Звертатися до психологів так само необхідно, як лікувати перелом руки

 Листопад 11, 2017

5525_p_19_img_0001В Україні вперше на теренах Східної Європи вийшов друком посібник, який допоможе адаптувати вчорашніх бійців до мирного життя

Навчальне видання «Охорона психічного здоров’я в умовах війни» українською мовою від видавництва «Наш формат» і Американсько-української медичної фундації (АУМФ) уже від жовтня безкоштовно розповсюджується серед тих, кого цікавить тема адаптації військовослужбовців після війни. Його також можна безкоштовно завантажити як англійською, так і українською мовами на сайті АУМФ за посиланням http://www.aumf.net

Цей посібник є перекладом американського збірника Combat and Operational Behavioral Health (2011 р.). Він містить інформацію про всі види розладів психічного здоров’я військовослужбовців, удосконалення військової політики та практики у цій сфері тощо.

— Нічого схожого країни Східної Європи раніше не мали, — говорить президент Асоціації психіатрів України Семен Глузман. — Життя армії, її функціонування — не лише щоденна робота з військовою технікою, зброєю та топографічними картами. Насамперед, це люди — солдати і офіцери, які мають особисті проблеми після повернення з війни. Книга, яку наші американські колеги подарували Україні, саме про це. І я переконаний, що для нас, українців, вона є зараз вкрай актуальною.

5525_p_19Ця книга містить статті майже 150 військових лікарів, науковців і соціальних працівників США, які докладно окреслюють усі аспекти охорони психічного здоров’я військовослужбовців в умовах бойових дій і в постбойовий адаптивний період. У виданні описано потенційні причини бойового стресу та види емоційних травм; методики діагностики й лікування психологічних травм; способи підвищення психологічної стійкості медичних працівників; підготовку до демобілізації і тренування здатності швидко відновлювати фізичну й духовну силу; надання допомоги в зоні бойових дій. Також розглянуто процес реабілітації внаслідок отриманих фізичних та емоційних травм; возз’єднання із сім’єю та реінтеграцію; оперативну психіатрію; методи запобігання самогубствам.

— Наша команда працювала над підготовкою цього підручника два з половиною роки, — розповідає співвласник видавництва «Наш формат» Антон Мартинов. — Були залучені як медики, так і філологи з усієї України. Адже книжку треба було не просто перекласти, а й адаптувати для українського читача. Та все це неможливо було б здійснити без фінансової підтримки АУМФ. Перший наклад підручника з двох томів становив 500 примірників. Він розійшовся миттєво. Сьогодні видавництво має замовлення на додатковий наклад, удвічі більший за попередній.

Ініціатори та видавці переконані, що ця книга стане в пригоді не лише психологам та психіатрам, а й сім’ям, які докладають зусиль для відновлення психічного здоров’я своїх близьких.

— Підручник «Охорона психічного здоров’я в умовах війни», — зазначає віце-президент АУМФ Борис Легета, — має допомогти українському суспільству не сприймати психотерапію вкрай негативно. Адже українські військовослужбовці й цивільні повинні усвідомити, що звертатися до фахівців за психологічною і психіатричною допомогою так само необхідно і доцільно, як лікувати перелом руки.

Наталія ЯРМІЛКО

 

5525_p_19_img_0002Для учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб запрацював проект «Давай поговоримо»

Від 1 жовтня всі, хто потребує психологічної допомоги, можуть скористатися можливістю вирішити свої проблеми анонімно і безкоштовно. Для цього потрібно лише долучитися до проекту «Давай поговоримо», зареєструвавшись на сайті www.ipso-care.com. Основна цільова група — внутрішньо переміщені особи, учасники антитерористичної операції, члени їхніх родин та всі, хто постраждав від воєнних дій.

Ідея створити таку платформу виникла ще 2014 року. Тоді, після подій на Майдані, анексії Криму та початку антитерористичної операції на Сході України, для української спільноти фахівців із психосоціальної допомоги стало очевидним, що психологічна реабілітація постраждалих від воєнних дій — робота не одного року.

— У липні 2014-го, — розповідає керівник медико-психологічного центру Буковинського державного медичного університету та один із консультантів проекту Олександр Поліщук, — Україну відвідала Інге Міссмаль, керівник громадської організації IPSO. Тоді вона потрапила на інтенсив, який щороку проводять медичні психологи із профільних вишів України, де й поділилася своєю методикою надання психологічної допомоги. Уже в той час ми всі розуміли, що методика Міссмаль є дієвою і нам варто застосовувати її в Україні, де проблема посттравматичних стресових розладів тільки набирала обертів.

Варто зазначити, що Інге Міссмаль — дипломований психоаналітик із Німеччини, працювала радником міністра охорони здоров’я в Афганістані й практично з нуля створила там психологічну службу. Її підхід передбачає короткотривалу терапію осіб, що перебувають (або перебували) у кризовій ситуації, та сприяє розвитку внутрішнього ресурсу людини. Саме створена нею інтерпсихосоціальна організація IPSO стала платформою для проекту Let’s talk.

Психологічні онлайн-консультації «Давай поговоримо» — це від 3 до 8 зустрічей на кшталт скайп-спілкування, спрямованих на вирішення однієї конкретної проблеми. У команді консультантів — 30 українських фахівців (психологи, психіатри і психотерапевти), підготовкою яких пані Інге керувала особисто.

— Наші фахівці, — продовжує Олександр Поліщук, — допомагають усунути певну практичну проблему, з якою стикається людина в повсякденному житті. Для учасників АТО це насамперед негаразди у стосунках із рідними, близькими та соціумом. Беруться до уваги обставини, досвід переживання травми, конкретна життєва ситуація, тобто те, що відбувається навколо. Застосовуємо в роботі метод психоедукації, тобто розповідаємо про психічне здоров’я, психологічні негаразди та їхні наслідки для особистості. До речі, всі наші фахівці мають профільну освіту та практичний досвід роботи.

Важливою стороною ініціативи є цілковита анонімність. Для реєстрації необхідна лише актуальна електронна адреса. Більше жодних даних не потрібно. Платформа Ipso-care встановлює безпосереднє спілкування між сторонами (консультантом і клієнтом). Під час з’єднання відео- та аудіострими передаються безпосередньо між двома браузерами (комп’ютер-комп’ютер). За бажанням особа, яка звернулася по допомогу, може відвернути камеру, аби консультант не бачив обличчя. Допомога надається українською та російською мовами.

Оксана УРЕТІЙ

Схожi записи: