Собача робота

 Грудень 29, 2017

5532_p_18_img_0001Часто один пес за ефективністю пошуку вибухонебезпечних предметів замінює десять саперів

Існує кілька ланцюжків, які об’єднують собак і людей на Донбасі. Одних сюди привозять як службових помічників. Інші блукають тут, покинуті господарями. Саме вони найбільше шукають контакту з людиною і часто знаходять його разом з розділеним на двох сухпайком. Деякі з них, які прибилися до українських бійців, навчилися навіть окопуватися. Деякі вміють попереджати про обстріли. Собаки в районі АТО переживають те саме, що й люди, — страх, самотність, надію на добрі руки, щастя від зустрічі з новим господарем і радість спілкування. Вони також отримують поранення і контузії, так само втискаються в землю під час обстрілу. Але, навіть загубившись у бою, повертаються до солдатів, які їх прихистили. Вірність у собак — у душі

Службові собаки неодноразово рятували життя українським військовим. Як, наприклад, лабрадор Лорд із Центру розмінування Збройних Сил України. На його рахунку не один десяток успішно виконаних завдань.

За словами військового кінолога сержанта Олександра Крайника, найпоширеніші міни — протипіхотні. Принцип дії в них здебільшого однаковий. Хоча можуть бути і нюанси, які не дозволять виявити їх міношукачем. У такому випадку саперів виручають собаки. У них прекрасний нюх. Добре натренований собака знаходить міну в будь-яку погоду.

— У нашому підрозділі може служити далеко не кожен собака, — продовжує військовий кінолог. — Часто один пес за ефективністю пошуку вибухонебезпечних предметів замінює десять саперів. Курс навчання такого собаки — дуже тривалий. Головне в ньому — його пам’ять на певні запахи. Інструктор навчає собаку запам’ятовувати запахи не тільки вибухівки, а й матеріалів корпусу. Для цього кінолог кладе на реальну міну шматочок м’яса, який собака бачить. При його з’їданні в його пам’яті фіксуються інші запахи. Завдання собаки — запам’ятати їх. Друге складне завдання — привчити собаку не реагувати на постріли, вибухи, на запахи бензину від бойової техніки. При знаходженні міни собака має одразу сісти. Навіть у калюжу або болото.

Поспілкувавшись із саперами та надивившись на роботу їхніх службових собак, доходиш висновку, що чотирилапих саперів на Донбасі не можна замінити жодним пристроєм. На цій землі їм ні зараз, ні в найближчому майбутньому бездіяльність, на превеликий жаль, не загрожує. Причому собака сприймає таку відповідальну роботу як захопливу гру, за яку належить винагорода, наприклад, улюблена іграшка або жаданий смаколик.

Євгеній СИЛКІН

Схожi записи: