Яка бойова міць бронекатерів «Гюрза-М»

 Січень 18, 2018

5535_p_10_img_0001Вони призначені для патрулювання прибережної морської зони, боротьби з малорозмірними суднами противника, захисту берегових стаціонарних і плавучих гідротехнічних об’єктів та споруд, сприяння десантним і прикордонним групам, забезпечення безпеки мореплавання

Минулого року Військово-Морські Сили ЗС України поповнили чотири малі броньовані артилерійські катери (МБАК) «Гюрза-М».

Після завершення випробувань та включення до бойового складу їх буде вже шість одиниць, що суттєво підвищить бойову спроможність цього виду національного війська. Ці катери призначені для патрулювання прибережної морської зони, охорони водних рубежів, боротьби з малорозмірними суднами противника, захисту берегових стаціонарних і плавучих гідротехнічних об’єктів та споруд, сприяння десантним і прикордонним групам, забезпечення безпеки мореплавання.

Озброєння катерів становлять два дистанційно керовані бойові модулі «Катран-М». Кожен з них містить 30-мм автоматичну гармату ЗТМ-1, 30-мм автоматичний гранатомет КБА-117 та 7,62-мм кулемет КТ, а також два ПТРК «Бар’єр» з ракетами Р-2,

готовими до пуску. Катер оснащений оптико-електронною системою керування вогнем, а також має комплект переносного ЗРК. Крім того, він обладнаний РЛС «Дельта-М», оптико-електронною системою управління вогнем артилерії малого і середнього калібру ОЕлС Sarmat, датчиками виявлення лазерного випромінювання.

30-мм автоматична гармата ЗТМ-1

Призначена для боротьби з легко-броньованими цілями на відстані до 2000 м, установками ПТРК, неброньованими засобами та живою силою противника — до 4000 м, а також з низьколітними повітряними цілями, відстань до яких не перевищує 2000 м. Стрільбу з гармати можна вести як одиночними пострілами, так і чергами. Тип управління стрільбою: механічний та дистанційний — від електроспуску. Боєзапас — до 500 снарядів.

30-мм автоматичний гранатомет КБА-117

Призначений для ураження живої сили і вогневих засобів супротивника, що перебувають у відкритих окопах (траншеях) і за природними складками місцевості. Для стрільби з гранатомета застосовується постріл з осколочною гранатою ВОГ-17, ВОГ-17М. Стрільба з гранатомета здійснюється по настильній або навісній траєкторії, одиночним або автоматичним вогнем.

ПТРК «Бар’єр»

У ньому застосована напівавтоматична лазерна система наведення, за допомогою якої оператор через оптичний приціл спостерігає не лише за ціллю, а й за самою ракетою. Виявлення цілі і наведення на неї відбувається через оптичні та інфрачервоні приціли, що дозволяє вести вогонь в складних погодних умовах.

Радіолокаційна станція «Дельта-М»

Цей вітчизняний радар являє собою мобільну двокоординатну радіолокаційну станцію кругового огляду, що призначена для спостереження за повітряною та наземною обстановкою в зоні розташування особливо важливих об’єктів, а також для контролю економічних і митних зон з метою запобігання контрабандним і терористичним діям.

До речі, 2010 року ця РЛС пройшла випробування в інтересах ВМС України в складі стаціонарного берегового поста і була прийнята на озброєння на початку 2011-го. Проте постачалася виключно іноземним замовникам. А відтепер артилерійські катери «Гюрза-М» стали першими і поки що єдиними кораблями у складі ВМС України, оснащеними РЛС «Дельта-М».

Завдяки цьому багатофункціональному радару є можливість здійснювати автоматичне виявлення і супровід літаків, вертольотів, дельтапланів, наземних і надводних цілей, реєстрацію відібраних траєкторій цілей і передачу даних щодо них поліцейським, прикордонним та іншим службам, а також формувати сигнал тривоги.

«Дельта-М» має твердотільний передавач, який забезпечує формування/прийом зондуючих сигналів зі складною модуляцією. Радар забезпечує також цифрову обробку сигналів та траєкторної інформації. Він з високою ефективністю виявляє рухомі цілі на тлі інтенсивних пасивних перешкод. При цьому здійснює автоматичне вимірювання координат і формування трас рухомих цілей. Крім того, «Дельта-М» може виявляти сплески та вибухи снарядів на будь-якій поверхні.

Визначена радіолокаційна обстановка відображається на рідкокристалічному дисплеї, розташованому на пункті управління. Керування режимами роботи радара автоматизовано здійснюється панельним комп’ютером. Застосування сучасних алгоритмів виявлення дозволяє виключити хибні позначки цілей незалежно від наявної перешкодової обстановки.

«Дельта-М» забезпечує виявлення надводних цілей на відстані радіогоризонту, а повітряних за 30–35 км (при цьому індикатор відображення обстановки розрахований на 96 км). Відображення відеосигналів та даних про траси цілей здійснюється в реальному масштабі часу. Точність визначення місцеположення об’єктів становить 15–20 метрів.

До речі, ця РЛС може інтегруватися з різними радарами, лініями зв’язку, системами управління та контролю, системами РЕБ і навігаційними системами. «Дельта-М» можна розгортати не лише на кораблях, а й на будівлях, вишках або на транспортних засобах (автомобілях, БТР, БМП тощо), які при роботі розташовуються на пагорбах для забезпечення необхідних умов огляду. В такому варіанті станція може комплектуватися додатковим виносним пультом, який розміщується на відстані до 250 м.

ОЕлС Sarmat

Призначена для спостереження за надводною та береговою обстановкою, управління стрільбою артилерії малого і середнього калібру (23…76 мм) по повітряних, надводних і берегових цілях. Система забезпечує отримання цілевказання загальнокорабельної РЛС або за заданими даними; ручне захоплення і автоматичне супроводження цілей за кутовими координатами і дальністю; вимірювання кутових координат і дальності до супроводжуваної цілі; визначення параметрів руху цілі; автоматизований контроль роботи та контроль загальної працездатності системи з індикацією інформації про несправні пристрої на екрані відеомонітора.

Сергій ВОРОНКОВ

Схожi записи: