Протидронова рушниця, спецранець кулеметника «Хижак» та бронетранспортер «Отаман»

 Жовтень 6, 2017

5520_p_14_img_0002_2 Ці та інші розробки були продемонстровані на першому Всеукраїнському форумі оборонних підприємств України, у якому взяли участь понад три десятки приватних виробників ОВТ

Минулого тижня в Києві відбувся І Всеукраїнський форум оборонних підприємств України. Його організаторами були Ліга оборонних підприємств України та НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». На форумі продемонстрували зразки озброєння та військової техніки, виготовлені на підприємствах приватного сектору вітчизняного ОПК, та обговорили перспективи поглиблення державно-приватного партнерства.

Форум розпочався на території ПрАТ «НВО «Практика», де понад три десятки приватних підприємств вітчизняної «оборонки» презентували свої розробки. Зокрема ідеться про зразки модернізованої та нової військової техніки, зброї, елементи екіпірування, спорядження, засоби зв’язку, безпілотні авіаційні комплекси, бойову роботизовану платформу, сучасні системи навігації, інтерактивні тренажерні системи тощо.

Нині в Україні функціонує 134 державних і понад 400 приватних оборонних підприємств. Загалом у цій сфері задіяно близько 280 тис. осіб.

Наступного дня форум перемістився в Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського». Там його учасники обговорили питання організації розробки й виробництва ОВТ та іншої продукції військового призначення, здійснення державних випробувань і постановки на озброєння, а також створення в Україні системи сертифікації за стандартами НАТО.

Загалом з огляду на актуальність і важливість питань, навколо яких дискутували представники влади, промисловості та науки, є всі підстави сподіватися, що І Всеукраїнський форум оборонних підприємств України дасть поштовх до подальшого розвитку державно-приватного партнерства й сприятиме нарощуванню потенціалу вітчизняного ОПК.

Про деякі розробки озброєння та військової техніки, представлені на форумі, — стисло в розповіді наших кореспондентів.

 

5520_p_14_img_0003_4Олександр Турчинов, Секретар Ради національної безпеки і оборони України:

«І Всеукраїнський форум приватних підприємств оборонної промисловості є важливим кроком у напрямку зміцнення оборони нашої країни. Співпраця з підприємствами приватного сектору розпочалася з перших днів протистояння агресорові на Сході нашої країни. Нині, з одного боку, створюється система кооперації між державними оборонними підприємствами й приватними підприємствами оборонного сектору. З другого — приватні підприємства дають поштовх до конкуренції. А це впливає на поліпшення якості продукції та зменшення її ціни. До того ж важливо, що значну частину державного оборонного замовлення виконують саме приватні підприємства, які активно працюють над розробкою перспективних зразків нового озброєння та військової техніки. І лише кооперація державних і недержавних підприємств оборонно-промислового комплексу дасть нову якість, яка має наукове підґрунтя. Саме інтеграція науки в оборонну промисловість є запорукою ефективних результатів.

Нам також необхідно на законодавчому рівні вирішити питання корпоратизації державних оборонних підприємств і входження до цих підприємств приватного капіталу, як вітчизняного, так і закордонного, що забезпечить подальшу перспективу розвитку.

Хочу також наголосити, що Україна нині є форпостом Європи, який стримує просування агресора на Захід. Тому сильна українська армія, сильний український оборонний комплекс — запорука безпеки всієї Європи».

 

5520_p_14_img_0004_5Роман Романов, генеральний директор Державного концерну «Укроборонпром»:

«Співпраця приватного й державного сектору постійно розширюється завдяки програмі імпортозаміщення «Укроборонпрому», завдяки меморандумам із провідними науковими закладами України. Завдяки кооперації приватного й державного секторів оборонної промисловості створено потужне об’єднання підприємств, з яких 134 — підприємства «Укроборонпрому», 40 — «Ліги оборонних підприємств», а ще 409 концерн залучив за програмою імпортозаміщення».

 

Тактичний кулеметний комплекс «Хижак»

5520_p_14_img_0001_1Це спеціальний ранець кулеметника. Він уміщує до 500 патронів до модернізованого кулемета Калашникова або до 650 набоїв натовського калібру 5,56х45 мм до ручного кулемета FN Minimi. Розробник цього комплексу — Харківський завод засобів індивідуального захисту «Рарог». Збройова стрічка надійно сполучає ранець із кулеметом, що забезпечує безперебійну подачу патронів, а солідний боєкомплект дає змогу кулеметникові тривалий час вести вогонь, не відволікаючись на перезаряджання. Загальна вага спорядженого ранця — близько 20 кг. Тактична система може використовуватися спільно з бронежилетом будь-якого класу захисту.

За словами директора підприємства Юрія Федорова, комплекс «Хижак» уже третій рік поспіль використовують у районі АТО. Доопрацьований варіант кулеметного комплексу має тільки позитивні відгуки наших вояків.

Для зменшення вагового навантаження на бійця розробники пропонують ще одну новинку — пластикову кулеметну стрічку, яка у

3 рази легша за стандартну металеву. Також вона може без обмежень застосовуватися кулеметниками й інших штатних армійських підрозділів.

Кулеметну стрічку передбачають постачати у військо спорядженою (по 100 патронів) у спеціальній герметичній упаковці.

 

Модернізований БТР-60 «Отаман»

5520_p_15_img_0003_8Яскравим прикладом державно-приватного партнерства є глибока модернізація радянського БТР-60. Бронетранспортер назвали «Отаман». Технічну реалізацію цього проекту здійснило «НВО «Практика». Зокрема, замінили корпус, встановили новий потужніший двигун та трансмісію, сучасну систему пожежогасіння, розширили десантний відсік. Своєю чергою ДП «Київський бронетанковий завод» обладнав цей бронетранспортер бойовим модулем «Штурм-М», що значно посилило вогневу міць.

 

Бойова роботизована платформа «Ласка»        

5520_p_15_img_0001_6Її виготовлено у вигляді автоматизованої турелі з установленим на ній 7,62-мм ПКМ. За словами керівника відділу безпілотних технологій ТОВ «Інфоком ЛТД» Сергія Рум’янцева, створена на базі квадроциклу роботизована платформа є безпілотним наземним транспортним засобом, призначеним для виконання оперативно-тактичних бойових дій, а також для охорони та оборони периметра визначеної території.

Платформа має колісну формулу 4х2, кліренс — 136 мм. Її оснащено одноциліндровим 4-тактним двигуном потужністю 19 к. с. «Ласка» здатна розігнатися до 80 км/год. Для порівняння, відомий вітчизняний безпілотний бронетранспортер «Фантом» має максимальну швидкість 38 км/год. Запас ходу безпілотника — 100 км, маса — 310 км.

Управляють цією роботизованою платформою дистанційно по захищених каналах зв’язку: з планшета (по радіоканалу на дистанції до 300 м); з операторської станції (AirMax, до 5000 м); жестами (по відеоканалу на дистанції прямої видимості); у режимі «електронний трос» (по відеоканалу на дистанції прямої видимості); за допомогою електронної рукавички (по радіоканалу на дистанції до 300 м); голосом, із подачею команд у мікрофон (по радіоканалу на дистанції до 300 м).

«Ласка» може здійснювати рух у таких режимах: за азимутальним маршрутом (GPS-канал); запам’ятовування (автофіксація) маршруту; за зафіксованим маршрутом; за схемою «додому» (за зафіксованим маршрутом у вихідну точку).

 

Інтерактивний лазерний тренажер вогневої підготовки

5520_p_15_img_0005_10Від звичайних тренажерів інтерактивний лазерний тир відрізняється тим, що дає змогу відпрацьовувати, крім набування суто механічних навичок для стрільби, так званої м’язової пам’яті для того, щоб підготуватися до стрільби, вибрати ціль і тримати її на «мушці» та плавно натискати на гачок. Тренажер має розраховану балістику для широкого спектру зброї. Тобто, якщо стріляють із гранатомета РПГ-7, то для нього розраховано й дальність польоту гранати, швидкість вітру, перевищення траєкторії польоту ракети, рух самої цілі, винесення точки прицілювання, яку потрібно зробити гранатометникові.

За словами керівника проектів компанії UaRpa Костянтина Марушевського, протягом останніх двох років її фахівці засвоїли виготовлення стрілецьких тренажерів у кількох конфігураціях — як стаціонарних, так і мобільних. Набір стрілецької зброї, яку виготовляють для тренувальної стрільби, доволі широкий: починаючи від пістолета ПМ, автомата АК-74 й закінчуючи гранатометом РПГ-7.

Такі тренажери ми вже постачили для деяких навчальних центрів Збройних Сил, що, зокрема, у Десні та Гончарівському.

За словами розробників, один тренажер повністю окупається після навчання навичок стрільби на ньому 20–25 військовослужбовців. Отже, навчити стріляти таку кількість вояків бойовими патронами — це все одно що придбати тренажер.

 

Вогнестійкий комбінезон танкіста й керамічні бронеелементи

5520_p_15_img_0002_7Новітній комбінезон виготовлено зі спеціальної негорючої метаарамідної тканини Conex, температура займання якої перевищує 600 0С. За словами керівника Науково-виробничого підприємства «Темп-3000» Юрія Євтушенка, особливі властивості матеріалу, такі, як термо- й вогне-стійкість, закладено на молекулярному рівні, тож вони зберігаються протягом усього часу експлуатації. Також тканина має унікальну властивість самозатухання, яка забезпечує захист шкіри людини від опіків 2-го й 3-го ступенів. Цей матеріал не плавиться та має низьку теплопровідність.

Окрім того, виробник продемонстрував новітні керамічні бронеелементи на основі карбіду кремнію, які застосовують у бронежилетах найвищого, 6-го класу захисту. Презентована пластина захищає від кулі 7,62 мм патрона 57-Н-323С із кулею Б-32 (гвинтівка СВД) з відстані 10 метрів.

 

Протидронова рушниця радіоелектронної боротьби

5520_p_15_img_0004_9За словами її розробників, вона ефективно протидіє безпілотним літальним апаратам. Таку рушницю випускають у комплекті з базовим блоком, який важить 15 кг, тож його може переносити один військовослужбовець-оператор. Коли він помічає у зоні своєї відповідальності безпілотник, який наближається до об’єкта, то наводить протидронову рушницю й «вистрілює» радіоелектронну перешкоду, яка заважає нормальній роботі навігаційних каналів GPS та ГЛОНАСС. Тобто нейтралізує безпілотник, змушуючи його приймати сигнали, котрі надійшли не від навігаційного супутника, а від рушниці.

Як зазначив заступник генерального директора Холдингової компанії «Укрспецтехніка» Михайло Прохоренко, зважаючи на те, що рушниця не може ефективно протидіяти груповому нальоту БпЛА, до неї розробили базовий блок. Він утворює над об’єктом купол із радіоелектронних перешкод радіусом до 5 км, і всі БпЛА, що опиняються в ньому, не можуть виконати поставлені завдання. Встановлені в ньому батареї забезпечують його безперебійну роботу протягом 8 годин. Причому базовий блок здатний працювати як стаціонарно, так і в русі, скажімо, супроводжуючи колони техніки.

Із зразками виставки знайомилися Сергій ВОРОНКОВ, Андрій ЛИСЕНКО

 

Схожi записи: