Броньованих «королів» адаптують до широкого застосування

 Листопад 1, 2017

5524_p_08_img_0001У багатьох арміях танки залишаються найефективнішим штурмовим засобом на полі бою навіть в умовах ведення бойових дій у місті

За рівнем пасивного (броньовий) і активного (динамічний) захисту нині танк перевершує на полі бою будь-які інші види бронетехніки. Окрім того, танк здатний самостійно активно переміщуватися в бою і за його межами, і для нього доступна місцевість практично будь-якого характеру, окрім високогір’я з різким перепадом висот та глибоко заболочених ділянок місцевості. А головне — завдяки своїй потужній 125-мм гарматі із широкою номенклатурою штатних боєприпасів, включаючи керовані ракети та снаряди, він є практично «королем» поля бою серед інших панцерників. Поєднання всіх цих властивостей в одній бойовій машині є «ексклюзивними» бойовими якостями саме танка

І зовсім не випадково наші бійці в районі проведення антитерористичної операції дали своїм танкам досить красномовну неформальну назву «ведмедики» — із натяком на те, що вони мають бойові якості, притаманні у природі саме цьому хижаку…

Але, як свідчить та ж практика АТО, все ж таки танк не є такою собі «панацеєю» або «універсальним засобом» на полі бою. Тим більше тоді, коли бойові дії ведуться в так званих особливих умовах, зокрема в місті або на урбанізованій місцевості, із суцільною промислово-житловою забудовою, що, до речі, досить характерно для Донбасу, де чимало великих промислово-адміністративних агломерацій. А ця проблема для будь-якого сучасного війська стає дедалі актуальнішою (за оцінками ООН, у найближчі 5–6 років понад 60% усього людства проживатимуть саме в умовах міста).

За період АТО українська армія отримала достатньо вагомий досвід ведення бойових дій саме в урбанізованій місцевості, зокрема й із застосуванням танків. Найвідомішими прикладами є бої на околицях Донецька та Луганська, оборона міжнародних аеропортів, розташованих у цих містах, бої в районі міст Дебальцеве, Лисичанськ і Сєверодонецьк. До того ж на сьогодні такого роду досвід у ЗС України є доволі затребуваним, адже бойові дії з перемінними напруженням та інтенсивністю сьогодні продовжуються і на околицях Донецька та Горлівки, і в районі Авдіївки та Докучаєвська. Звісно, сьогодні танки, згідно з положеннями раніше досягнутих так званих Мінських домовленостей, українська армія не застосовує (вони відведені на встановлені відстані від переднього краю і постійно перебувають у визначених місцях під наглядом СМ ОБСЄ). Але це зовсім не означає, що не потрібно бути постійно готовими до їхнього повернення за потреби на передній край, зокрема й в урбанізовану місцевість.

У зв’язку з цим варто зазначити, що сучасні танки за їхніх безумовних переваг не повною мірою підходять саме для вуличних боїв. Адже важкому (масою до 45 тонн) танку з його довгою і потужною гарматою дуже важко маневрувати в щільній міській забудові на порівняно вузьких вулицях. Через це неабияк погіршуються захисні властивості танка (значно обмежуються сектори спостереження, що дозволяє противнику в ході бою суттєво наближатися для ураження танка, аби гарантовано вивести його з ладу обстрілом зблизька). Також нівелюються вогневі переваги танка (далекобійність та потужність танкової гармати втрачають своє значення у місті в порівнянні із відкритою місцевістю). У місті він може забезпечити ураження противника лише на відстані прямої видимості екіпажу танка, що обмежена навколишніми будівлями та об’єктами міської інфраструктури. До того ж наявність багатоповерхових будинків дозволяє противнику вести вогонь згори по найменш захищеній верхній проекції танка, причому зблизька, тож він стає відмінною для ураження навіть легкими протитанковими засобами (ПТЗ) ціллю. Все це разом робить сучасний стандартний танк навіть останнього покоління не найкращим засобом ведення бойових дій в умовах міста.

Утім варто розуміти, що в міській забудові піхоті все одно просто життєво необхідний потужний і добре захищений штурмовий засіб. Без такої машини будь-які наступальні, штурмові дії майже приречені перетворитися на криваву бійню, бо в такому разі міські квартали, як і сильно пересічена місцевість, стають потужними укріпрайонами. З таких піхоті самотужки майже неможливо вибити противника навіть тоді, коли в нього є тільки піхотне озброєння. Потрібний потужний вогневий засіб, який би пересувався разом із піхотою, безпосередньо в її бойових порядках, надаючи їй вогневу підтримку. Особливо тоді, коли противник затято обороняється або й навіть контратакує. В цьому сенсі танкова гармата вправно знищує укріплені вогневі точки ворога і його живу силу, яка засіла в навколишніх будинках та підвалах. Хоча, звісно, не на тих відстанях, які були би для неї «робочими» та оптимальними на відкритій місцевості.

Усе вищезазначене вже давно зрозуміли в тих країнах, де регулярному війську довелося тією чи іншою мірою вести бойові дії в міських кварталах, зокрема й у ході асиметричних та гібридних війн. Тож після тривалих суперечок та роздумів у переважній більшості таких армій розпочали адаптацію вже наявних у них моделей танків та методів їхнього застосування до умов ведення бою в містах та селищах (така робота ведеться у США, Німеччині, Ізраїлі, РФ та інших країнах).

Костянтин МАШОВЕЦЬ

 

«Міський» танк — російська версія

Росія 2016 року представила на виставці KADEX у Казахстані глибоко модернізований ОБТ типу Т-72, оснащений спеціальним комплексом засобів для ведення бойових дій у міських умовах на основі досвіду боїв у Сирії.

Танк обладнано оптико-електронною автоматизованою системою встановлення «маскуючих завіс». До цього ж комплекту входять спеціальні решітчасті екрани, які встановлюються над моторним відсіком танка, а також захищають корму і частину корпусу башти панцерника, передусім — з бокових та тилових ракурсів. «Родзинкою» російського «міського» танка стала спеціальна апаратура пригнічення радіокерованих вибухових пристроїв РП-377. Вона забезпечує блокування каналів управління в широкому частотному діапазоні, також і на мінах та радіокерованих фугасах.

У новому російському «міському» танку також передбачений захист штатної зенітно-кулеметної установки за допомогою спеціальної броньованої кабіни, яка встановлюється на середньому погоні командирського люка.

Для застосування в міських умовах на російський танк також встановлюється спеціальний засіб розчищення завалів і барикад та подолання руїн у вигляді бульдозерного відвалу, який до того ж дозволяє танку за потреби вирити собі окоп, капонір навіть у щільному й кам’янистому ґрунті міста. Крім того, на новий «міський» російський танк встановлюються гусениці з паралельним шарніром, на які також можуть надягатися похідні «черевики» для кращого пересування по асфальту.

На думку фахівців, нові російські модернізовані спеціально для міста танки типу Т-72 або Т-90 можуть з’явитися на Донбасі для «воєнного випробування» у складі НЗФ.

 

Американський танковий набір  «для виживання в місті»

5524_p_08_img_0002Роботи з модернізації танків до рівня «міських» стартували у США вже після початку війни в Афганістані, але дослідні екземпляри готових систем з’явилися тільки на початку бойових дій в Іраку. Набір додаткового обладнання для танків M1A1 і M1A2 Abrams отримав назву TUSK: Tank Urban Survival Kit («Танковий набір для виживання в місті»). Підрядником було обрано компанію General Dynamics Land Systems. Контракт передбачав постачання 505 наборів загальною вартістю 45 мільйонів доларів.

До комплекту TUSK увійшли елементи, що різко підвищили рівень захисту бортів і корми танка. При цьому борти корпусу й башти танків Abrams майже по всій довжині закриваються навісними панелями з установленими на них блоками динамічного захисту ARAT-2, а корма — протикумулятивною решіткою.

Для поліпшення протимінного захисту танка американські фахівці вирішили встановити під його днищем додаткові панелі рознесеної комбінованої броні. Цікаво, що всі елементи підвищення захисту, які входять до комплекту TUSK, можуть бути встановлені безпосередньо на танк в умовах військової майстерні або й силами самого екіпажу. А це дозволяє проводити такий «апгрейд» досить швидко, навіть в польових умовах.

Після установки TUSK на танки M1A1 і M1A2 суттєво зріс бойовий потенціал їхнього штатного озброєння, в першу чергу в плані захисту екіпажу при його застосуванні від ураження зі стрілецької зброї. Приміром, заряджаючого під час стрільби з кулеметів захищає новий металевий щиток зі спеціальним приладом спостереження за навколишньою обстановкою. Своєю чергою стандартну кулеметну турель над люком командира в комплекті TUSK замінено повноцінним бойовим модулем із дистанційним управлінням.

В американському комплекті також передбачено окремий канал зв’язку екіпажу з піхотними підрозділами, які діють спільно з танком, — спеціальний польовий телефон.

Схожi записи: