексу. Отже, робоче місце  за вами  зберігається. Також ви  маєте право на виплату середнього заробітку.

 

Галина П., мати військовослужбовця, м. Чернівці:

— Мого сина після лікування в госпіталі направляють на профілактику в санаторій. Проте без сторонньої допомоги йому не обійтися — важке поранення ніг. Я і невістка працюємо, а батько — інвалід І групи. Чи може з ним поїхати донька? Скільки це коштуватиме?

— Може, якщо вона досягла 16-річного віку. У разі направлення до санаторно-курортного закладу для продовження лікування після стаціонарного лікування в госпіталі військовослужбовця, який за станом здоров’я потребує сторонньої допомоги відповідно до висновку військово-лікарської комісії, особі, яка його супроводжує, безоплатно надається путівка до цього санаторно-курортного закладу без права лікування.

Особою, яка супроводжує військовослужбовця до санаторно-курортного закладу, також не може бути інвалід I групи.

 

Петро К., учасник бойових дій, м. Миколаїв:

5538_p_09_img_02— Хто займається відшкодуванням збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцем якої є учасник бойових дій?

— Відповідно до статті 13 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» учасники бойових дій, які особисто керують належними їм транспортними засобами, звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ (Моторне транспортне страхове бюро України) у порядку, визначеному цим законом.

МТСБУ є єдиним об’єднанням страховиків, які здійснюють обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Тобто якщо ви учасник бойових дій і особисто керуєте належним вам транспортним засобом, оформлювати звичний поліс «автоцивілки» вам не обов’язково. Транспортний засіб та ваше здоров’я автоматично застраховані державою. Для отримання більш детальної інформації радимо відвідати сайт МТСБУ за посиланням: http://www.mtsbu.ua/ua/

Підготувала Тетяна МОРОЗ

Схожi записи: