Гора, на якій височіє Андріївська церква, — місце, де апостол Андрій поставив свого хреста

 Грудень 13, 2017

5530_p_24_img_000413 грудня святкуємо День святого Андрія Первозванного, одного з 12 найближчих Христових апостолів

Значення імені Андрій — мужній, і недарма саме це ім’я дістав святий апостол. Він був Первозванним, тобто першим, кого покликав Господь на служіння. І виявився не просто покликаним, а й вибраним, бо першим відгукнувся на поклик. Бути першим завжди важко, небезпечно, ризиковано, тому й мужності першим потрібно найбільше…

З братом Петром Андрій був простим галілейським рибалкою. Згодом він привів до Спасителя й брата — Петра. З проповіддю Божого слова святий Андрій вирушив у східні країни. Пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, дійшов до Дунаю, пройшов узбережжя Чорного моря, Крим, Причорномор’я й піднявся по Дніпру до місця, де стоїть тепер місто Київ. Як оповідає Нестор Літописець на початку XII століття у своїй знаменитій праці «Повість минулих літ», якось апостол Андрій разом з учнями заночував на березі Дніпра під горами, а коли прокинувся, то, указавши учням на це місце, сказав: «Чи бачите гори ці? На горах цих возсіяє благодать Божа, тут буде місто велике, і Бог збудує багато церков». Благословивши ці гори, він піднявся на них і поставив там хрест.

Згадана подія сталася там, де сьогодні стоїть Київ. А місце, на якому височіє Андріївська церква, — один із символів сучасного Києва, гора, на якій апостол Андрій поставив свого хреста. Тому церкву було збудовано саме там, незважаючи на досить складний ландшафт.

Святитель Іларіон, митрополит Київський, у своєму слові «Про закон і благодать» зауважував, що кожен народ має своїх просвітителів. І якщо Рим прославляє Петра й Павла, Індія — Хому, а Єгипет — Марка; то київські землі, за словами Нестора Літописця, були благословенні проповіддю першого з апостолів — Андрія Первозванного.

Святий апостол Андрій Первозванний — покровитель моряків і рибалок, усіх, хто подорожує по морях. Нині на флоті відновили чудову традицію — служити молебень святому апостолові Андрію Первозванному перед виходом у море — на навчання, у похід тощо. До святого можуть звертатися рідні моряка, тому ікону тримають удома. Апостол Андрій Первозванний також протегує перекладачам і вчителям іноземної мови. Батьки дочок і самі дівчата просять святого про вдале заміжжя.

Ушановуючи першого, хто дістав високе звання Христового апостола, та вітаючи іменинників, не забуваймо щодня наповнювати цей світ добром, як робив це святий апостол Андрій Первозванний.

Наталія КОЗАК

Схожi записи: