Нова РЛС відслідковує до 500 цілей одночасно на відстані до 500 кілометрів

 Листопад 18, 2017

5526_p_14_img_0001Її головні особливості — цифрова фазована активна решітка та твердотільний передавач

Казенне підприємство «Науково-виробничий комплекс «Іскра» створило принципово нову радіолокаційну станцію РЛС-80К6Т. Вона являє собою 3D оглядовий локатор, призначений для видачі цілевказання засобам протиповітряної оборони. Натурний зразок цієї сучасної РЛС підприємство презентувало на цьогорічній виставці «Зброя та безпека»

За словами головного конструктора проекту зі створення РЛС Віктора Кононовича, сучасний ринок ОВТ висуває кілька суттєвих вимог до РЛС такого типу. Одна з основних — наявність твердотільного передавача, що значно підвищує надійність станції, оскільки в існуючих РЛС вихід із ладу головного елемента передавача — клістрона (електровакуумної лампи, яку застосовують для підсилення високочастотного радіосигналу. — Авт.) призводить до виходу з ладу всієї станції. Щоб не допустити цього, в РЛС-80К6Т розробники замість клістрона встановили передавач на

транзисторних посилювачах потужності. Його особливість полягає в тому, що він має 32 передавальних модулі, тому навіть вихід із ладу кількох із них не спричинить цілковитого вимикання оглядового локатора, як у разі з клістронами.

Радіолокаційна станція РЛС-80К6Т має низку переваг у тактико-технічних характеристиках над сучасними іноземними зразками. Зокрема зона огляду за кутом місця становить до 70 градусів, тоді як у станцій іноземного виробництва цей показник не перевищує 30. Завдяки цьому вітчизняна РЛС здатна виявляти тактичні та оперативно-тактичні ракети. А спеціальна система обробки сигналів виявляє малорозмірні цілі й крилаті ракети.

Головною особливістю нової РЛС є цифрова фазована активна решітка. За словами Віктора Кононовича, технологія, яку в ній застосовано, дає змогу виявляти та супроводжувати цілі з надвисокою точністю вимірювання висоти. До того ж завдяки лише одній такій станції відбувається одночасне вимірювання положення цілі одразу за трьома координатами. І якщо попереднє покоління РЛС формують на прийом сигналу 12 променів, то ця РЛС — 16. Відповідно точність визначення висоти збільшується. Наприклад, в РЛС-80К6Т похибка визначення висоти повітряного об’єкта на віддалі до 200 км становить лише 300 м, як і в спеціалізованих висотомірах. А загалом новітній український 3D оглядовий локатор здатний відслідковувати до 500 повітряних цілей одночасно на віддалі до 500 км, що на 100 км більше, ніж у РЛС-80К6М, яка серійно випускається.

І це в той час, як нова РЛС має потужність сигналу, що випромінюється лише 3 кВт, а це вдвічі менше, ніж, скажімо, в РЛС-80К6М. Однак за рахунок зменшення витрат енергії сигналу всередині станції під час проходження по СВЧ-трактах та СВЧ-елементах вихідна потужність залишається незмінною. Максимальної концентрації енергії в потрібному напрямку вдалося досягти за рахунок застосування транзисторних передавачів.

До того ж для розгортання цієї РЛС, за словами заступника головного конструктора зі створення радіолокаційної станції Олексія Хари, потрібно всього 10–15 хвилин. Локатор здатний працювати з усіма зенітно-ракетними комплексами, які перебувають на озброєнні вітчизняного війська. Він пристосований до транспортування як вітчизняними літаками, що виготовило ДП «Антонов», так й іноземними типу С-130 Hercules.

Сергій ВОРОНКОВ

 

Схожi записи: