Хрещенська вода зцілює духовні й фізичні хвороби

 Січень 18, 2018

5535_p_22_img_000319 січня відзначають Хрещення Господнє. Це третє велике свято різдвяно-новорічного циклу, і пов’язане воно з хрещенням у Йордані Ісуса Христа

Після досягнення 30-річного віку Ісус Христос прийняв хрещення від Івана Хрестителя на річці Йордан. Коли Він вийшов на берег, то з небес почувся голос Господа, який назвав Ісуса Своїм Сином, і на Нього зійшов Святий Дух у вигляді голуба. Тому свято також називають Богоявленням.

Православні й греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже того дня, за християнським ученням, явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — у голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.

Звичай святкувати Хрещення Господнє виник приблизно у II столітті. Про нього побіжно згадує богослов Климент Олександрійський. Пізніше, у IV столітті, Афанасій Великий сказав про свято вже конкретніше: «Хто не прийме водного обмивання в день Хрещення Господнього, той буде відлученим од святих тайн на 40 днів. Ті, хто не тільки уник води, а й взагалі відмовлявся згадувати Хрещення, — єретики, що заперечують Церкву»

5535_p_22_img_0002Коли буде Хрещення Господнє (Богоявлення) 2018 року

Свято Богоявлення є неперехідним та одним із 12 найбільших свят року. Православні християни відзначають Хрещення Господнє 19 січня. Католицька церква святкує Водохреще за юліанським календарем 6 січня — на 13 днів раніше. Вірменська й деякі інші православні церкви святкують єдине свято Богоявлення, тобто Різдво й Хрещення Ісуса Христа одночасно.

ЦІЛЮЩА ХРЕЩЕНСЬКА ВОДА

За церковними канонами, великий чин освячення води відбувається тільки 19 січня — у свято Хрещення Господнього. Та оскільки будь-яке православне свято починається з другої половини попереднього дня, освячують воду у Водохресний святвечір (18 січня) і продовжують уже 19 січня — у саме свято Хрещення Господнього.

А за кілька днів перед Водохрещем чоловіки прорубували на річці ополонку, випилювали з льоду великого хреста, ставили його над ополонкою та обливали буряковим квасом, щоб був червоний. Біля хреста будували — теж із льоду — престол. Усе це оздоблювали аркою з ялинових або соснових гілок («царські ворота»).

Після богослужіння люди йдуть процесією на річку до хреста. Попереду несуть дерев’яний церковний хрест і хоругви, іде хор, а за ним — священик, приклавши золотого хреста до чола, за священиком — люди. На Водохреще до річки йдуть усі: старі, молоді й діти. Кожен несе із собою посуд на воду.

Після недовгої відправи священик занурює в ополонку хреста, а в цей час хор голосно співає: «Во Йордані крещающуся Тобі, Господи…» Коли воду освячено, люди підходять до ополонки й набирають її у свій посуд.

Перші згадки про цілющі властивості води містяться в одній із проповідей Івана Золотоустого: «У це свято всі, зачерпнувши води, приносять її додому й зберігають увесь рік, оскільки сьогодні води освячені; і відбувається явне знамення: ця вода із часом не псується, але, зачерпнута сьогодні, вона протягом і двох, і трьох років залишається свіжою».

Нею поять важкохворих, нею освячують домівки й храми. Хрещенська вода має здатність зцілювати хвороби тіла й душі, змивати накопичений емоційний і психологічний негатив. Уживати її як ліки потрібно зранку натщесерце, по ложечці. Багато які богослови та святі отці називали освячену воду найкращим засобом проти всіх недуг.

Багатьох цікавить, чи відрізняється вода, яку освятили 18 січня, від освяченої 19 січня — у свято Богоявлення. За словами священнослужителів, вода, яку освячують 18 й 19 січня, має абсолютно однакові властивості, і нема різниці, якого дня відбулось освячення.

КОЛИ ТА ЯК КУПАТИСЯ НА ВОДОХРЕЩЕ

Після того як священик освятить воду в ополонці, можна купатися, змиваючи із себе гріхи й заряджаючись здоров’ям на цілий рік. Раніше в ополонку пірнали передусім ті, хто у святки ворожив і вбирався в маскарадні костюми, оскільки це вважали гріхом.

5535_p_22_img_0001На Йордана випускають голубів

За традицією під час йорданського богослужіння в небо випускають голубів. Вони символізують Святий Дух, який після хрещення Христа в Йордані з неба зійшов на Нього у вигляді голуба. А ще політ голубів нібито свідчить про те, що різдвяні свята добігають кінця.

Одразу треба сказати, що купання на Хрещення в Йордані (спеціально прорубаній ополонці) — це не церковний, а народний звичай. Адже на Богоявлення абсолютно вся вода стає освяченою незалежно від того, чи вона в ополонці, чи з-під крана. Так що пірнати в крижану ополонку зовсім необов’язково: достатньо цього дня з глибокою вірою вмити обличчя.

Якщо ви все-таки вирішили скупатися, то треба пам’ятати:

— купатися слід тільки в спеціальній ополонці (Йордані) після її освячення;

— перед тим як зайти у воду, треба проказати молитву «Отче наш» або одну зі спеціальних молитов перед купанням;

— під час купання треба швидко тричі зануритися у воду з головою, опісля тричі перехреститися й сказати «В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа»;

— на Хрещення треба купатися в сорочці, а не в купальному костюмі.

Не можна купатися в крижаній воді в разі застуди, гіпертонії, хронічних захворювань, хвороб шкіри. Найкраще напередодні свята Хрещення звернутися до свого лікаря й дістати консультацію про безпеку купання.

 

ЩО МОЖНА Й ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ НА ХРЕЩЕННЯ ГОСПОДНЄ

У свято Богоявлення потрібно

  • 18 січня, у Водохресний святвечір, треба дотримуватися посту. У народі вечір напередодні Богоявлення називають голодною кутею.
  • На свято Хрещення кожна господиня має накрити святковий стіл, на якому неодмінно мають бути й м’ясні страви.
  • Після того як закінчилася служба в церкві й було освячено воду, усі кутки в домі потрібно нею окропити. Це захистить сім’ю від хвороб на цілий рік.
  • Якщо дозволяє здоров’я, можна зануритися в Йордань: уважають, що таким чином змиваються гріхи.
  • Коли ви з кимось посварилися, то свято Хрещення Господнього — чудовий день, щоб

помиритися.

У день Богоявлення не можна

  • Плакати й засмучуватися, тому що весь рік мине в сльозах.
  • Не можна сваритися та ображатися. Ісус Христос проповідував всепрощення, тому треба поводитися відповідно.
  • На Водохреще не можна прати й мити підлогу, тому що таким чином можна осквернити воду.
  • Також цього дня не скаржаться, не пліткують, не обмовляють, не прибирають, не шиють і не плетуть. Будь-яку роботу в ці дні краще припинити.
  • У свято Хрещення не можна ворожити, інакше відвернеться доля.

Підготувала Наталія КОЗАК

Схожi записи: