Під стріхою червоніють кетяги калини? Засилайте в ту хату сватів!

 Вересень 21, 2017

5518_p_24_img_0001Сьогоднішнє свято — Різдво Пресвятої Богородиці, або, як у народі кажуть, Друга Пречиста, — розпочинає осінній весільний сезон

Другу Пречисту традиційно вважають жіночим святом. Цього дня в Україні особливо шанують жінку як продовжувачку роду, а молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, цього дня мають особливу силу

Від Першої Пречистої (28 серпня — Успіння Божої Матері) й аж по Другу Пречисту (21 вересня — Різдво Пресвятої Богородиці) у кожній українській родині, де були дівчата на виданні, намагалися вдосталь нав’язати калинових пучків. Споконвіку так велося: коли під стріхою білої української хати рясніли стиглі калинові кетяги, то можна засилати сватів до тієї господи, бо там була дівчина на виданні. І це була беззаперечна прикмета для сватів. Калина символізує дівочу цноту. Стиглими калиновими гронами прикрашають весільний коровай. Ними оздоблювали вінець молодої.

Уже від Другої Пречистої розпочинається осінній весільний сезон, і можна засилати сватів. Здавна на Другу Пречисту сватали дівчат, а на Покрову вже справляли весілля. «Прийшла Пречиста — принесла старостів нечиста», — казали в народі.

До вродливої дівки багато йшло сватів. Але вона виносила накритий рушником хліб лише тому, хто був їй до душі. Бувало й таке, що під рушником свати замість хліба отримували гарбуза. Може, звідси виникла ще одна традиція: саме на Пречисту варять першу гарбузову кашу. Готують її на молоці, з пшоном, заправляють медом.

Коли ж весілля вже зіграли, то цього дня у гості до молодих йшла рідня, а їм треба було звітувати перед гостями про своє подружнє життя. Молода господиня мала накрити багатий стіл, привітати рідних, а ті пригощалися й вчили молодих, як жити, що та як правильно робити. До речі, саме на таких гостинах молодому подружжю і передавали знання — народні прикмети. І якщо молоді не цуралися, а слухали й на вус мотали, то й життя у них після цього складалося пречудово.

 

Прикметі вір, але перевір

Якщо вранці 21 вересня на траві роса, то рівно через місяць на землі буде іній.

Прийшла Перша Пречиста — одягла природа намисто, прийшла Друга Пречиста — взяла комара нечиста, прийшла Третя Пречиста — стала діброва безлиста.

Прийшла Пречиста — на дереві чисто, а прийде Покрова — на дереві голо.

Перша Пречиста жито засіває, а друга — дощем поливає.

Якщо на Другу Пречисту дощ, Покрова може бути мокрою.

Якщо в день Різдва Пресвятої Богородиці йде дощ, то він може тривати ще 40 днів, а зима буде дуже рання.

 

Цікава сучасна прикмета  на день Різдва Пресвятої Богородиці

Якщо ви цього дня забруднили руки в чомусь чорному, то чекайте хорошої пропозиції на роботі. Цієї прикмети й нині дотримуються всі службовці. Вважається, що якщо цього дня стався такий інцидент, то вам неодмінно доручать справу, завдяки якій начальство підвищить вам платню. А ще — вам можуть доручити якийсь новий проект. І коли ви попрацювали так, як належить, то чекайте і підвищення зарплати, і кар’єрного зростання. Отже, це ваш день. Наважтеся, й у вас усе вийде. Але для того, щоб закріпити дію цієї прикмети, вам потрібно стати на віник обома ногами й так постояти хоча б кілька хвилин. Тільки в цьому разі вона спрацює.

Наталія КОЗАК

Схожi записи: