«Молимо, покрий нас чесним Твоїм омофором…»

 Жовтень 14, 2017

5521_p_21_img_0001Свято Покрови нагадує нам про молитовне заступництво Божої Матері за весь людський рід

14 жовтня в Україні відзначається одне з найбільш шанованих православних свят — Покрова Пресвятої Богородиці. Цього дня ми із вдячністю і вірою приймаємо небесне й могутнє заступництво за нас перед Богом Пресвятої Діви Марії. А такого заступництва й опіки хоче кожна людина, родина й народ. Від самого початку існування нашої держави ми постійно мали велику кількість ворогів, тому нічого дивного в тому немає, що наш народ шукав такої допомоги й опіки, проти якої не могла й не може встояти жодна людська сила. Тією поміччю є покров Пречистої Діви Марії. Свято Покрови завжди було й залишається для нашого народу днем великого вияву любові та вдячності до Пресвятої Богородиці й днем возвеличення її покрова і заступництва

За переказами, православному святу передувала подія, що сталася в місті Царгороді (згодом — Константинополь) у Влахернському храмі 14 жовтня (1 жовтня за старим стилем) 910 року, де зберігалася велика християнська реліквія — риза Богородиці. Ішла війна, місто оточили сарацини. Його оборонці, зібравшись у храмі, в сердечному благанні звернулися за порятунком до Пресвятої Богородиці. Під час всеношної юродивий Андрій, дуже побожний чоловік, побачив видіння: нібито над людьми, що молилися, з’явилася Богородиця разом із ангелами та святими. Усі вони теж молилися, а потім Богородиця покрила людей своїм омофором (покривало у вигляді широкого шарфа, котрий зазвичай носили жінки, обмотуючи ним шию) і прийняла їх під свій захист. Підбадьорені розповіддю юродивого Андрія про небесне заступництво Богородиці, греки, хоча й з малими силами, рішуче взялися захищати рідне місто і зрештою здобули перемогу. На честь цієї події царгородський патріарх запровадив свято Покрови Пресвятої Богородиці Марії.

Після хрещення Руси-України (988 р.) наші предки прийняли це свято і внесли його до свого церковного календаря. А наші воїни вибирали Пречисту Діву Марію за свою покровительку, щоб вона захищала їх — укривала своїм покровом і оберігала від несподіваної смерті.

5521_p_21_img_0002Про те, що Діва Марія є заступницею й хоронителькою всіх тих, хто звертається до неї в молитвах, що вона покриває їх своїм покровом, нам нагадують численні святині. Це й перший кам’яний храм Богородиці Десятинної, Собор Святої Софії, який, хоч і названий на честь премудрості Божої, але престольне свято цього храму святкувалося саме на День Різдва Богородиці. Це й Києво-Печерська і Почаївська лаври, освячені на честь Успіння Богородиці.

На території України найстарішою церквою, яка збудована на честь свята Покрови, є Покровська церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена 1467 року як фортеця. Деякі Покровські храми, переважно XVIII століття, вціліли до нашого часу. Перлиною української архітектури можуть вважатися Покровський собор Харкова (на знімку), зведений 1689 року у стилі козацького бароко, та київська трибанна церква Покрови на Подолі, побудована у 1766 році видатним Григоровичем-Барським.

Князь Ярослав Мудрий 1036 року розбив печенігів і з вдячності до Господа і Його Пресвятої Матері збудував у Києві собор святої Софії та храм Благовіщення на Золотих Воротах. У 1037 році в церкві Благовіщення він увесь народ віддав під опіку Божої Матері. Так Пресвята Богородиця стала офіційною заступницею, покровителькою і царицею нашого народу.

До Пресвятої Богородиці в тяжкі хвилини зверталися наші князі та їхнє військо. Князь Володимир Мономах говорив, що перемогою над половцями завдячував Богові й Пречистій Діві Марії. Він навіть уклав окрему молитву на її честь. Наші князі та їхнє військо, йдучи в похід проти половців 1103 року, склали обіти Богові й Пречистій Діві Марії і вщент розбили ворога. Галицький король Данило після успішного походу на Чехію поспішив із подякою до ікони Пречистої Діви Марії в Холмі й приніс їй багаті дари.

На печатках деяких наших князів були мініатюрні іконки Божої Матері або молитви до неї. У нові часи в Україні знайдено старовинні золоті, бронзові й мідні нашийні іконки, які по-грецьки називають енколпіями. Одна з них містить напис: «Богородице, будь моїм покровом і охороною. Амінь».

Історія нашого народу знає багато чудесних випадків допомоги Божої Матері, передусім під час нападу ворогів на нашу землю. Так, хто не знає чудесну охорону Почаївського монастиря в липні 1675 року перед турецькою облогою?.. На ревну молитву монахів і вірних Пресвята Богородиця з’явилася над монастирською церквою і своїм омофором заслонила монастир. Ту чудесну подію увіковічнила пісня на честь Божої Матері «Ой, зійшла зоря вечеровая, над Почаєвом стала».

Святий Отець Пій X у 1912 році звернувся до нашого єпископа Микити Будки з такими словами: «Ваш народ не може загинути, бо має дві запоруки: любить Євхаристійного Ісуса і Пречисту Діву Марію. Із цими запоруками він не може пропасти».

Так, ми сильно віримо, що любов нашого народу до Пресвятої Богородиці як своєї покровительки й заступниці є найкращою запорукою того, що вона не залишить наш народ і заступиться за нього перед своїм Сином та випросить у Нього ту превелику ласку, що на наших рідних землях упаде царство тьми та неволі й знову запанує царство її Божого Сина.

«Пресвята Богородице, покрий нас від усіляких бід та спокус Твоїм святим омофором!»

Анастасія ТКАЧУК

Пресвята Богородиця — заступниця і покровителька козацтва

14 жовтня — День українського козацтва

На свято Покрови Пресвятої Богородиці (в народі його ще називають Третя Пречиста) ми вшановуємо славних українських козаків. Як писав французький дипломат Жан-Бенуа Шерер в історичній праці, виданій 1788 року в Парижі, Покрова Пресвятої Богородиці було для козаків великим святом, оскільки їхню церкву присвятили Діві Марії. Бажаючи обрати нових членів старшини, вони збиралися саме в цей день. Ця історична традиція приурочується до перемоги козаків над турками, які зазнали поразки під Азовом у 1641 році. Гарнізон Азова в той час налічував 6000 козаків, а турецько-татарське військо — 227 000 осіб. Штурм Азова розпочався 6 червня 1641 року, але, втративши близько 100 000 вояків, ворог відступив. У вирішальний час довгої героїчної оборони над козацьким гарнізоном з’явилося небесне видіння «Діви чудесної в багряній ризі», яке надихнуло козаків на новий подвиг, і до 1 жовтня 1641 року дійсно сталося диво: місто звільнилося від облоги. Запорожці настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву — Козацька Покрова. Звідси виник і особливий, притаманний тільки Україні, вид ікони — Козацька Покрова. На ній Діва Марія простирає свій омофор над духовенством, над козаками й гетьманами, які моляться і з надією звертають до неї свої погляди. Відомий дослідник звичаїв українського народу Олекса Воропай писав, що після зруйнування в 1775 році Катериною II Запорозької Січі козаки, котрі пішли за Дунай, узяли з собою образ Покрови Пресвятої Богородиці.

Покладаючи надію на Богородицю, щоб вона захищала їх, покривала своїм покровом і рятувала від несподіваної смерті, запорожці будували на її честь храми.

З 1999 року свято Покрови в Україні офіційно відзначається ще й як День українського козацтва.

Анастасія ТКАЧУК

 

 

 

Схожi записи: