Новому мінометному комплексу, щоб відстрілятися, потрібно менше 5 хвилин

 Листопад 2, 2017

5524_p_07_img_0001_1Для зайняття позиції, розгортання з похідного положення у бойове та підготовки до першого пострілу екіпажу знадобиться менше однієї хвилини. Час переведення з бойового положення в похідне — 25 секунд. Тобто для ураження 1–2 цілей знадобиться 3–5 хвилин

Міномети залишаються впливовим артилерійським засобом вогневої підтримки сухопутних підрозділів тактичної ланки під час бойових дій. Висока точність, дальність і скорострільність стрільби, можливість ведення відносно скритного вогню та мобільність робить їх вкрай важливими і незамінними на полі бою. Спираючись на бойовий досвід застосування мінометів у районі АТО, вітчизняні конструктори пропонують нові технічні рішення та способи використання цього виду артилерійського озброєння

Нещодавно представлений під час міжнародної виставки «Зброя та безпека-2017» новітній мобільний мінометний комплекс UKR-MMС,  розроблений на ДП «Укроборонсервіс», може розглядатися як ефективний високоточний засіб вогневої підтримки наших мотопіхотних підрозділів рівня рота-батальйон саме в позиційному протистоянні, характерному для гібридної війни, яку веде Російська Федерація на українському Донбасі.

— UKR-MMС — це автоматизований мобільний мінометний комплекс, здатний виявляти та вражати різні за характером і типом цілі за мінімальний час. Для зайняття позиції, розгортання з похідного положення у бойове та підготовки до першого пострілу екіпажу знадобиться менше однієї хвилини. Час переведення з бойового положення в похідне — 25 секунд. Тобто для ураження 1–2 цілей знадобиться 3–5 хвилин, — розповів заступник директора Департаменту ДП «Укроборонсервіс» Сергій Пролубщиков. — Цього цілком достатньо, щоб виконати бойове завдання та залишити вогневу позицію до того моменту, як її виявлять засоби контрбатарейної боротьби противника та завдадуть удару у відповідь.

Основними елементами мобільного мінометного комплексу (ММК) є система управління вогнем, апаратура управління, механізм приведення в бойове положення і наведення з опорною плитою, до якої інтегрований ствол 120 мм вітчизняного міномета М120–15 «Молот» або радянського 2Б11. Усі зазначені елементи розташовуються на шасі легкого тактичного бронеавтомобіля Барс-8. Боєкомплект ММК (60 пострілів) укладається з обох боків кунга автомобіля (по 30 пострілів з кожного боку). Транспортується міномет у горизонтальному положенні, а в бойове приводиться за допомогою пневматичної системи, яка відводить мінометний ствол назад та встановлює його вертикально. Сам механізм приведення в бойове положення, наведення та опорну плиту виготовляє відома іспанська компанія, виробами якої користуються і в арміях країн НАТО.

5524_07_ tablВажливо, що ММК спроможний виконувати бойові завдання як автономно, так і у складі мінометної батареї. Цей мінометний комплекс може виявляти цілі й самостійно. Для цього ММК комплектується системою передового спостереження (лазерним далекоміром та модулем зв’язку), яка виявляє й ідентифікує цілі та по цифрових каналах зв’язку передає дані про них на пункт управління (якщо ММК діє у складі батареї) або безпосередньо на мінометний комплекс.

ММК оснащено повністю комп’ютеризованою системою управління вогнем, яка забезпечує високу точність стрільби. Весь пов’язаний із цим процес відбувається в автоматичному режимі. Зокрема здійснюється топографічне прив’язування мінометної системи, отримуються та обробляються дані про цілі, визначаються їхні координати й наносяться на електронну карту, робиться розрахунок установок для стрільби, наведення ствола міномета на ціль, відновлення його наведення після пострілу та коригування вогню. Мінометний комплекс дозволяє вести вогонь штатними боєприпасами на дальність від 450 до 7200 метрів. Скорострільність, яку може забезпечити навчений розрахунок, — 12 пострілів на хвилину. Екіпаж ММК становлять три особи — командир комплексу, навідник-заряджаючий та водій.

Виробник сподівається, що в майбутньому ММК зможуть підсилити підрозділи Сухопутних військ, Високомобільних десантних військ та Сил спеціальних операцій ЗС України.

ММК вже успішно пройшов попередні випробування та незабаром буде представлений до визначальних відомчих випробувань, які й вирішать його подальшу долю.

Андрій ЛИСЕНКО

 

Корабельна артустановка стала універсальною

5524_p_07_img_0002_3На цьогорічній міжнародній виставці «Зброя та безпека» ПАТ «Завод «Кузня на Рибальському» серед іншого продемонструвало багатоцільовий автоматизований артилерійський комплекс «Рій». До його складу входять радіолокаційна та оптико-електронна системи виявлення, наведення та супроводження цілей, система управління вогнем та безпосередньо 30-мм шестиствольна автоматична артилерійська установка (аналог радянської корабельної артустановки АК-306), виробництво якої планують організувати на підприємстві.

Від самого початку артилерійська установка була виключно корабельною, тому її застосовували лише для ураження надводних сил противника. Проте, за словами заступника генерального директора підприємства з розвитку та спецтехніки Сергія Медвідя, завдяки встановленню нових вітчизняних радіолокаційної та оптико-електронної систем виявлення, наведення та супроводження цілей значно розширено можливості її використання. Так, комплекс «Рій» спроможний виявляти живу силу противника на відстані до 3000 м, бронетехніку — до 6000 м і навіть невеликі за розміром повітряні цілі типу БПЛА, або КР на відстані до 7000 м. Пошук, захоплення та супроводження цілей здійснюється в автоматичному або ручному режимах за параметрами, встановленими за допомогою радіолокаційної та оптико-електронної систем.

Отже, вітчизняний артилерійський комплекс «Рій» став насправді універсальним, і тепер його з однаковою ефективністю можна застосовувати для ураження як надводних, так і наземних та повітряних цілей на відстані до 4000 м. Скорострільність артилерійської установки становить 800–1000 пострілів на хвилину.

Андрій ЛИСЕНКО

Схожi записи: