За час АТО військові інженери перевірили понад 3,5 тисячі гектарів Донеччини

 Листопад 3, 2017

5524_p_04_img_0001Якщо після перемоги у війні десантники, артилеристи, танкісти та інші бійці зможуть повернутися додому, то для інженерних військ роботи на Донбасі залишиться ще на багато років

Інженерна розвідка, обладнання фортифікаційних споруд, організація оборони інженерних споруджень, мінування та розмінування території, охорона мостів та багато інших завдань, без яких неможливе ефективне ведення бойових дій та збереження життів солдатів, — це й є робота інженерних військ

І якщо після перемоги у війні танкісти, артилеристи, десантники та інші бійці зможуть повернутися додому, то для цього роду військ роботи на Донбасі залишиться ще на багато років. Міни, фугаси, невибухлі боєприпаси — все це буде довго нагадувати про війну, а очищати територію Сходу країни треба буде саме цим фахівцям.

— На розмінування Донбасу знадобиться не один десяток років. Ми повинні зважати на це і приділити увагу підготовці необхідної кількості військових інженерів. Ця військова спеціальність користуватиметься підвищеним попитом, — заявив свого часу начальник Генерального штабу — Головнокомандувач Збройних Сил України генерал армії України Віктор Муженко.

Щоб успішно виконувати всі ці завдання, інженерні війська з початком антитерористичної операції довелося фактично відновлювати. До війни протягом багатьох років інженерні частини активно скорочували. Чисельність військових інженерів у Збройних Силах України не досягала навіть 2%. Це при тому, що за світовим досвідом кількість інженерних військ у мирний час має становити не менше 7–8 % від загальної чисельності збройних сил. А під час ведення бойових дій — 16 і більше.

Сьогодні інженерним підрозділам на Сході України доводиться мати справу з великою кількістю залишених терористами розтяжок, мін та невибухлих боєприпасів. За час проведення АТО групи розмінування Збройних Сил України перевірили понад 3,5 тисячі га території, більше тисячі кілометрів доріг, виявили та знешкодили майже 172 тисячі одиниць вибухонебезпечних предметів. Їх військовослужбовці знаходять повсюдно — в підвалах житлових будинків, у адміністративних будівлях, школах та дитячих садках. Терористи залишають замінованими водні колектори, залізниці та інші важливі об’єкти інфраструктури.

Тож в умовах ведення терористами «мінної війни», коли будь-де можна знайти вибухонебезпечний предмет, значна роль відводиться саме саперам. Під час виконання завдань вони перевіряють на наявність мін, фугасів тощо маршрути висування військ та магістралі й шляхи, якими користується мирне населення.

Окрім цього, інженерні війська в районі проведення АТО продовжують удосконалювати фортифікаційне обладнання позицій, яке допомагає нашим військовим надійно закріпитися на рубежах. Риються траншеї для особового складу, капоніри — для танків, БМП і БТР, будуються бліндажі. Позиції майже «закопуються» в землю, щоб солдати мали надійний захист від обстрілів зі стрілецької зброї, а головне — від вогню артилерії. Протягом 2015–2016 років Збройними Силами України спільно з місцевими держадміністраціями побудовано таким чином 256 опорних пунктів.

Для надійного облаштування оборонних рубежів у районі проведення АТО використано і десятки тисяч комплектів малопомітних перешкод (МПП, між людьми — «путанка»), які не подолає навіть танк. Це окрім «їжаків», пірамід, протитанкових ровів тощо.

Разом із цим інженерні підрозділи залучені і до ліквідації наслідків пожеж на складах боєприпасів. Зокрема, у Калинівці працюють майже 40 груп з розмінування та 20 груп — у Балаклеї.

Також інженерні підрозділи активно залучалися і залучаються до навчань різного рівня, зокрема, до стратегічних командно-штабних навчань «Непохитна стійкість-2017». Вони наводили переправи через водні перешкоди, виконували завдання з фортифікаційного обладнання позицій військ, будували дерев’яні низьководні мости тощо.

Також 2017 року українська складова багатонаціонального інженерного батальйону «Тиса» брала участь у командно-штабних навчаннях із залученням військ «Світла лавина-2017» на території Словаччини.

Інженерів та саперів сьогодні готують у Центрі розмінування, що в Кам’янці-Подільському. З початку цього року підготовлено майже 600 фахівців інженерних військ, понад 100 з них — інструкторами Збройних сил Канади. Взагалі до кінця року всі військовослужбовці центру повинні пройти підготовку за стандартами НАТО.

Також у Центрі розмінування організована та здійснюється підготовка кінологів та кінологічних розрахунків. Адже з початком ведення бойових дій на Сході України гостро постало питання щодо полегшення роботи саперів у виконанні завдань із виявлення саморобно-вибухових пристроїв, мін-пасток, охорони важливих військових об’єктів тощо. Вирішенням цієї проблеми стало введення до штатів інженерних підрозділів кінологічних розрахунків.

Сьогодні кінологічні підрозділи беруть активну участь у перевірці об’єктів на наявність вибухонебезпечних предметів у районі проведення АТО, а також у складі українського інженерного підрозділу в Республіці Косово.

У відповідності до рішення начальника Генерального штабу — Головнокомандувача Збройних Сил України ведеться робота щодо збільшення чисельності кінологічних розрахунків та введення їх до штатів арсеналів, баз, складів та аеродромів Збройних Сил України.

Та для ефективної роботи військових інженерів, окрім професійної підготовки, необхідне ще й спеціальне сучасне обладнання. Нині багато з необхідного, зокрема для саперів, вже є на озброєнні війська. Бронежилети та захисні костюми сапера українського виробництва відповідають сучасним вимогам. Також використовується найсучасніше обладнання для пошуку і знешкодження мін. Чималу допомогу надала міжнародна спільнота. Загалом основна частина необхідного спеціального обладнання закуповується нині за бюджетні кошти. Зокрема й новітні зразки.

Тож у технічному, досить проблемному ще донедавна, питанні інженерні війська ЗС України набувають нового рівня. Адже ще кілька років тому переважна більшість інженерної техніки та інженерного озброєння, якими оснащувалися підрозділи, були радянського виробництва й походження. Природно, що ресурс їхнього використання вичерпується, ця техніка суттєво старіє як морально, так і фізично.

Тому Центральним управлінням інженерного забезпечення ведеться робота щодо розробки нових та модернізації наявних зразків інженерного озброєння. Зокрема вже завершено державне випробування полкової землерийної машини ПЗМ-3-0.1 на базі автомобіля підвищеної прохідності КрАЗ з легкоброньованою кабіною для захисту екіпажу від куль зі стрілецької зброї та осколків ручних гранат. На даний час цю техніку закуплено, проводиться її дослідна експлуатація. А Харківський бронетанковий завод закінчує модернізацію й переоснащення важкої броньованої машини БМР українського виробництва на базі шасі танка Т-64 з тралом КМТ-7.

Роман ВУС

Схожi записи: