Пріоритетне завдання — переселити вояків з наметів у теплі казарми

 Жовтень 4, 2017

5520_p_08_img_0004_4У переліку головних завдань квартирно-експлуатаційних частин ЗС України під час підготовки  до зими є максимальне покращення умов проживання військовослужбовців, котрі навчаються  і тренуються на полігонах, та широке запровадження енергоощадних технологій, які зроблять приміщення теплими, а рахунки за надання цих послуг — значно меншими

Незабаром в Україні стартує черговий опалювальний сезон. Утім вже зараз надворі відчутно похолодало, особливо знижується температура повітря в нічний час, що змушує нас вмикати обігрівачі або індивідуальне опалення, в кого воно є. При цьому постає питання, як підготувалися до зими у військових містечках, чи буде тепло в казармах, чи зможуть наші вояки після тренувань на полігонах помитися під теплим душем? Аби дізнатися про це, наш журналіст вирушив до Яворівського гарнізону

5520_p_08_img_0003_3Завдання з підготовки об’єктів казармено-житлового фонду та комунальних споруд до зимового періоду експлуатації традиційно покладені на квартирно-експлуатаційну частину (КЕЧ) району. Цікавість саме до Яворівської КЕЧ не була випадковою, адже вона має низку особливостей. По-перше, частина обслуговує понад 40(!) військових містечок як у Яворівському та Старицькому, так і частково у Львівському гарнізонах. По-друге, серед цих об’єктів не тільки стаціонарні містечка військових частин, а й один із найбільших полігонів Європи — Міжнародний центр миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, а також 184-й навчальний центр, де увесь рік ведеться всебічна підготовка значної кількості наших військовослужбовців. Тож господарство, яким опікується ця квартирно-експлуатаційна частина, доволі велике, і в ньому не повинно бути збоїв.

— Підготовку до зимового періоду експлуатації ми починаємо кожного року відразу ж по закінченні холодів, щойно погодні умови дозволяють перевірити зношеність теплотрас, провести утеплення приміщень, поточні ремонти будівель тощо, — розповів начальник КЕЧ району полковник Федір Савицький. — Зараз нам трохи легше, бо обігрів стаціонарних приміщень забезпечують приватні підприємства, на балансі яких тепер перебувають котельні. Все решта, зокрема й обслуговування наметових містечок — за нами.

5520_p_08_img_0001_1Що конкретно було зроблено цього року, наочно продемонстрував тимчасовий виконувач обов’язків головного інженера КЕЧ, працівник ЗС України Богдан Стадник. Разом з Богданом Йосиповичем ми об’їздили майже всі об’єкти, насамперед — великі за обсягами робіт, на яких трудилися його фахівці. Розпочали огляд з пункту постійної дислокації 24-ї механізованої бригади.

— На території цього містечка було реалізовано два масштабні проекти. Для частини територіальної оборони ми відновили казарму, яка не експлуатувалася протягом десяти останніх років. Довелось налагоджувати водопостачання та водовідведення, підводити теплопостачання та тягнути електромережі, проводити загальний ремонт приміщень, починаючи з підлоги і закінчуючи дверима та металопластиковими вікнами. До речі, останніх тут було встановлено 109 штук. А загальний ремонт казарми обійшовся у майже мільйон гривень, — повідомив Богдан Йосипович.

5520_p_08_img_0002_2Ще одним об’єктом, яким тут пишаються працівники КЕЧ, є казарма покращеного планування. Як розповів заступник командира бригади з тилу підполковник Віталій Павельчук, коли частина виходила з району АТО, гостро постала проблема розміщення жінок–військовослужбовців контрактної служби. Було вирішено переобладнати під гуртожиток одну з чотириповерхових казарм, яка не використовувалася, і два перші поверхи відвести для жінок.

— У короткі терміни тут було зроблено сучасний ремонт. Замінено на металопластикові всі вікна, у кімнати закуплено нові меблі. І в серпні сюди вселилися 68 жінок-військовослужбовців. Залишилося тільки закупити на кухню електричні плити і холодильники. На завершальній стадії — ремонт третього і четвертого поверхів. Загалом гуртожиток розрахований на майже 150 ліжкомісць, — додала завідувачка гуртожитку Катерина Машковська.

Великий обсяг робіт виконано й у бригадному навчальному центрі «Вербляни», куди ми поїхали згодом. Тут обладнано ділянки для виконання вправ стрільб зі стрілецької зброї, з озброєння танка та інших бойових машин. Отже, тутешня розгалужена інфраструктура також забезпечує як навчання, так і відпочинок особового складу частини.

— Тут в одній із казарм фактично проведено капітальний ремонт: замінено дах, вікна, прокладено нові мережі водопостачання та водовідведення, електропостачання, відремонтовано систему опалення тощо. Вікна замінено ще й у сусідній казармі, навчальному корпусі та гуртожитку, — розповів Богдан Стадник.

Через полігон ми вирушили у селище Старичі. Ще одне велике військове містечко, де людей у формі, напевно, більше за цивільних. На території Міжнародного центру миротворчості та безпеки то ліворуч, то праворуч виднілися наметові містечка. Біля деяких поралися військовослужбовці, можна було побачити білий димок із димоходів.

— У наметах люди почали топити ще кілька тижнів тому. Треба і речі сушити, і щоб уночі не мерзнути, бо вже заморозки почалися. Зараз декілька тисяч військовослужбовців живуть на полігоні в таких містечках, але ми потрохи переселяємо людей у казарми. Минулого року власними силами побудували і здали в експлуатацію три збірно-щитові казарми. У них дерев’яні стіни з бруса, а всередині дошки оббиті утеплювачем. Є де помитися й одяг посушити. Зараз будуємо ще три. Цього разу вже з газоблоків. Кожна розрахована на 252 особи, — проінформував тимчасовий виконувач обов’язків головного інженера КЕЧ. — Це питання на особистому контролі Міністра оборони.

Уже через 15 хвилин ми були на майданчику, де зводили три нові казарми. Загалом їх тут мають побудувати вісім, а також чотири навчальні корпуси, велику їдальню і два житлові будинки для офіцерів і контрактників — фактично невеличке містечко.

— До настання морозів плануємо накрити ці казарми. Якщо не буде морозів, ще й забетонуємо підлогу. Вже оголошуємо тендер на закупівлю вікон і дверей. Хочемо зробити все можливе, аби навесні розпочати внутрішні оздоблювальні роботи, — пояснив виконроб Олександр Мазурак.

Як згодом повідомили представники Яворівської КЕЧ, на будівництво минулорічних трьох казарм передбачалося витратити загалом 20 млн грн. Власними силами працівники КЕЧ збудували їх приблизно за 8 млн, заощадивши державі близько 12 млн. Загалом же торік планувалося ввести в експлуатацію вісім казарм, п’ять з них — силами підрядників. Але вони досі добудовують дві казарми. Проте процес таки йде, тож уже понад півтисячі людей живуть на полігоні в значно кращих умовах.

— Я два роки до цього жив у наметовому містечку. Ви й самі, напевно, знаєте, як там жити в осінньо-зимовий період: після дощу всюди розносиш болото, напалиш, а хтось зайшов чи вийшов, і тепло за ним пішло, а подекуди ще й на голову капає. А тут сухо, тепло, душ, гаряча вода. Що й казати, зовсім інше життя, — поділився старшина роти молодого поповнення старший прапорщик Степан Метофір, який зараз мешкає в одній з таких казарм.

Загалом на поточний ремонт споруд, інженерних мереж, закупівлю необхідних матеріалів у межах підготовки до зими Яворівська КЕЧ району освоїла понад три мільйони гривень. Це дозволило майже на 100% виконати роботи, які планувалося здійснити до опалювального сезону. Залишилося тільки прокласти трубу до однієї з казарм. Усі підготовчі роботи для цього виконані. Продовжується закупівля дров у лісництв для забезпечення потреб наметових містечок.

«Зиму переживемо в теплі! Для цього зроблено все необхідне!» — відповідально заявляють працівники Яворівської квартирно-експлуатаційної частини району.

Віталій СТЕЧИШИН

Схожi записи: