Василь Барка: «Мої книжки застерігають від духовної сліпоти…»

 Листопад 25, 2017

5527_p_22_img_0001Український письменник одним із перших розповів світові про Голодомор

Ім’я українського письменника з діаспори Василя Барки прийшло в Україну тільки після проголошення незалежності, коли в українців нарешті з’явилася можливість з’ясувати правду про своє минуле, пов’язане з роками першої п’ятирічки (1928–1932) і трагічними втратами мільйонів людей, що померли від голоду в 1932–1933 роках. Василь Костянтинович усе свідоме життя залишався українцем, хоч багато часу прожив на чужині

Василь Очерет (Барка — псевдонім) народився 16 липня 1908 року в селі Солониця колишнього Лубенського повіту на Полтавщині в козачій родині. Батько письменника служив у козачій частині, звідки повернувся покаліченим після Російсько-японської війни.

Василь спочатку вчився в духовному училищі в Лубнах, та після двох років навчання в ньому повернувся в трудову школу. Закінчивши семирічку, вступив на педагогічні курси, які згодом було реорганізовано в педагогічний технікум. Із 1927 року він учителював на Донбасі в селі Нижнє Попаснянського району Артемівської округи. З біографії Барки відомо, що в сільській школі він вступив у конфлікт із представниками місцевої влади, викривши їх на батьківських зборах і звинувативши в розкраданні та привласненні всього, що надходило до кооперації для хворих дітей.

Згодом Василь залишив школу. Влада домоглася його ув’язнення й оголосила божевільним. На щастя, лікар-психоневролог не підтвердила діагноз. Василь, за порадою друзів, виїхав з України на Кубань.

«Дружина — черкешенка (адигейка), ми одружилися 1932 року влітку, син Юрій народився 1933 року восени, під час великого штучного голоду на Кубані, — писав Барка в автобіографічному нарисі. — Голод забрав багато жертв, на самій Україні — коло семи мільйонів, на Кубані — приблизно півтора мільйона».

На Північному Кавказі Василь вступив на перший курс українського відділення філологічного факультету місцевого педінституту. Захистив дисертацію в Москві у професора Олексія Карповича Джівелегова про «Божественну комедію» Данте. Згодом читав на філологічному факультеті Ростовського університету курс історії середньовічних літератур Західної Європи.

«Я ненавидів сталінщину всіма фібрами душі, диктатуріат, — читаємо в його автобіографічному нарисі. — Я вірив в ідеальний образ комунізму… Пішов на фронт, бо вважав, що це мій обов’язок, бо гітлеризм несе нищення народові… Спочатку ми були в народному ополченні. А потім німці так швидко рушили на Кавказ, що нас вивели з казарм народного ополчення і влили в регулярну червоноармійську частину, яка обороняла підступи до Кавказу…»

Потім був полон із голодом і знущаннями фашистів, виснажлива робота в Німеччині, у якій після війни він залишився жити до 1950 pоку. Там Василь із допомогою українців та особливо поета й видавця Богдана Кравціва надрукував збірки поезій «Апостоли» та «Білий світ».

Із Німеччини Василь Барка переїхав у США. На думку багатьох літературознавців, американський період творчості Барки був найпродуктивніший. Він позначений появою книжок віршів «Псалом голубиного поля», «Океан», «Лірник». 1953 року в Нью-Йорку вийшли друком роман «Рай», п’єса «Господар міста», літературознавчі дослідження та релігійно-філософські есе, переклади Шекспіра, Данте. Вінцем поетичної творчості Василя Барки став великий віршований роман «Свідок для сонця шестикрилих», за який 1982 року він першим одержав міжнародну Премію фундації Антоновичів. Драматична поема «Кавказ» у двох томах, епічна поема «Судний степ» становлять трилогію «Брама смиренних», яку автор вважав найголовнішим своїм твором. А найінтимніша лірика Василя Барки вмістилася в тритомник «Океан».

Протягом 1958–1961 років письменник працював над романом «Жовтий князь», який було надруковано 1963 року окремою книжкою в Нью-Йорку. В Україні твір з’явився лише 1991-го. У ньому відтворено реальні події Голодомору в Україні 1932–1933 років. В основу роману лягли спогади очевидців і власні враження Барки, який 1933 року відвідав родину свого брата на Полтавщині, а потім і сам пережив голод на Кубані.

На роковини Голодомору Василь Барка виступив із відкритим листом, у якому намагався збурити світ та СРСР, аби вони теж відгукнулися на цю подію. У світі такі виступи були, а в Радянському Союзі — цілковите мовчання. Далекого 1958 року Барці в руки потрапив щоденник, у якому людина фіксувала моменти голоду, які вона переживала. Тоді він вирішив написати про це в художній формі.

— Спочатку твір виходив у нього дуже художнім, — розповідає дослідниця творчості Барки кандидат філологічних наук Віра Мелешко. — Згодом Василь вирішив подати матеріал таким чином, щоб цей його твір слугував документом — свідченням у суді. Він був переконаний, що так само, як судили німецьких фашистів, мають судити комуністичний режим більшовиків, які знищували українську націю.

1991 року за мотивами роману «Жовтий князь» український режисер Олесь Ярчук зняв художній фільм «Голод-33». Це була перша кінострічка, яка розкрила злочин більшовицького режиму проти народу України.

Літературна спадщина Василя Барки, крім рукописів, які з великими труднощами вдалося зберегти в Українській вільній академії наук у Нью-Йорку, — це понад 20 книжок віршів, романів, повістей, есе, перекладів, літературної критики. У Рівному, у видавництві «Діва» 1998 року вийшла у світ книжка «Портрет», автором якої є письменник Микола Француженко-Вірний. Це велика праця, у якій подано біографію Василя Барки, перелік його творів і те, як їх оцінюють літературознавці.

«Я приходжу до кінця днів своїх, не маючи нічого з матеріальних речей, навіть телевізора, — казав він в одному з останніх своїх інтерв’ю. — Але я щасливий, бо маю Божу поміч написати твори, про які мріяв, і знаю, що вони будуть значною допомогою в духовному житті мого народу, особливо в майбутньому. Мої книжки застерігають від духовної сліпоти, блукань суспільної думки у світоглядних пошуках».

Василь Барка останні три роки хворів, розбитий паралічем, утративши силу через надмірну працю. Самотній, у будинку для старих, серед чужого оточення він помер 11 квітня 2003 року в Глен Спей (українському поселенні неподалік від Нью-Йорка). Він любив оселю «Верховина», власність Українського братського союзу, де серед гірської природи прожив 32 роки й написав більшість своїх творів.

У Лубнах та Полтаві ім’ям Василя Барки названо вулиці. Цього року й у столиці України з’явиться вулиця на честь українського письменника та патріота.

Підготував Олександр ТЕРЕВЕРКО

 

5527_p_22_img_0002…На подвір’ї Катранників бригада вганяє в землю щупи, копає лопатами, розхитує кожен стовпчик, дошукуючись захованого зерна чи чогось їстівного. В хижі все перевернули, забрали навіть квасолю, що була залишена на насіння, хліб зі столу, бурячки червоні з діжки.

Мирон Данилович, як засуджений на шибеницю, білий, стояв під стіною проти вікна. Була мить — йому здавалося: вхопить сокиру з підпіччя і розвалить голову розпорядникові, бо так ограбував хату, що дітей нагодувати нічим…

Жінка метнулася відняти хлібину, але її відштовхнули кулаками. Діти стояли притихлі, настрахані. Коли бабуся зайшла до хати, то обмерла. Там було як після землетрусу. Забрано все їстівне. Вона пішла вмовляти вартового залишити що-небудь, а той ніби й не чує. Бо за ним Отроходін, який «проінструктував»: «Забрати до крихти». А далі, вгорі — «вождь партії і держави».

(З книги Василя Барки «Жовтий князь», друкується зі скороченням)

Схожi записи: