Альянс підставляє плече…

 Листопад 17, 2017

5526_p_09_img_0001На сьогоднішній день за стандартами НАТО вже підготовлено 9 бойових батальйонів Збройних Сил України. У вітчизняному війську процес бойової підготовки за стандартами Альянсу набув практичного значення

На кінець літа поточного року, за повідомленням Управління комунікацій та преси МО України, загалом більше 1200 українських військових інструкторів пройшли підготовку за стандартами НАТО, зокрема 136 у цьому році, а ще 34 продовжують навчання. Також цього року завдяки серії заходів оперативно-бойової підготовки вже підготовлено 28 повноцінних бойових підрозділів Збройних Сил України за стандартами Альянсу. З них як мінімум дев’ять — рівня батальйону. Про це повідомив вітчизняним журналістам наприкінці минулого місяця начальник Генерального штабу — Головнокомандувач ЗСУ генерал армії України Віктор Муженко. За його словами, вони цілком сумісні з військами країн Альянсу

Сьогодні вже мало в кого (як в нашій країні, так і за кордоном) виникають сумніву стосовно того, що стандартизація процесу бойового навчання ЗС України до рівня армій країн — членів НАТО триває досить інтенсивно. Більше того, зараз чимало експертів та фахівців упевнено стверджують, що цей процес має стійку тенденцію до значного зростання за обсягами та інтенсивністю.

Але було б досить необачним вважати, що все це відбувається само собою або простим рішенням відповідного командування. Даний процес потребує постійного і всебічного забезпечення.

Так, за словами Міністра оборони України генерала армії України Степана Полторака, у структурі нинішнього оборонного бюджету країни передбачено майже 250 млн грн на поліпшення матеріальної бази навчальних центрів ЗСУ. Згідно з цим інтенсивні заходи щодо модернізації та поліпшення навчальної й загально-матеріальної бази вже тривають у декількох визначених військових навчальних центрах, де переважно здійснюється підготовка українського війська у відповідності до програми НАТО.

Нині наша країна, яка стала жертвою агресії з боку правлячого в сусідній країні режиму, змушена цілком серйозно розглядати всі можливі шляхи розвитку ситуації, в тому числі бути готовою до широкомасштабного воєнного вторгнення агресора. Тому нам потрібне професійно підготовлене згідно з кращими в світі стандартами (а відповідні стандарти військ країн НАТО, безумовно, такими і є) військо. Саме тому ми прагнемо інтенсифікувати весь цей процес.

Разом із тим у цій справі важливо розуміти, чому і як можуть навчити військовики НАТО українських військовослужбовців. Одна справа — проведення миротворчих чи стабілізаційних операцій сумісно с військами Альянсу, інше — позиційна, виснажлива повноцінна війна на Сході країни за повернення окупованих агресором територій, де доводиться стикатися з натасканими і озброєними до зубів, у тому числі важким озброєнням, формуваннями окупантів, а не з «повстанським рухом», як це подається світу Кремлем. Чи повністю підходить нам у цьому сенсі досвід НАТО?

Відповідь на це запитання стане зрозумілою, якщо проаналізувати процес підготовки підрозділів ЗС України в спеціалізованих навчальних центрах, де й готуються українські військові за безпосередньої участі інструкторів з армій країн Альянсу.

Що стосується змісту підготовки підрозділів ЗСУ за участі іноземних інструкторів, то тут усе більш-менш зрозуміло. Військовики країн НАТО надають методичну й практичну допомогу Збройним Силам України саме в тих питаннях, які мають для нас найбільш актуальне значення, причому з урахуванням саме українського досвіду антитерористичної операції.

Не розкриваючи суті цієї підготовки із зрозумілих причин, зазначимо, що вона носить суто практичний характер. Приміром, під час відпрацювання навчально-бойових завдань під керівництвом та за участі іноземних інструкторів підготовка українських військовослужбовців Сухопутних військ, ВДВ спрямовується в першу чергу на вдосконалення професійних навичок, що застосовуються під час ведення підрозділом оборонних і контрнаступальних дій в особливих умовах, а також в умовах щільної міської забудови, наявності на території ведення бойових дій значної кількості промислових об’єктів або цивільної інфраструктури та мирного населення, при потужній вогневій протидії противника чи мінуванні значних ділянок місцевості тощо. Тобто саме тому, що необхідно українському війську практично і реально в ході бойових дій на Сході країни. Показово, що при цьому особливий акцент іноземні фахівці роблять на підвищенні рівня індивідуального польового вишколу українських військовиків. Навчання ґрунтовне й детальне. Вчать навіть таким елементарним речам: як правильно пересуватися на полі бою, тримати і застосовувати індивідуальну зброю, використовувати оточуючі об’єкти для укриття або вибирати цілі для ураження.

Досить красномовним у цьому плані виглядає той факт, що навчання та підготовку за стандартами Альянсу в спеціалізованих українських навчальних центрах проходять в першу чергу ті підрозділи, які беруть безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції на Донбасі. Так, протягом поточного року вже пройшли або проходять такого роду навчання два механізованих батальйони зі складу двох механізованих бригад (по одному з кожної), які брали або беруть участь в АТО. Крім того, таку ж підготовку проходять ще два батальйони зі складу ВДВ — по одному з окремої повітряно-десантної та десантно-штурмової бригад.

До того ж у цьому сенсі дуже корисним для українського війська є декілька цільових програм професійної підготовки за участі іноземних країн-партнерів, зважаючи на гібридний характер дій агресора. Наприклад, із підготовки фахівців Сил спеціальних операцій, інженерних військ (перш за все у сфері мінно-підривної справи), тактичної медицини, снайперів, інформаційно-психологічних операцій та бойового управлінні в тактичній ланці.

Змальовуючи зміст та хід цього процесу, начальник Генерального штабу генерал армії України Віктор Муженко наприкінці минулого місяці в інтерв’ю інформаційній агенцій Інтерфакс-Україна зокрема зазначив:

— Ті дев’ять батальйонів, які в нас підготовлено за стандартами НАТО, провели відповідні дії в районі АТО, і майже тиждень тому почав підготовку ще один батальйон у відповідності до цих стандартів за допомогою американських військовослужбовців. Цей процес почався, він триває, ми активно переходимо на ці стандарти (маються на увазі стандарти армій країн НАТО. — Авт.) й інтенсивно їх відпрацьовуємо, але вже з урахуванням українського бойового досвіду.

Але, мабуть, кращою оцінкою ефективності процесу підготовки українського війська за стандартами Альянсу є оцінка самого ворога: « …дії НАТО щодо підтримки України фактично заохочують Київ до продовження війни на Донбасі». Про це 13 липня заявив постпред РФ при НАТО Олександр Грушко за підсумками засідання Ради Росія — НАТО:

— Існує небезпека того, що те, що роблять країни НАТО в Україні і всі ці програми навчання та сприяння (мається на увазі програми навчання українських військовиків інструкторами країн НАТО. — Авт.), а також інші сигнали по суті мають на меті заохотити київську владу до збереження нинішньої обстановки тупика у воєнній ситуації на Донбасі. Таким чином, позиція НАТО явно суперечить загальним інтересам надійного врегулювання кризи в Україні.

І дійсно, їм є чого тривожитися та волати про «воєнний тупик на Донбасі» та нібито неконструктивну позицію НАТО, адже за допомогою Альянсу Україна справді стає міцнішою у воєнному відношенні, і це створює серйозну перепону на шляху до подальшого розповзання «руського міра».

Костянтин МАШОВЕЦЬ

Схожi записи: