На Вишгородщині фронтовиків землею не обділили

 Жовтень 20, 2017

5522_p_15_img_0001Питання землевідведення для учасників бойових дій  є гострою проблемою у багатьох регіонах країни.

Проте часто ця проблема штучно надумана місцевими посадовцями. Зворотнім, позитивним прикладом може послужити досвід Вишгородського району Київщини, де влада почула наших воїнів та забезпечила їхні права

Згадую тогорічну зустріч із на той час заступником голови місцевої асоціації учасників бойових дій спецпризначенцем Олександром Талалаєм. Він привів мене у штаб організації, де зібралися його побратими, щоб я почув про справи ветеранів із різних уст.

У штабі вирували емоції, хлопці голосно обурювались тим, що питання надання їхнім родинам земельних ділянок ніяк не вирішується. За одним зі столів заповнював анкету солдат-танкіст, який прибув до рідного міста у короткострокову відпустку.

— Думаєте, цей хлопець зараз піде в адміністрацію, зареєструє заяву на виділення земельної ділянки, і найближчим часом йому її нададуть? — рубав долонею повітря координатор організації Сергій Н. — Дзузьки! Пацану будуть розповідати, що вільної землі немає…

Інші ветерани підкріпили слова Сергія численними прикладами.

На той час із майже 500 фронтовиків району ділянки під ведення особистого селянського господарства отримали лише двоє ветеранів АТО в Абрамівці та ще п’ятнадцять у Нових Петрівцях. Проте у списках членів асоціації, які претендували на те ж саме, із самого початку війни перебувало 115 осіб, вісім перших з них — члени родин загиблих воїнів…

Минув рік. Ситуація з виділенням земельних ділянок для ветеранів АТО у цьому районі різко змінилась на краще. Влада на місцях почула воїнів та знайшла можливість забезпечити їхні права. Отримую інформацію, що на сьогодні 900 учасникам бойових дій Вишгородщини вже виділено майже 2000 земельних ділянок різного цільового призначення. Приємно вражений, дзвоню Талалаю й домовляюся про зустріч. Ще й отримую від нього запрошення як журналісту взяти участь у новому проекті ветеранів АТО.

5522_p_15_img_0002«Для влади нашого міста розв’язання соціальних проблем ветеранів АТО — одне з пріоритетних питань»

Спілкування із місцевими посадовцями та статистичні дані показують, що в цьому відносно невеликому місті одні з найкращих у регіоні показники забезпечення державних гарантій учасникам бойових дій на Сході країни.

По-перше, тут ветерани та їхні родини в повному обсязі користуються визначеними побутовими пільгами. По-друге, діти фронтовиків у школах та дитячих садочках звільнені від буд-яких оплат, також і за харчування. По-третє, у співпраці з ветеранськими спілками місто реалізує кілька медичних програм. Після серії перемовин та підписання відповідних угод міськрада виділяє на соціальні, медичні програми реальні кошти, визначені й лікувальні заклади для безкоштовних медичних обстежень учасників бойових дій та аптеки, які вже надають ветеранам за рецептами безкоштовні ліки.

На думку заступника міського голови Вишгорода Олексія Рачинського, єдиною серйозною проблемою залишається питання виділення для заслужених воїнів ділянок у межах міста.

— Для влади Вишгорода розв’язання соціальних проблем ветеранів АТО, а їх у районі нині більш ніж 900, — одне з пріоритетних питань, — каже посадовець. — Майже вся земля в місті вже забудована. За такої складної ситуації в попередні роки нам вдалося знайти можливість виділити ділянки в межах міста під різне цільове призначення лише для десяти ветеранів. Але ми не відсунули цю проблему

в бік, а знайшли один з варіантів її вирішення. Ми завершуємо інвентаризацію кількох відомчих ділянок на території міста, після її закінчення розглянемо можливість надати земельні ділянки понад сотні ветеранів.

Наступного дня, за планом Олександра, з командою активістів громадської організації «Воїн АТО» прямуємо відразу в три населені пункти Київщини за межами Вишгородського району. Дорогою цікавлюся «земельним дивом» у Вишгороді.

— Треба розуміти, що ти борешся навіть не з конкретними людьми, а із системою, — пояснює спецпризначенець. — Перемогти можна грамотною організацією справи. Як пам’ятаєш, ми розпочинали з громадських акцій. Блокували роботу сесій. І добилися важливих речей, зокрема створення дорадчого органу у складі 10 ветеранів при комісії із виділення земельних ділянок. А ще уклали письмову угоду про унеможливлення ухвалення будь-якого рішення щодо виділення землі без погодження з громадськими організаціями учасників бойових дій. Крім того, нині набули практичного досвіду співпраці організацій ветеранів АТО з місцевою владою.

Відстоюючи права ветеранів АТО, потрібно впиратися, демонструвати єдність і спроможність добиватись у законний спосіб своєчасних рішень владних структур. Нині кожен крок ми робимо за участю команди професійних юристів.

Проїжджаємо Вишгородом, Гостомелем, Ірпенем, Бучею. Зустрічаємось із ветеранами в місцевих штабах атовців, обговорюємо нагальні питання. У багатьох хлопців серйозні повоєнні проблеми: психологічні, фізичні, сімейні, побутові. Спостерігається й певний розбрат — фронтовики розпорошені на окремі громадські організації, що займаються якимись дріб’язковими справами, що надзвичайно їх ослаблює як громадський рух.

— Це й є темою нового проекту ГО «Воїн АТО», ми повинні утворити єдину спілку учасників бойових дій області, — пояснює Талалай. — Бо щупальці «корисних людей» хапають великі території. Наприклад, виграв ти суд по своїй землі, а хтось впливовий зробив кілька дзвінків «кому треба», і вищий суд попереднє рішення скасовує. Треба об’єднати людей і досвід, протиставити старій системі свою — прозору, справедливу.

Пізнього вечора втрьох повертаємося до Києва. Олександр і його товариші розповідають про допомогу побратимам, згадують і деякі самостійно ними розслідувані земельні афери посадовців. Приміром, в одному з містечок Київщини спілка ветеранів АТО добилася повернення у власність громади чотирьох гектарів землі, проте жоден із атовців ще не отримав із цього паю ані клаптика. А на цих гектарах, створивши кооператив, вони могли б отримати за угодою із забудовником не один десяток квартир…

Віктор ШЕВЧЕНКО

Схожi записи: