Війна вбиває й багато років по тому

 Вересень 25, 2017

5518_p_17_img_0001Протягом війни у В’єтнамі загинули 58 тисяч американських солдатів. За десять років після війни вчинили самогубство 60 тисяч її учасників.

За роки після Другої світової війни тільки три країни свідомо поставилися до питання комплексної реабілітації військовиків після участі у бойових діях — США, Ізраїль та колишня Югославія.

Проблема адаптації ветеранів до мирного життя виникає в усіх країнах, які воюють. Хоробрий солдат, професіонал військової справи може не знайти собі місця в мирному житті. Прояви цієї неспроможності — агресія до свого оточення, домашнє насильство, самогубство, злочинність або алкоголь та наркотики. Ці прояви є ознакою посттравматичного стресового розладу (ПТСР).

Посттравматичний синдром — це бомба уповільненої дії, він може проявитися через півроку, а може й через десять років. Він може вдарити по всій нації, адже в зоні АТО здебільшого воюють чоловіки від 18 до 45 років, тобто працездатна, репродуктивна частина населення.

Американський психолог, військовий лікар, ветеран В’єтнаму Френк П’юселік, який не з чужих слів знає про труднощі реінтеграції ветеранів у звичайне суспільство, зазначає: «Коли уряд США усвідомив, що потрібно щось робити, було створено систему підтримки, яка діяла по всій країні. У кожному місті — центр підтримки ветеранів. Їхнє завдання — забезпечити психологічну допомогу родинам і допомагати бійцям у пошуку роботи. Але від 15 до 20 років пішло на те, щоб ветеранські центри почали реально розв’язувати проблему. Війна — сама по собі трагедія. На жаль, це тільки початок. Її наслідки поширяться по всій країні».

Ф. П’юселік радить: в ідеалі перед тим, як ветерани повернуться в соціум, має минути якийсь проміжок часу, протягом якого з ними обговорять те, що сталося на війні. Обов’язково потрібен хтось, хто зміг би сказати: «Ти їдеш додому. Ти почуватимешся чужинцем, і це нормально. Що ти з цим можеш зробити? Що ти будеш робити, якщо в тебе виникне бажання вбити свого близького друга за те, що він поставив тобі не те запитання?»

Скільки часу потрібно на реабілітацію людини? Як свідчить досвід, найважливіші — перші 3 тижні. Про що можна говорити? Важливо переключати увагу з минулого на сьогодення, думати про те, що буде далі. Чому стається біда? Бо людина живе емоціями минулого і тривожиться за майбутнє. А от сьогоднішній день випадає з життя. Сім’ї можуть серйозно допомогти солдатам, якщо зрозуміють, що і як відбувається, якщо будуть знати, що, коли і як робити.

Олександр ШУЛЬМАН

Схожi записи: