Нашому курсантові присвоєно звання молодшого лейтенанта ВМС Італії

 Жовтень 5, 2017

5520_p_10_img_0001Наразі український майбутній морський офіцер вчиться у Військово-морській академії цієї країни

Мова йде про Михайла Найдюка, курсанта Інституту ВМС Національного університету «Одеська морська академія», який нині вчиться у Військово-морській академії Італії міста Ліворно. Михайло також проходить морську практику на одному з найбільших італійських бойових кораблів «Луїджі Дуранд де ла Пенне». Нещодавно йому присвоїли звання молодшого лейтенанта ВМС Італії

Михайло вже два роки як в Італії. А нещодавно він серед 88 курсантів-італійців, які проходять практику на борту есмінця, побував в Одесі. Він вільно розмовляє італійською, і йому личить форма моряків — нащадків видатного мореплавця Амеріго Веспуччі. Його культура поведінки свідчить про те, що хлопець повністю адаптувався до ритму життя іноземного бойового корабля. Словом, він тепер мало чим відрізняється від пересічного громадянина Апеннінського півострова. На запитання, як йому вдалося стати молодшим лейтенантом за менш ніж рік, відповідає, що в Італії це зробити цілком реально, адже навчання дуже інтенсивне й вимоги, звісно, відповідні.

— У навчальній програмі закладу передбачено, що після завершення 2-го курсу курсантам присвоюється спочатку звання «кандидат в офіцери». Відразу надається відповідне грошове забезпечення і офіцерська форма. До кінця третього курсу присвоюється звання молодший лейтенант. А ще через рік вони стають лейтенантами й випускаються з військово-морської академії, — розповідає Михайло.

Наголос на підготовці курсантів полягає насамперед у тому, що предмети, пов’язані з морською тематикою, італійці викладають уже на першому курсі. Загалом те, чого в Україні навчають за п’ять років, тут устигають навчити за три. Це навігація, орієнтування в морі, такелажна справа, тренування корабельних бойових обслуг, основи штурманського прокладання тощо.

Крім Михайла, в Італії вчаться ще три курсанти. Один уже закінчив перший курс і проходить морську практику на вітрильнику «Амеріго Веспуччі». Ще двоє хлопців з Інституту ВМС зараз готуються, щоб розпочати навчання на першому курсі Академії ВМС Італії.

— Головна відмінність їхньої підготовки від нашої полягає в тому, що українські курсанти стажуються на кораблях здебільшого радянського виробництва. Працюють на обладнанні, яке, м’яко кажучи, уже не відповідає сучасним стандартам військової освіти. А в італійців, навпаки, рівень комп’ютеризації корабля дуже високий. Вони користуються сучасними приладами, які забезпечують, приміром, якісний зв’язок і високий ступінь достовірної інформації щодо поточної надводної, підводної та повітряної обстановки в усіх районах, де перебуває корабель. Тобто італійські курсанти працюють на сучасних комп’ютеризованих платформах. А це відіграє значну роль в якісному та швидшому опануванні майбутньої спеціальності, — продовжує Найдюк.

Власне, італійський есмінець — ровесник флагмана ВМС України «Гетьман Сагайдачний». Але його «начинка» й озброєння значно сучасніші. І багато елементів корабельної зброї та матеріальної частини італійці постійно модернізують. На борту корабля є два гелікоптерних ангари, сучасні зенітні ракетні комплекси, торпедне озброєння, протичовнові й протикорабельні ракети. Свого часу італійський есмінець виконував різноманітні навчально-бойові завдання, брав участь у військово-морських навчаннях та антитерористичних операціях у морі. Але цього року корабель має особливу місію: він є майданчиком для навчання майбутніх офіцерів ВМС Італії.

За словами Михайла, практично всі бойові частини корабля є автоматизованими. Навіть деякі артилерійські установки оснащено програмним забезпеченням, за допомогою якого оператори на бойових постах тільки наносять координати цілей на планшет. Далі до пошуку цілей долучається супутник. За лічені хвилини програма знаходить цілі, і гармати артустановок здійснюють самонаведення, після чого відбуваються вогневі залпи. Ця система працює успішно, усі цілі знищують.

А ще на кораблі служать 21 жінка-моряк і 18 дівчат-курсантів. У ВМС Італії немає жодної відмінності між жінками та чоловіками щодо виконання завдань. Усі члени екіпажу виконують завдання різного ступеня складності. Майже 20 років на їхніх військових кораблях служать жінки, тому проблем не виникає. Програма навчання для курсантів-дівчат і курсантів-хлопців абсолютно ідентична. Різниця лише в спеціалізації: хтось вибирає морську інженерну справу, а хтось — військову медицину. На жаль, у нас поки що українські жінки не мають змоги служити на кораблях військового флоту.

Через рік, після навчання в Італії, Михайло Найдюк має повернутися в рідний одеський виш. Далі вчитиметься і передаватиме унікальний досвід своїм товаришам. А згодом отримає диплом, звання лейтенанта ЗС України та призначення на первинну офіцерську посаду.

Віталій ПАНЧИШИН

Схожi записи: