Чи готові українські військові моряки до участі в операціях НАТО

 Грудень 5, 2017

5528_p_14_img_0001 Як показує досвід минулих років, у разі потреби кораблі ВМС ЗС України здатні на професійному рівні діяти спільно  з кораблями Альянсу

З огляду на створення постійно діючої корабельної групи НАТО в Чорному морі виникає логічне запитання щодо рівня взаємодії наших Військово-Морських Сил з цим угрупованням. Адже Україна відіграє важливу роль в системі безпеки Чорноморського регіону, зважаючи на агресію Росії, і участь наших кораблів в операціях Альянсу на морі є доволі ймовірною. Та чи маємо ми для цього достатньо досвіду?

На думку одразу спадає участь кораблів ВМС ЗС України у двох масштабних операціях НАТО, зокрема по боротьбі з піратством «Океанський щит» та в антитерористичній «Активні зусилля» (ОАЗ), в якій Україна, до речі, взяла участь ще 10 років тому.

Нагадаємо, що операція «Активні зусилля» — перша операція НАТО, яка проводилася на підставі статті 5 Статуту НАТО про колективну самооборону. Вона стала складовою частиною восьми заходів Альянсу на підтримку США після терористичних нападів 11 вересня 2001 року. Її головною метою було усунення можливості забезпечення діяльності міжнародних терористичних організацій морським шляхом через встановлення військового контролю за рухом усього цивільного судноплавства у басейні Середземного моря в реальному часі для запобігання нелегальним перевезенням в інтересах фінансування міжнародних терористичних організацій з найбільш загрозливих напрямків — Близького Сходу, Північної Африки, протоки Гібралтар та Чорного моря. Йдеться насамперед про незаконний обіг наркотиків, зброї, вибухівки, перевезення нелегальних мігрантів та товарів, що є основою фінансування діяльності міжнародних терористичних організацій. У листопаді 2016 року вона була завершена, їй на зміну прийшла операція «Морський захисник», яка не пов’язана з реалізацією статті 5 Статуту НАТО. Слід зауважити, що й по сьогодні Україна бере участь у забезпеченні цивільного судноплавства шляхом проведення інформаційних донесень через контактний пункт ВМС ЗС України.

Від українських ВМС в операції брали участь протичовнові корвети «Луцьк», «Тернопіль» та фрегат «Гетьман Сагайдачний». Знайомство національного флоту з «Активними зусиллями» відбулося 2006 року. Тоді протичовновий корвет «Тернопіль» взяв участь в ознайомчій тренувальній місії, яку спеціально для українців організувало НАТО. А вже з 2007 року українські військові моряки стали повноправними учасниками антитерористичної операції «Активні зусилля». Щодо користі від участі в таких середземноморських походах, то на перший план, безперечно, виходить зміцнення авторитету України як морської держави, адже операція є реальним внеском у зусилля міжнародної спільноти в боротьбі з міжнародним тероризмом. Також не слід забувати й про досвід роботи у складі багатонаціональних сил із застосуванням провідних технологій моніторингу цивільного судноплавства, що і сьогодні є вкрай актуальним.

5528_p_14_img_0002Начальник штабу — перший заступник командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України капітан 1 рангу Роман Гладкий, командир похідного штабу корабля під час участі в операції «Активні зусилля» (2008–2009 роки):

— Ми маємо чітко розуміти, що на сьогоднішній день є досвід участі в безпекових морських операціях НАТО, є комплект сил, зокрема фрегат «Гетьман Сагайдачний» та загін спеціальних операцій, які здатні виконувати такого типу завдання. Водночас ситуація, яка склалася на Cході України, в Чорноморському регіоні змушує нас насамперед спрямувати всі сили та засоби на забезпечення оборони власних рубежів. Звичайно, досвід участі в таких операціях, як «Активні зусилля» та «Океанський щит» є безцінним, адже він дає змогу особовому складу тривалий час працювати поза межами Чорного моря у складі міжнародних контингентів. Також це демонстрація прапора України та Військово-Морських Сил, що формує позитивний імідж України у світі.

Фактично кораблі в межах операції виконували роль наглядачів. Щоб зрозуміти, в чому вона полягала, можна навести простий приклад. Так, у ході патрулювання екіпаж виявив підозріле судно, однак команди провести оглядову операцію від командування багатонаціонального угруповання не надійшло. Втім це не означає, що судно залишили без нагляду. У таких випадках реагування сил операції залежить від рівня підозрілості: якщо він був високий, то на борт судна висаджувалася оглядова команда, в іншому випадку здійснювалося приховане супроводження судна. Також вся інформація передавалася відповідним силовим структурам країни, куди слідувало це судно, і вже в порту митні та прикордонні служби його перевіряли з усією прискіпливістю. Тому для фактичних оглядових операцій сьогодні немає підстав, але під час міжнародних навчань елементи огляду підозрілих суден завжди відпрацьовуються, а на кораблях й досі готують позаштатні оглядові команди.

Цікаво, що командування українського флоту дотримується змішаного формату оглядової команди. Зокрема до змішаної команди входять представники екіпажу корабля — група пошуку та бійці Сил спеціальних операцій або морської піхоти — група безпеки. Наприклад, ще декілька років тому оглядова команда формувалася виключно з морської піхоти або підрозділів спеціального призначення. Однак у більшості натовських країн, з якими українські військові моряки працювали в межах «Активних зусиль», є оглядові команди, сформовані лише із представників корабельного складу. Переваги змішаної системи у тому, що завдання групи безпеки полягають в охороні групи пошуку та контролі за діями екіпажу судна, яке підлягає перевірці. Більше ні на що вони не відволікаються. Так само й група пошуку проводить лише огляд приміщень корабля, адже моряки краще орієнтуються в його будові, що дозволяє їм більш ефективно працювати.

Утім головний обсяг роботи з попередження «нелегальної активності» в Середземномор’ї завжди покладався на так звану операційну групу, до якої входили офіцери, котрих переважно призначають із членів екіпажу і котрі паралельно із виконанням основних обов’язків мають проводити опитування в радіомережі торговельних суден, займатися підготовкою англомовних стандартизованих донесень тощо.

Не менш важливим у набутті досвіду участі в міжнародних операціях стало виконання національним контингентом України завдань в рамках операції НАТО «Океанський щит». Фрегат «Гетьман Сагайдачний» із палубним гелікоптером Ка-27 забезпечував безпеку судноплавства у визначених районах Аденської затоки, зокрема його екіпаж висвітлював надводну обстановку, проводив розвідку узбережжя Сомалі, здійснював опитування суден. Тобто виконував типові функції, притаманні всім безпековим морським операціям НАТО.

Важливо усвідомлювати, що «Активні зусилля» або «Океанський щит» — це не бойові дії, а монотонна щоденна рутина з відстеження та опитування торговельних суден, а також безперервний обмін інформацією між штабом операції, національними контактними пунктами, що збирають дані з берегових спостережних систем, та кораблями, які працюють безпосередньо в морі.

Отже, участь кораблів і підрозділів ВМС ЗС України в антитерористичній операції багатонаціональних сил, зокрема в операції «Активні зусилля», є яскравим свідченням можливостей українських військових моряків успішно протистояти загрозам із морського напрямку разом із силами Альянсу. Звичайно, більшість тих, хто пройшов ту середземноморську школу, вже не служать у ВМС України, однак залишилися ті, хто передає цей досвід новому поколінню офіцерів та особовому складу. Тому із впевненістю можна констатувати, що коли виникне потреба в участі кораблів українського флоту в операціях під проводом НАТО, наші моряки будуть до цього готові.

Олександр ЗАВТОНОВ

Схожi записи: