Вперше представника сержантського корпусу призначили командиром військової частини

 Жовтень 24, 2017

5522_p_12_img_0001_1У Миколаєві, в Центрі підготовки сержантського складу Військово-Морських Сил Збройних Сил України, відбувся перший випуск базового курсу лідерства за стандартами НАТО

Центр, створений наприкінці травня поточного року, здійснює підготовку сержантського й старшинського складу базового рівня на посади командирів відділень. У перспективі центр готуватиме й середнього рівня головних старшин відповідно до нової системи багаторівневої підготовки. У центрі запроваджено концептуально новий підхід до навчання, який відповідає стандартам НАТО та базується на принципі «сержант готує сержанта»

Важливо, що програма курсу спирається на дорадчий документ, який розробили представники 14 різних країн НАТО, а саме — «Типовий порядок підготовки сержантського складу». Експерти програми НАТО «Удосконалення військової освіти» оцінили нашу програму «Лідерство базового рівня» щодо відповідності стандартам Альянсу на 86%, а 14%, — це особливості, зумовлені повноваженнями та обов’язками, покладеними на старшинський склад у Збройних Силах України. Треба сказати, що відповідність до стандартів НАТО підтверджують, коли мають 70%.

5522_p_12_img_0003Командувач Військово-Морських Сил ЗС України віце-адмірал Ігор Воронченко:

— Основа армії та флоту — сержант, старшина, який зможе повести за собою в бій. Лідерство молодших командирів має грунтуватися не тільки на знаннях, здобутих під час курсу, а ще на особистому досвіді. Перший випуск базового курсу лідерства — це свідчення змін у процесах підготовки особового складу, що відбуваються на флоті. За допомогою наших іноземних партнерів ми переглянули систему підготовки та внесли відповідні корективи, які дозволять підвищити наш кадровий потенціал.

Командиром центру підготовки сержантського складу є прапорщик Юрій Клімкін. Це вперше представника сержантського корпусу призначили командиром військової частини ВМС ЗС України. За плечима Юрія Клімкіна дванадцятирічний шлях у морській піхоті від рядового до головного старшини окремого батальйону, участь у бойових діях і навчання за кордоном. Командир центру чітко розуміє основний концепт навчального процесу, адже бачив помилки командирів відділень і взводів на власні очі не лише на полігонах та в пунктах постійної дислокації, а й в реальних бойових умовах.

5522_p_12_img_0002_2— Програма курсу тривала три тижні. Насамперед військовослужбовці вивчали свої обов’язки, роль командира-лідера, — розповів прапорщик Юрій Клімкін. — Під час занять із командоутворення з’ясовували, що таке команда та як вона формується, хто такий формальний і неформальний лідер у команді, яка мотивація, авторитет лідера, види лідерства — авторитарний і демократичний, ліберальний тощо. Кожного дня відбувалися тестування щодо засвоєння поданого за день матеріалу, за результатами якого ми не тільки робили певні висновки стосовно слухачів курсу, а й оцінювали роботу інструкторів.

У навчальних групах створюються різні ситуації, і так перевіряють риси старшого. Під час навчання не забували й про досвід з АТО, інструктори застосовували приклади з реального життя, щоб наочніше продемонструвати роль лідера.

— Візьмімо елементарні речі. На позиціях сержант живе в одному бліндажі зі своїми підлеглими, — каже Юрій Клімкін. — Звичайна річ, та коли ви майже 24 години на добу разом, коли солдати бачать вас, як розгорнуту книжку, то як зберегти субординацію між командиром і підлеглим? Формула дуже проста: чітко виконувати свої обов’язки та бути прикладом для солдата в усьому. Якщо сержант не може навести лад на своєму ліжку, не завжди має охайний вигляд, то який матиме авторитет? Сержант має проаналізувати свої помилки, якщо із чимось не впорався, має зрозуміти, над чим іще працювати.

5522_p_12_img_0004_4Постійний радник групи з питань розробки доктрин та підготовки (DEAG) команд-сержант майор Збройних Сил США Родні Пламондон:

— Сержанти — це хребет армії, тому ефективність їхнього навчання є вкрай важливою для будь-яких збройних сил. Я дуже радий, що цей курс упроваджено та що ваші Збройні Сили стають сильнішими. Бути сержантом означає мати велику відповідальність насамперед перед молодими чоловіками та жінками, які прийдуть захищати свою країну.

Старший матрос Олександр Цапенко, морський піхотинець, після завершення курсу стане командиром відділення. На його думку, навчання в центрі були дуже пізнавальними, особливо це стосується нестандартного підходу на заняттях та різноманітних тренінгів із командоутворення.

— Найбільше мене вразило заняття, на якому ми мали евакуювати пораненого через мінне поле в умовах нульової видимості, — згадує старший матрос. — Брали ноші з пораненим, нам зав’язували очі, водночас перед нами інструктори розкладали тарілки, за допомогою яких імітувати мінне поле. Один зі слухачів виконував роль старшого й мав керувати таким чином, щоб жоден із нас не наступив на тарілку. Зміст цього тренінгу душе широкий, та головне — довіряти командирові настільки, щоб дозволити провести себе через мінне поле. Кожен із нас спробував роль старшого в цьому на перший погляд простому тренінгу. Але скажу відверто: було дуже важко, бо розумієш, що від тебе залежить життя твоїх побратимів.

В основу курсу покладено кілька концептуальних особливостей. Зокрема молодший командир повинен усвідомити, що таке бути сержантом. Не кричати, не тиснути авторитетом. Офіцер каже, що зробити, а сержант вирішує, як це зробити. Сержанта може ефективно навчати тільки сержант, який уже має великий досвід служби, командування ввіреним підрозділом і досвід бойових дій.

— Якщо сержанта вчити тільки воювати, то він не зможе організувати роботу свого підрозділу в повному обсязі, адже бойові дії — це не тільки війна, а й рутина, як паперова, так і побутова. Тому він має бути лідером, котрий розуміє, кому які завдання поставити. Він повинен бути грамотним, — додав прапорщик Юрій Клімкін.

Олександр ЗАВТОНОВ

Схожi записи: