Переозброєння РТВ: ставка на вітчизняні підприємства «оборонки»

 Січень 24, 2018

5536_p_07_img_0004Україна — одна із небагатьох держав світу, яка має замкнений цикл виробництва техніки для радіотехнічних військ Повітряних Сил

До 2014 року оновлення парку техніки, зокрема РТВ Повітряних Сил ЗС України, здійснювалося здебільшого епізодично, бо військо фінансувалося за залишковим принципом. Впродовж останніх років на потреби війська, зокрема на його технічне підсилення, виділяються значні ресурси. Оптимізму додає й вітчизняна промисловість. Україна має потужний науково-виробничий потенціал з виготовлення ОВТ РТВ: науково-виробничий комплекс «Іскра», холдингова компанія «Укрспецтехніка», акціонерне товариство «Аеротехніка-МЛТ» тощо. Ці підприємства здатні повною мірою забезпечити потреби радіотехнічних військ у сучасних РЛС, що за своїми ТТХ не поступаються найкращим світовим зразкам

— Протягом останніх двох років стан ОВТ РТВ суттєво поліпшився. Лише у 2017-му Повітряні Сили майже на 10% збільшили запас ресурсу з РЛС. Це  відбулося головним чином завдяки надходженню нової техніки, — розповідає головний інженер РТВ Командування Повітряних Сил ЗС України полковник Олексій Бєлавін. — Важливо, щоб такі темпи оновлення техніки зберігалися й надалі.

Вітчизняні підприємства можуть глибоко модернізувати наявну техніку і випускати конкурентні сучасні зразки ОВТ. У Командуванні Повітряних Сил основним напрямком розвитку РТВ вбачають закупівлю новітніх РЛС, таких як «Малахіт», «Пелікан», 3D-радар 80К6Т, 35Д6М,МР-1 тощо. А РЛС 5Н84А, 19Ж6, 35Д6, П-37 та радіолокаційні висотоміри ПРВ-13 і ПРВ-16 модернізують.

— Україна — одна із небагатьох держав світу, яка має замкнений цикл виробництва техніки для РТВ, — розповідає заступник начальника відділу експлуатації озброєння і техніки РТВ підполковник Дмитро Дончак. — Наша мета — досягти співвідношення 55–45% між новою і глибоко модернізованою технікою.

Щоправда цей процес не такий уже простий і швидкий. Як зазначають у Командуванні Повітряних Сил, аби досягнути рівня армій розвинутих країн світу, де оптимальним співвідношенням між новим, сучасним та застарілим озброєнням вважається пропорція 25–50–25%, потрібно ще багато років.

Нова техніка вимагає і принципово нового рівня підготовки особового складу бойової обслуги. Самостійне навчання роботі з новітньою станцією — надскладне завдання навіть для найбільш підготовлених фахівців.

Тому в Командуванні Повітряних Сил наголошують на необхідності широкого залучення фахівців підприємств-розробників техніки. Причому не лише до підготовки спеціалістів для роботи на новій техніці, а й для її постійного технічного супроводу.

Нове озброєння є високоінтелектуальним. Особливо це стосується сучасної радіоелектронної техніки, яка більшою мірою є програмним продуктом, ніж апаратним, причому частка першого постійно зростає. Доступу до програмного забезпечення зразка ОВТ особовий склад бойової обслуги не має. А будь-який збій у роботі програмного продукту потребує втручання його розробників не тільки протягом гарантійного, а й усього терміну експлуатації.

Елементна база та технології виготовлення сучасної радіоелектронної техніки досягли такого рівня, що змінився характер і перелік видів технічного обслуговування. Деякі з них через свою складність вимагають спеціальних знань та специфічного обладнання. Тому ті види технічного обслуговування, які мають проводитися часто і не вимагають високої кваліфікації, а це контрольний огляд та щоденне технічне обслуговування, доцільно робити бойовим обслугам, а складне сезонне та регламентне обслуговування, яке належить здійснювати двічі протягом року, — силами підприємств-виробників.

— Без фахівців, які виготовляють нові зразки ОВТ РТВ, їх якісне обслуговування та ефективне використання неможливе, — резюмує полковник Олексій Бєлавін. — Із надходженням на озброєння нової техніки назріла необхідність змін в організації її технічного обслуговування.

Наразі у ЗС України діє стара радянська система, згідно з якою постачальник гарантує відповідність якості виробу встановленим вимогам тільки в межах гарантійного терміну експлуатації. А він становить лише незначну частку від встановленого ресурсу або тривалості експлуатації (не більше ніж 10…15%).

Тож сьогодні, із постачанням нового обладнання, у Повітряних Силах проводиться робота щодо організації авторського та технічного нагляду з боку підприємств-виробників за процесом експлуатації РЕТ, яка виробляється чи модернізується в Україні, та фірмове обслуговування ними зразків ОВТ протягом усього життєвого циклу. І така схема є характерною для армій більшості країн світу.

Андрій ЯЦИК

 

«Малахіт-М» — захищена РЛС метрового діапазону з цифровою обробкою і автоматичною передачею інформації

5536_p_07_img_0001Кількість цілей, що виявляються автоматично з формуванням трас і передачею даних споживачеві за один огляд зони дії, — 256.

Дальність виявлення винищувача типу МіГ (на висотах >10 км) — 400 км.

Мінімальна дальність виявлення цілей — 2,5 км.

Дальність виявлення малорозмірних низьколітних цілей (висота — приблизно 300 м) — 30–70 км.

Максимальна дальність у зоні дії пасивних перешкод — 400 км.

Максимальна висота виявлення цілі — 20 000 м.

Час розгортання (згортання) РЛС з мінімальним розрахунком з 5 осіб — менше ніж 20 хв.

Час напрацювання на відмову — 2000 годин.

 

РЛС «Пелікан» — трикоординатна радіолокаційна станція кругового огляду

5536_p_07_img_0002Тип антени — цифрова фазована антенна решітка.

Кількість супроводжуваних цілей — більше ніж 300.

Максимальна дальність виявлення цілі — 400 км.

Дальність виявлення цілі на висоті польоту:

100 м — 40 км;

1000 м — 110 км;

10–30 км — до 350 км.

Період огляду — 5, 10 с.

Час розгортання/згортання — 30 хв.

 

РЛС МР-1 — високомобільний радар метрового діапазону радіохвиль

5536_p_07_img_0003Тип антени — активна фазована антенна решітка.

Діапазон робочих частот — УКХ.

Межа роботи станції:

за дальністю — 400 км;

за висотою — 40 км.

Період огляду —  10, 20 с.

Дальність виявлення цілей:

при висоті польоту 100 м — 27 км;

при висоті польоту 10 км — 260 км;

при висоті польоту 10 … 30 км — 300 … 360 км.

Кількість супровідних трас — 300.

Час розгортання/згортання — 10/5 хв.

 

 

Схожi записи: