«Шляхами героїв» проти нехтування пам’яттю

 Листопад 1, 2017

5524_p_17_img_0001_1Понад 15 тисяч старшокласників Дніпропетровщини за сприяння Дніпропетровської ОДА та ОК «Схід» візьмуть участь у циклі патріотично-виховних екскурсій до уславлених бойових частин Збройних Сил України

Близько 600 жителів Дніпропетровщини віддали життя у війні з російськими агресорами та їхніми посіпаками. Багато вояків були поранені, стали інвалідами. Чи усвідомлюють цю жертву юнаки та дівчата, що виходять зі школи в доросле життя?

Відомі факти вандалізму, коли у Полтаві, Одесі, Кривому Розі, Житомирі місцеві адепти «руского міра» нівечили пам’ятні знаки на честь загиблих воїнів АТО. Неважко здогадатися, яке враження це справляє на школярів і студентів, що проходять повз ці сплюндровані знаки громадської шани. Як після таких випадків можна дивитися в очі дитині, батько якої загинув? Це запитання не до вандалів — з ними все зрозуміло. Це звернення до тієї частини суспільства, яка не помічає війну. Відомо, що коли забути минуле, ми приречені його пережити знову. Саме тому патріотичне виховання — завдання не тільки шкіл, а й суспільства в цілому.

…Один із осінніх ранків для 104 учнів 10-х класів загальноосвітніх шкіл деяких районів Дніпропетровської області розпочався поїздкою до Гвардійського, де дислокується славетна бригада ВДВ. Екскурсоводами були офіцери-десантники — старший офіцер з морально-психологічного забезпечення майор Ігор Чернобай та офіцер-психолог парашутно-десантного батальйону молодший лейтенант Максим Семененко.

На плацу біля меморіалу загиблим воїнам частини вони розповіли школярам про те, що бригада бере участь в боях з перших днів війни на Донбасі.

На Сході держави були важкі бої, втрати, перемоги. Одна з найболючіших сторінок історії бригади — трагічна загибель 40 десантників на борту Іл-76 14 червня 2014 року поблизу луганського летовища.

Спокійний голос майора Чернобая, сірий мармур монумента, легкий вітер… Я бачив, як виблискували очі хлопців та дівчат — тих, кого історія частини з перших уст вразила до глибини душі.

— Наша бригада втратила у боях 141 військовослужбовця. Імена 136 з них викарбувані тут, на цих плитах, — повідомив бойовий офіцер.

Запанувала тиша. Мабуть, багато хто з цих підлітків саме в цю хвилину осягнули, що війна — це не картинка на телеекрані, вона зовсім близько.

…Школярам показали, в яких умовах живуть десантники, як і де вони тренуються. Особливе захоплення викликало перебування в макетах Іл-76, Мі-8, Ан-2. Хлопці спробували зістрибнути з них — правильно вийшло не в усіх, але юрба пожвавішала. Почулися сміх і жарти.

Після цього оглядали клас підготовки артилеристів. Учням нагадали, що значною мірою саме завдяки гармашам ворог був зупинений.

— Як бачите, на макеті місцевості позначено багато цивільних об’єктів — будинків, сіл, міст. Стріляти туди не можна, тож наша артилерія діяла дуже вміло і мала поцілити саме у ворога. Тут, у класі, артилеристи проводять навчання, вираховуючи дані для стрільби, — говорить майор Чернобай.

Посиділи школярі й у танку Т-80, що перебуває на озброєнні бригади. В музеї частини їм показали особисті речі загиблих десантників, уламки снарядів і мін. На закінчення гостей почастували солдатським обідом.

З поверненням до Дніпра відбулася екскурсія до Алеї пам’яті — найбільшого в Україні меморіалу героям АТО і Революції Гідності. Юнь вдивлялася в обличчя загиблих — молоді і старші, усміхнені й замислені… Потім школярі оглянули музей АТО. Неабияке враження справили фільми про війну на Сході України.

Радник голови Дніпропетровської ОДА, керівник проекту «Шляхами героїв» Юрій Фанигін розповів, що у проекті задіяні волонтери, серед яких і колишні військові, а екскурсії в музеї проводять ті, хто цей музей створював: «Наше завдання полягає в тому, щоб на прикладі боротьби з російською агресією пояснити дітям, що таке патріотизм і громадянський обов’язок, показати героїзм жителів області в цих подіях».

Сам проект було розпочато командою очільника ОДА Валентина Резніченка відповідно до Указів Президента України «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді» та «Про стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016–2020 роки».

Загалом «Шляхами героїв» пройдуть учні 10-х класів із 999 шкіл Дніпропетровської області. Це 15 539 школярів, а ще — педагоги, батьки, представники органів місцевого самоврядування та громадськості. Проект триватиме до червня 2018 року. Основна його мета — дати можливість учням з найвіддаленіших сіл доторкнутися до живої історії АТО, поспілкуватися з учасниками боїв. Один з екскурсоводів «Шляхами героїв» — лейтенант запасу Дмитро Кошка, кавалер ордена Богдана Хмельницького III cтупеня. Його бойовий шлях — Маріуполь, Красногорівка, Мар’їнка, Авдіївка. Зараз Дмитро — викладач військової кафедри одного з вишів. Офіцер запасу розмірковує:

— Дуже важливо, щоб молодь знала і чула, що насправді відбувається на Сході країни від безпосередніх учасників подій.

До речі, шлях, обраний Дніпропетровською ОДА, не є чимось новим. У багатьох країнах, зокрема США, Ізраїлі, Франції, Бельгії, питанням патріотичного виховання молоді не легковажать. Так, коли у відомих своєю демократичністю США студент з Киргизстану щось видряпав на пам’ятнику Аврааму Лінкольну, реакція правоохоронців була миттєвою і жорсткою: згідно з чинним законодавством бешкетнику загрожує ув’язнення до 10 років і штраф до 25 тис. доларів…

Олександр ШУЛЬМАН

 

Як виховують патріотів у Бельгії

На місця боїв везуть на екскурсію старшокласників, яким по 16–18 років. З прибуттям на місце в усіх учнів забирають ґаджети, натомість видають рацію, одну на взвод, кожному — речовий мішок, зброю і однострої часів Другої світової. Кожен старшокласник отримує бейдж з ім’ям: хтось стає сержантом Янссеном, хтось рядовим Ван Молем. Усі імена з того взводу, який обороняв саме це село. Потім всю команду висаджують з автобуса кілометрів за 10 від району, і діти по жарі з усім своїм важким майном йдуть пішки. Зо дві-три години. Зброя, яка не так багато важить спочатку, стає дедалі важчою. Рюкзак натирає плечі. Хочеться все кинути і полежати, поговорити, побешкетувати, а не можна. Той, кому дістався бейдж сержанта, повинен тримати всю цю юрбу під контролем, щоб йшли тихо та не відставали. Уявіть себе 17-річним хлопцем, якому треба організувати 15 своїх однокласників.

Доходять вони до села, тут їх викладач-командир веде до будинку на околиці, зупиняються.

— Хто тут рядовий Ван Моль? — Я! — Коли ваш взвод підійшов до цього місця, рядовий Ван Моль підірвався на міні біля будинку.

З цієї миті «рядовий» мовчить. Йдуть далі.

— Хто тут рядовий Стівенс? — Я! — У цьому місці взвод був атакований, рядовий Стівенс був поранений у стегно і загинув на місці від втрати крові, допомога не встигла підійти.

Рядовий «замовкає».

І так йдуть вони далі, поки не доходять до кладовища, і не бачать, як стоять у ряд, один за одним, камені з іменами тих, чиї бейджі в них. І розуміють, що з 15 хлопців вижили двоє — таких же, як вони, вісімнадцятирічних «салаг», яким хотілося слухати музику, залицятися до дівчат, танцювати і співати, а замість цього — спрага, голод, біль, страх, утома, і для дуже багатьох — раптова і страшна смерть.

Цей день, пережитий особисто, впливає на розуміння та патріотизм молоді набагато потужніше, ніж години формалізму, проведені в аудиторії.

Підготував  Олександр ШУЛЬМАН

Схожi записи: