«Марафон-пам’ятник»

 Жовтень 21, 2017

5522_p_20_img_0002Марафон морської піхоти США, який ще називають «Марафон-пам’ятник», став уже традиційним заходом не тільки для американців. Щороку розширюється географія його учасників. Забіг проводиться у штатах Вірджинія і Вашингтон як пам’ять про всіх загиблих морських піхотинців. З 2016 року участь у ньому беруть й українські військові.

Засновником марафону є американський військовий діяч, полковник Корпусу морської піхоти у відставці, ветеран воєн у Кореї та В’єтнамі Джеймс Лофтус Фаулер.

Саме він у жовтні 1975 року відправив своєму начальнику, шефу резерву генерал-майору Майклу Патріку Райану, записку з викладеною ідеєю про створення марафону для морпіхів, які перебувають у резерві. Фаулер був впевнений, що це сприятиме розширенню репутації і демонстрації сил морської піхоти, а також стане інструментом вербування та надасть військовим можливість претендувати на участь у Бостонському марафоні. «Після війни у В’єтнамі в очах багатьох людей популярність військової служби впала. Водночас біг привертає значну позитивну увагу», — зазначав полковник.

Про труднощі, з якими стикалися військові після повернення додому з війни, він знав не з чужих слів, адже в одному з боїв на кордоні між Північним і Південним В’єтнамом Джеймса Фаулера було поранено в ногу. Тоді він й отримав медаль «Пурпурове серце». Дев’ять місяців реабілітації у військово-морському госпіталі та повернення до мирного життя — досвід, який міг би стати корисний іншим воякам.

Райан зацікавився цією пропозицією та незабаром отримав дозвіл від коменданта Корпусу морської піхоти генерала Луї Вілсона і схвалення від Міністра Військово-морських сил США Джона Вільяма Міддендорфа. І вже 7 листопада 1976 року в Арлінгтоні відбувся перший марафон, в якому взяли участь 1175 осіб. Фаулер особисто організовував перший і другий забіги, а в третьому брав участь сам.

Відтоді, зазнаючи певних змін, марафон морської піхоти щороку проводиться у Вашингтоні. Участь у ньому беруть як молоді, так і досвідчені спортсмени, військовослужбовці, політики і знаменитості. Минулого року налічувалося близько 30 тисяч учасників забігу. 42-й марафон морської піхоти США відбудеться 22 жовтня цього року у Вашингтоні.

Схожi записи: