Треба працювати з молоддю

 Січень 8, 2018

5533_p_16_img_0001Відкривати їй унікальні культурні, історичні скарби,  великі постаті минувшини та героїчні персонажі сучасності

Пам’ятаю, як у дитинстві переглядав художній фільм «На Шипці все спокійно». У цій кінострічці розповідалося про те, як російські солдати відбили на гірському перевалі з такою назвою атаки турецького війська й у такий спосіб забезпечили звільнення болгар від османського іга. А нещодавно дізнався, що з нагоди 140-річчя з початку боїв на Шипці кремлівська пропаганда подала цю історичну подію як символ героїзму і мужності російських «братушок». Насправді ж, як засвідчує історія, успіх у перший день тієї битви вирішили… українці — бійці Орловського полку, що був сформований у Києві ще 1711 року. На Шипці вони разом із болгарськими ополченцями, маючи 4 тисячі багнетів, перемогли в рази більше угруповання ворога

Звісно, що про такий український слід у цій історичній події нинішня московська влада замовчує. Як і про багато інших сторінок, пов’язаних з участю наших героїчних пращурів у давнішніх подіях. Одночасно кремлівська пропаганда посилює наступ на все українське: традиції народу, його культуру, мову, любов до рідної землі та готовність стійко боронити свободу і незалежність. Наші сусіди на такі цілі витрачають великі кошти. Так, ще до анексії Криму Росія спрямовувала на просування антиукраїнських проектів у закордонних засобах масової інформації мільярди доларів. Не дивно, що за ці гранти час від часу в тих країнах з’являються публікації потрібного спрямування. Наш північно-східний сусід виділяє на проведення антиукраїнської політики в інформаційній сфері величезні за обсягом кошти. Москва таким чином багато зробила для засилля російської мови в українському суспільстві.

 

Нації вмирають, коли в них відбирають мову

Наведу приклади, оприлюднені на минулорічній звітно-виборній конференції Київської організації Національної спілки журналістів України. Так, починаючи з 1991 року спостерігалося зменшення видання газет українською мовою. Критичним у цьому сенсі став 2012 рік, коли на одного українця припадало 23 газети рідною мовою на рік. А на росіянина, що проживав в Україні, — 123 примірники російською, що у 5,4 раза більше. Жалюгідна ситуація склалася з українською художньою літературою. Були часи, коли в Україні видавалася одна книга на рік на людину, тоді як у Росії — п’ять, країнах ЄС — сім. Такий стан інформаційного забезпечення позначився на ставленні окремих громадян до всього українського, призвів до проявів сепаратизму.

Нині керівництво держави багато робить для розвитку інформаційного поля України і зменшення впливу російської пропаганди на території нашої країни. З метою протидії російській пропаганді проти України створено Міністерство інформаційної політики України. Складено список книжок антиукраїнського змісту, які заборонені до ввезення на митну територію держави. Завдяки цьому вже відбулися позитивні зміни. Так, станом на жовтень 2017 року українською мовою було видано понад 9000 книг і брошур, а російською — лише 2603. Витісняються з вітчизняного телерадіоефіру фільми і передачі, в яких пропагується ідеологія людиноненависництва, фашизму, ксенофобії та сепаратизму. Торік була зведена вежа для телерадіомовлення на територію Криму, який анексувала Росія. Запрацювало українське телебачення та радіо й на лінії розмежування з військами країни-агресора на Донбасі. Ці та інші заходи дають результати. Нині українці отримали духовний меч, що є уособленням моральної, патріотичної, культурної цінності, національної історичної свідомості.

Сприятиме посиленню патріотичного виховання молоді реалізація парламентських слухань на тему: «Ціннісні орієнтації сучасної української молоді». Постановою Верховної Ради від 23 лютого 2017 року схвалено рекомендації за результатами цього заходу. Пріоритетними напрямами в реалізації державної молодіжної політики має стати національно-патріотичне виховання. Для цього розроблено Державну цільову соціальну програму національно-патріотичного виховання на 2018–2022 роки. Нею, зокрема, передбачається збільшити частки телепрограм за державним замовленням щодо прищеплення молоді патріотизму та національної свідомості на прикладах героїчної боротьби українського народу за ідеали свободи, соборності та державності на всіх етапах — від героїчної боротьби українських козаків, героїв Крутів до учасників антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях.

Важлива роль у патріотичному вихованні належить кіно. Минулого року за державної підтримки було створено понад 30 фільмів на таку тематику. Серед них кінострічка «Кіборги», яка розповідає про 242-денну героїчну оборону аеропорту «Донецьк» українськими військовослужбовцями. Вона сприятиме не лише військово-патріотичному вихованню наших громадян. З народної ініціативи, кілька гривень з вартості кожного квитка за перегляд стрічки йдуть у фонд «Повернись живим». Зібрані кошти витратять на допомогу родинам загиблих захисників донецького аеропорту. Подальший розвиток ця важлива справа отримає 2018 року. Як повідомив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко, українське кіно повною мірою буде забезпечено держзамовленнями.

Державною цільовою програмою національно-патріотичного виховання на 2018–2022 роки передбачено проведення багатьох заходів із формування ціннісної орієнтації сучасної української молоді.

 

Уроки від захисників України

Активно долучилися до виконання цієї державної програми й військовослужбовці Збройних Сил України. Тим паче, що вітчизняне Міністерство оборони накопичило досвід військово-патріотичного виховання молоді, підготовки її до служби в армії. Серед найбільш популярних серед молоді заходів — дні відвідування військових частин з нагоди державних і військових свят, навчань, складання військовослужбовцями присяги, зустрічі з особовим складом, членами родин людей у погонах тощо.

Військовослужбовці Збройних Сил шефствують майже над 200 школами, понад 20 ліцеями з посиленою військово-фізичною підготовкою. Разом з представниками національного війська школярі опікуються понад 500 пам’ятниками загиблим воїнам, обелісками, меморіальними комплексами. Учасники антитерористичної операції проводять у школах уроки мужності, передають для музеїв, куточків бойової слави експонати, реліквії, що розповідають про подвиги захисників України.

За роки війни на Сході України в нас з’явився новий герой, який став прикладом для патріотичного виховання. Це український військовослужбовець, учасник антитерористичної операції. З думкою про нього ми починаємо і закінчуємо кожен день. Ми постійно говоримо слова подяки захисникам України за їхні героїзм, мужність, незламність духу, виявлені у боях з російськими агресорами. Ми молимося за те, щоб вони повернулися додому живими і з перемогою над ворогом. Ми доземно вклоняємося тим, хто поклав життя на вівтар нашої свободи і незалежності. У скорботі схиляємо голови біля меморіальних комплексів, дошок, встановлених на честь учасників АТО. З замиранням серця сповільнюємо крок на вулицях, названих іменами загиблих героїв. Всі вони давно вже стали для українців уособленням патріотизму, вірності обов’язку під час захисту Вітчизни. Завдяки їм відбувається патріотичне єднання армії й народу. Це основа того, що ми вже побудували такий спільний дім, який здатний витримати агресивні зазіхання з боку Росії.

Володимир ЧІКАЛІН

Схожi записи: