Підслухай, донеси… й зароби?

 Січень 19, 2018

5535_p_17_img_0001Попри розгнуздану пропаганду, в Росії досі є люди, які називають речі своїми іменами:  що Крим — це українська територія, а їхня країна веде приховану війну проти України на Донбасі. Свою думку цим людям і раніше було небезпечно висловлювати, а незабаром доведеться реально озиратися, чи не підслуховують їхні розмови з друзями сусіди або колеги по роботі

У країні «скреп та духовності», що не закон, так благо для її громадян. Так, міністерство внутрішніх справ Росії підготувало законопроект з розцінками за «обмовляння». Тепер вірні царю-батюшці «холопи» зможуть на своїй вірності ще й непогано заробити.

Звісно, в законопроекті зазначається, що винагороду росіяни отримуватимуть за допомогу в розкритті злочинів. Але цей закон дуже органічно допомагатиме владі Росії ще ефективніше вчиняти репресії і вести боротьбу з будь-якими видами інакомислення. Згідно з проектом цього документа МВС РФ буде офіційно оголошувати через Інтернет і ЗМІ інформацію про розшукуваного злочинця і повідомляти грошову винагороду, яку готове виплатити громадянину за допомогу в його затриманні. Тепер кожен, хто наважиться виступати проти режиму, має знати, що на нього влаштовуватимуть справжнє «полювання».

Рішення про виплату винагороди «свідомому» громадянину керівництво поліції прийматиме після того, як затриманому зловмиснику, за розшук якого було оголошено винагороду, буде висунуто обвинувачення. Скоріш за все, найактивніші росіяни не чекатимуть на офіційну команду «фас», а відразу виявлятимуть «розумну» ініціативу в боротьбі з ворогами режиму.

На ниві «сексотства» російські громадяни зможуть заробити від 500 тисяч до 10 мільйонів рублів — усе залежатиме від важливості наданої інформації. Виплата у 500 тис. рублів добровільному помічникові поліції виплачується за рішенням начальника регіонального управління, до 3 млн руб-лів — за рішенням першого заступника голови відомства, а сума понад 3 млн рублів — за рішенням особисто очільника МВС.

«Сума виплати за допомогу в затриманні злочинця може сягати й 10 млн рублів. Усе залежить від важливості інформації, яку надав слідству громадянин, для затримання злочинця або розкриття злочину, який викликав великий суспільний резонанс», — зазначають у МВС РФ. А як відомо, його за потреби федеральні ЗМІ можуть створити дуже швидко.

Отримати гроші за допомогу поліцейським добровільний помічник правоохоронців зможе на свій розсуд — готівкою або за безготівковим розрахунком. У цьому випадку гроші надійдуть на його банківський рахунок, однак тоді буде порушена повна анонімність. Банк матиме інформацію, що фізичній особі переказано гроші з рахунку МВС РФ. У відомстві непокояться, що ця обставина може поставити під загрозу життя інформатора. Тож найімовірніше «помічники» охочіше отримуватимуть гроші готівкою, щоб не зіпсувати своє моральне обличчя в очах сусідів або колег по роботі.

Ніби відчуваючи, що даний наказ дуже схожий на вдосконалену корупційну схему для керівництва російської поліції, у відомстві впевнено наголошують: процедура видачі грошей буде суворо контролюватися керівником регіонального управління та начальником оперативної служби, куди звернувся громадянин з інформацією про розшукуваного.

На кожен журналістський запит у Росії з проханням розповісти про вже виплачені винагороди за старим законом давалася відповідь, що «дана інформація є конфіденційною». Новий законопроект, напевно, буде ще більш «конфіденційним» по відношенню до всіх учасників та грошових питань. У регіонах списуватимуть федеральні кошти нібито на виплату винагороди інформаторам, насправді ж вони прилипатимуть до рук начальників. Інформаторам платитимуть копійки замість сум, заявлених у розшуковій інформації. Наприклад, «стукач» реально отримає 100 тисяч із 500 можливих із формулюванням: «Вибачте, більше немає», а за документами — всю суму. «Стукач» це розумітиме, але буде щасливий «послужить родінє» й заробити на цьому. Схема працюватиме, «злочинці» будуть покарані, гроші поділені.

Чи варто говорити, що в сучасній Росії головними «злочинцями» є аж ніяк не злодії, ґвалтівники і навіть убивці, а насамперед ті, хто виступає проти чинного режиму. Даний законопроект дуже чітко «підсилить» увесь пакет важелів для боротьби проти «незгодних». Так звані пакет Ярової і закон про «іноземних агентів» дозволяють позбавляти громадянства за «нєдоносітельство», заарештовувати за пости в соціальних мережах та несанкціоновані мітинги, інакомислення прирівнювати до тероризму, забороняти виїзд за кордон. Тепер ще передбачатиметься преміювання за виявлення всіх цих небажаних для путінського режиму «елементів». Чесна людина в Росії тепер двічі подумає перед тим, як спробувати просто висловити свою думку, адже в будь-який день може стати «офірним цапом» для представників «секти 87%».

За даними міжнародної організації Human Rights Watch, у сьогоднішній Росії сформувалася найбільш репресивна атмосфера за весь пострадянський період. Держава різними способами намагається максимально контролювати свободу висловлення думок, свободу зібрань та свободу слова, щоб виключити незалежну критику, зокрема й в Інтернеті.

На тлі дедалі жорсткішого цькування громадянського суспільства провладні ЗМІ переконують аудиторію в деструктивності західних демократій, нібито зацікавлених у дестабілізації Росії й усього світу, закликають мобілізуватися для протистояння цій загрозі й таврують інакодумців як проплачених Заходом агентів впливу. Використовуючи драконівське законодавство, російська влада офіційно оголосила «іноземними агентами» понад 150 незалежних організацій.

Той історичний шлях доносництва, який пройшла Росія, свідчить про те, що влада буде використовувати цей закон не тільки в боротьбі з інакомисленням — регіональні керівники поліції не будуть нехтувати й «віджимом» нерухомості чи бізнесу людей, які не заносять «у правильні кабінети».

«Ми без кінця проклинаємо товариша Сталіна, і, зрозуміло, за що. І все ж таки я хочу запитати: хто написав ті чотири мільйони доносів?» — цей вислів радянського письменника Сергія Довлатова, схоже, знову стає актуальним у сьогоднішній Росії. Тож немає жодних сумнівів, що охочих співпрацювати знайдеться чимало. А стіни в російських будинках тонкі, тому й прилипнуть усі вухами до них, аби заробити.

Підготував Дмитро ЗАВТОНОВ

 

За що в Росії накладають тавро — «іноземний агент»

Російський дослідник історії політичного терору в СРСР Юрій Дмитрієв уже кілька місяців перебуває в СІЗО за сфабрикованими звинувачуваннями.

Він перший у пострадянській Росії опублікував повні списки місцевих катів. Це один із першовідкривачів урочища Сандармох, що став всесвітньо відомим меморіальним кладовищем жертв терору. До затримання Юрій готував до публікації книги про спецпоселенців і про місце масових страт у лісовому урочищі в Медвеж’єгірському районі Карелії, де на площі 10 гектарів під час 1937–1938 років було розстріляно і поховано понад 9500 осіб 58 національностей. Переважно це були спецпоселенці й в’язні з Біломорсько-Балтійського каналу та з Соловецьких таборів.

Його праці допомогли 2016 року правозахисній організації «Меморіал» випустити довідник «Кадровий склад органів державної безпеки СРСР. 1935–1939» з відомостями про майже 40 тисяч співробітників НКВС, а вже за кілька місяців Мінюст Росії визнав організацію «іноземним агентом».

Звісно, що людина, яка могла залізти на стіну будинку і зірвати пам’ятну дошку, встановлену на честь першого секретаря компартії, яка своєю працею доводила, що діти тих, хто розстрілював, і сьогодні на посадах у силових структурах Росії, для правлячого режиму була як кістка у горлі.

Тому показове затримання та судова профанація над Юрієм Дмитрієвим ще раз підтверджує, що Росія знову перетворилася на «чекістську» країну, якою керують люди, для котрих власні громадяни — неблагонадійні об’єкти зовнішнього спостереження й оперативної розробки.

Схожi записи: