30 мільйонів — для фронту, а для ветеранів — реабілітаційний центр

 Листопад 27, 2017

5527_p_17_img_0001Кам’янець-Подільська громадська спілка ветеранів «Істина добра» не припиняє постачати нашим воїнам дефіцитні речі та допомагає адаптуватися учасникам АТО до мирного життя

Підприємець Валерій Шкуренков розпочав активну волонтерську діяльність після того, як поруч із ним на Майдані від кулі снайпера загинув його товариш, офіцер запасу, Герой України (посмертно) Анатолій Корнєєв

2014 року Валерій Шкуренков був депутатом Кам’янець-Подільської райради, мав у регіоні неабиякий авторитет. Коли почалися бойові дії на Донбасі, його телефон розжарювався від дзвінків багатьох земляків, які просили допомогти із забезпеченням вояків засобами захисту, ліками, військовою формою та іншим необхідним на фронті.

Разом із небагатьма однодумцями підприємець обійшов усіх колег загиблого Корнєєва, який працював рудським сільським головою, директорів великих підприємств і бізнесменів. Ті пристали на їхню пропозицію про доброчинне збирання коштів і майна.

Невдовзі вони заснували громадську організацію допомоги учасникам та інвалідам АТО «Істина добра», до складу якої згодом увійшли сімдесят ветеранів. А пізніше започаткували однойменний благодійний фонд із філіалом у Хмельницькому. Матеріальна допомога фронту, яку вони надали за роки війни, становить близько 30 млн грн.

…У затишному кабінеті Валерія — споряджений «тривожний» рюкзак для виїзду на фронт, бронежилет, козацька атрибутика й колекція люльок. За кавою на початку розмови швидко знаходимо кількох спільних знайомих по АТО. Шкуренков не втримується від розповіді про цікавий випадок з одним із них, Віталієм Басом. Той до війни був капітаном міліції, оперативним співробітником. Він сам прийшов у військкомат із проханням мобілізувати його та… відмовився від офіцерської посади в Нацгвардії: пішов служити в підрозділ десантників сержантом.

— Віталік — один із перших мобілізованих, — розповідає підприємець. — Дзвоню йому, відрекомендовуюсь. А він мені: «Повисіть трохи на лінії, бо потім зв’язку може не бути». І тільки через секунди до мене дійшло, що в слухавці я чую звуки потужного бою, близькі артилерійські розриви, перестрілку. Чую, як Бас відкладає телефон, перезаряджає свій чи то кулемет, чи то автомат і потім стріляє. Тепер уявіть: коли все це стихло, він знову бере мобільник і перепитує, чим він мені може зарадити. Ну як не допомогти таким, як він, котрих я знаю силу-силенну?

Загалом члени громадської організації «Істина добра» розшукали в районі АТО понад 600 земляків. Буквально кожному з них вона доправила адресні посилки з бронежилетами, прицілами, формою, продуктами, предметами гігієни тощо. За той рік тільки продовольства волонтери переправили на фронт більше як 300 тонн.

Прошу Валерія розказати про досвід організації в справі соціальної адаптації та психологічної реабілітації ветеранів.

— Міська спілка учасників АТО зі зрозумілих причин займається переважно розв’язанням побутових проблем своїх членів, землевідведенням, проблемами з перевізниками тощо, — зазначає Валерій. — Ми свідомо із самого початку сконцентрувались на адаптації учасників бойових дій до мирного життя.

Як на мене, ліпшої форми соціальної адаптації, як співпраця самих ветеранів, і не вигадаєш. По-перше, хлопці постійно спілкуються з побратимами, маючи своєрідну віддушину для обговорення наболілого. Це знімає напруження в їхніх стосунках із родинами, знайомими й друзями, які не завжди готові прийняти змінених війною чоловіків. По-друге, вони не травмуються поширеним серед ветеранів почуттям відірваності від війни, не обманюються думкою, начебто покинули побратимів.

Членів організації «Істина добра» вже можна впевнено вважати цілком адаптованими до цивільного життя. Але ми не є якимось закритим клубом, половина членів організації входять до інших міських ветеранських об’єднань. На кожне завдання хлопці кооперуються з побратимами будь-якої спілки.

Вони знають, що роблять важливу справу й що вони потрібні суспільству. Важливо також те, що ми безкомпромісно відкидаємо в діяльності «Істини добра» будь-яку політичну складову. Тобто не рекламуємо ані партій, ані посадовців, ані депутатів. Здавалось би, ну яке значення це має для наших ветеранів? Утім виявилося, що воно принципове. У кожного з них після пережитого на війні загострилось почуття справедливості. У нас усі добре знають: ми жодним чином не заробляємо на війні й нікому не даємо цього робити з нашою поміччю. Тому всі вірять у те, що роблять. Завдяки цьому в нас не виникає прихованих або очевидних конфліктів, як у деяких організаціях атовців по всій країні.

До речі, наша аполітичність абсолютно не впливає на пожертвування в благодійний фонд меценатів різного рівня, бо й вони впевнені в нашій порядності та незаангажованості. Скажімо, тільки вчора ми відправили в район АТО чергові дві тонни продуктів.

Є в роботі «Істини добра» ще одна важлива особливість: тут сприймають психологічну реабілітацію фронтовиків як невід’ємний атрибут соціалізації ветеранів. Фонд відкрив у місті реабілітаційний центр, який очолює психолог-нарколог вищої кваліфікації Віктор Войцеховський. Приміщення надав він, а гроші на ремонт і обладнання збирали всі гуртом.

Нині про центр знає кожен ветеран району. За необхідності чоловіки або приходять туди самі, або їх приводять рідні й друзі, щодня там буває до десяти відвідувачів. Тут їм визначають діагнози та надають первинну психологічну допомогу, після цього хлопців або реабілітують на власній базі, або направляють у спеціалізовані заклади.

Завершуючи спілкування з Валерієм, я поцікавився, чому «Істина добра» не співпрацює з міськими спілками атовців. Відповідь не здивувала: серед лідерів деяких ветеранських організацій до недавнього часу панували різні меркантильні інтереси. Фактичних прикладів Валерій мені навів чимало. Але! Нещодавно більшість учасників бойових дій (їх більше як тисяча) почали об’єднуватися в єдину міську організацію. Їхню роботу координуватиме начальник Кам’янець-Подільського гарнізону. Шкуренков сподівається, що із цього вийде щось гідне.

Віктор ШЕВЧЕНКО

Схожi записи: