Росія готується до оборони?

 Листопад 22, 2017

5527_p_04_img_0001Наш сусід продовжує активними темпами нарощувати свою військову потужність біля українських кордонів

У минулих номерах ми вже розповідали про військову активність Російської Федерації біля наших кордонів на південно-східному та південному напрямках. Тож доречно дізнатись, хто саме є учасником агресивних військових ігор на українсько-російському кордоні

Тож знайомтесь, 20-та гвардійська загальновійськова армія Західного військового округу Збройних сил Російської Федерації. Це найбільше військове об’єднання російського війська, що вважається одним із найбільш боєздатних та елітарних у його складі. Саме його зосереджено на кордоні із Харківською, Сумською та Чернігівською областями нашої країни, і саме його військовослужбовці, бойова техніка та озброєння час від часу беруть безпосередню участь у демонстративних провокаційних діях біля наших кордонів.

На сьогодні до складу цієї армії входять кілька з’єднань мотострілецьких, танкових та ракетних військ і артилерії (РВ і А), розгорнутих безпосередньо за 15–20 км від кордону з Україною або в прикордонних областях. Зокрема 448-ма ракетна бригада дислокується в районі міста Курськ, 3-тя мотострілецька дивізія — у містечку Валуйки Бєлгородської області, а 1-ша окрема танкова бригада розгорнута в районі Богучара Воронезької області. Штаб 20-ї російської армії дислокується в самому Воронежі (його діяльність забезпечує розгорнута 9-та бригада управління). Командує 20-ю армією гвардії генерал-майор Олександр Перязєв.

А загалом до її складу входять 3-тя мотострілецька дивізія, 144-та мотострілецька, 1-ша окрема гвардійська танкова, 49-та зенітна ракетна бригада, 448-ма ракетна бригада та 9-та гвардійська бригада управління. І комплект частин та з’єднань цієї армії продовжує швидко поповнюватися, зокрема, частинами РВ і А, низкою частин танкових і мотострілецьких військ. До кінця нинішнього року планується закінчити формування бригади матеріально-технічного забезпечення та інженерно-саперного полку. Протягом наступного року до складу армії мають включити принаймні ще одну мотострілецьку або танкову дивізію, дві артилерійські, одну ракетну бригаду, а також бригаду спеціального призначення.

Показово, що майже всі частини та з’єднання цієї армії мають повний штат. Жодних «кадрованих» або «скорочених». Кожна дивізія налічує близько 10–11,5 тис. вояків. Передбачається, що вони матимуть потужну шестиполкову організаційно-штатну структуру, що існувала ще в радянських сухопутних військах.

За озброєнням і військовою технікою розгорнута на наших північно-східних кордонах російська 20-та армія являє собою справжню броньовану орду зі значною кількістю бронетехніки та вогневих засобів ураження, також і далекобійних. Усе це зібране біля наших кордонів не просто так. Кожна з дивізій є по суті такою собі мікроармією і має у складі до 185–187 ОБТ типу Т-90\90А, Т-72БМ, Т-72Б3 чи Т-72БА, 384–386 одиниць БМП-2 (поступово замінюються на БМП-3, кількість яких може становити до чверті від загальної кількості БМП), або до 345–350 одиниць БТР-80 (поступово замінюються на БТР-82А), до 34–36 одиниць 122-міліметрових САУ 2С1 «Гвоздика» (в окремих полках ще зберігся комплект гармат типу Д-30\30А калібру 122 мм, по 12 штук), по 38–42 одиниці 152-міліметрових буксируваних гаубиць «Мста-Б», до 46–48 одиниць мінометів типу 2С12 «Сани» калібру 120 мм або до 50 одиниць 120-міліметрових САГ типу 2С23 «НОНА-СВК» і по 16–18 одиниць ЗРК «Стрела-10» та ЗСУ 2С6 «Тунгуска». В дивізії також є окремі роти БпЛА та РЕБ із

30-ма одиницями розвідувальних БпЛА ближньої тактичної зони і оперативно-тактичного рівня та станціями РЕБ у кількості не менше як 8 одиниць.

Вже є в цієї армії і власна потужна артилерійська «кувалда» — у двох окремих артилерійсько-самохідних полках обох дивізій з 72–75 одиницями 152-міліметрових САУ типу 2С19 «Мста-С» та не менше як 80–82 одиницями 122-міліметрових РСЗВ типу БМ-21 «Град» (які поступово замінюються на більш потужні типу «Торнадо-Г»).

А ще у складі 20-ї армії є дуже вагомі бойові «аргументи». Наприклад, 12 СПУ ТРК типу «Точка-У» в складі окремої ракетної бригади (вже повідомлено про плани переозброєння її на ОТКР штибу «Іскандер-М») та окрема танкова бригада (п’ятибатальйонного складу, з яких принаймні три батальйони — суто танкові) з танками типу Т-72БМ, Т-72БА та Т-72Б3 у кількості не менше як 140 одиниць, зведених в єдиний ударний кулак. Усе це прикривається з повітря щонайменше однією зенітною ракетною бригадою та двома зенітними ракетними полками, загалом — до 32 одиниць самохідного ЗРК «ОСА-АКМ» та 12 одиниць СВУ та ПЗУ ЗРК «Бук-М1–2», а з землі — низкою протитанкових засобів у кількості 26–28 ПТРК типу «Штурм-С» та по 12–16 гармат МТ-12 «Рапира» калібру 100 мм.

А ще врахуйте принаймні дві авіабази ВПС та ППО Збройних сил Росії, з яких в інтересах 20-ї армії можуть бути задіяні в першому ударному ешелоні такі літаки, як Су-34 (до 12 одиниць), Су-24М (до 24–26 одиниць), не менше як 30 одиниць штурмовиків типу Су-25, до 10–12 ударних вертольотів типу Ка-50\52 та 42-х Мі-24\35. Ось таку картину «підготовки Росії до оборони на західному напрямку» маємо на території, яка прилягає до наших кордонів.

Між тим нарощування потужності цього об’єднання ведеться досить інтенсивними темпами. Як вихвалявся нещодавно на сторінках російських видань його командир, частини та підрозділи 20-ї армії протягом нинішнього року в межах модернізації наявного парку штатних ОВТ отримували щомісяця по 200 одиниць нових ОВТ (зокрема танки Т-90\90А, БМП-3М, БТР-82А, бронеавтомобілі типу «Тигр», «Тайфун» та «Рысь», РСЗВ «Торнадо-Г» тощо). Ба більше, за словами нинішнього міністра оборони РФ Сергія Шойгу, саме ця російська армія серед перших має отримати й перспективні зразки ОВТ — танки «Армата», БМП «Курганец» та інші.

Окрім того, у прикордонній зоні на території Курської, Бєлгородської та Воронезької областей РФ російське військове командування в інтересах саме 20-ї армії активно будує військову інфраструктуру — навчальні центри, полігони, парки ОВТ, сховища, обладнує нові місця дислокації для нових частин та з’єднань, які розгортаються на цьому напрямі.

Будь-який незалежний і адекватний військовий спостерігач на підставі цих фактів та цифр може дійти лише одного висновку — російське воєнно-політичне керівництво досить своєрідно розуміє формулювання «оборона на західному стратегічному напрямку від агресивних зазіхань України та НАТО». У такий спосіб не обороняються, а готуються зовсім до протилежних дій. Тож коли пан Путін знову затягне свою «стару пісню про головне» про «братські народи», варто буде все це пригадати.

Костянтин МАШОВЕЦЬ

Схожi записи: