Найсильніші у світі солдати — з Форт-Бреґґа

 Вересень 11, 2017

5516_p_19_img_0001Хоча бійці спецзагону «Дельта» здатні вбити голими руками кількох ворогів за лічені секунди, уміння влучно й швидко стріляти вони цінують набагато вище за володіння будь-яким видом єдиноборств

Загін спеціального призначення «Дельта» збройних сил США розпочав своє існування ще 1977 року і, на думку експертів, сьогодні є одним із найбільш підготовлених та оснащених підрозділів у світі. Історія його створення та формування вельми цікава

Ще на початку 1960-х років командування американських «зелених беретів» уклало договір із відомим британським підрозділом спеціального призначення SAS (Спеціальна авіадесантна служба) про взаємне стажування своїх бійців із метою обміну досвідом. Відповідно до цього документа, кожна зі сторін мала направити по одному офіцеру та одному сержанту на стажування протягом року. Одним із перших американців у Велику Британію поїхав капітан Чарльз Бекквіт, якого вважають «батьком» цього підрозділу.

Перше відкриття, яке він там зробив, було таким: право носити берет з емблемою SAS треба заробити, проливши чимало поту й крові. Досить сказати, що Бекквіт був вражений тим, що перевірочні випробування в британському SАS було розділено на п’ять етапів, і займали вони півроку. Гідно оцінив Бекквіт також правило SAS ніколи не випускати з рук зброю. Рушничний ремінь тут скасували ще 1948 року, щоб усунути спокусу вішати автомат на плече.

Повернувшись 1963 року з Великої Британії додому в США, Бекквіт став переконувати своє керівництво в необхідності створення спецпідрозділу, аналогічного SAS. Однак минуло ще майже 15 років, перш ніж керівництво Пентагону ухвалило рішення про реалізацію проекту «Дельта».

Днем народження загону стало 19 листопада 1977 року. Саме того дня вдалося закінчити формування першої групи бійців із 30 осіб. Та, як виявилося, добирати потрібних людей дуже складно, хоча охочих було чимало: 150 добровольців у першому списку кандидатів. Майже всі вони пройшли В’єтнам у складі сил спецпризначення збройних сил США, проте вимоги до кандидатів змогли задовольнити лише 20% із них. Під час другого відбірного курсу із 60 претендентів успішно витримали всі випробування тільки п’ятеро. Довелося Бекквіту та ще двом офіцерам, які воювали з ним у В’єтнамі, об’їхати всю Америку в пошуках відповідних хлопців. Побували вони й у Європі.

Бекквіт гадав, що на комплектування загону людьми та їхнє початкове навчання піде приблизно півтора року, але виявилось, що реально потрібно було майже три роки. Основу системи добору, оцінювання й підготовки особового складу «Дельти» становила програма SAS, однак за час існування загону вона зазнала чимало змін.

Нині загін укомплектовано найдосвідченішими військовослужбовцями зі складу частин спеціального призначення збройних сил США та полку рейнджерів. Під час його комплектування увагу звертають передусім на індивідуальні риси військовослужбовця, його фізичний та інтелектуальний потенціал.

Попередній відбірний курс «Дельти» — це жорсткий тест із загальнофізичної підготовки та марш-кидок по пересіченій місцевості. Кандидати мають подолати 65 км із рюкзаком вагою 23 кг, орієнтуючись винятково за картою та компасом. Відсів тут досягає 50%.

Потім величезна кількість психологічних тестів і співбесід допомагають визначити, чи вдасться кандидатові поєднувати в собі протилежні риси. Кандидата засипають різноманітними питаннями, тоді уважно вивчають відповіді й реакції та визначають риси його особистості. Треба, щоб він мав залізну витримку й агресивну зухвалість; міг діяти відповідно до наказу й самостійно приймав відповідальні рішення; беззаперечно підкорявся командирам і впевнено вів за собою інших; не був позбавлений співчуття та був здатний убивати без найменших вагань; постійно розширював межі своїх фізичних і психічних можливостей та не вважав себе суперменом. Як доводить досвід, найбільше таким складним вимогам відповідають люди з пасивноагресивним типом характеру. Але тільки в тому разі, якщо ними керує якась ідея вищого плану — служіння Батьківщині, Богу, закону, справедливості тощо. Після тестування та співбесіди з кандидатом, якщо він пройшов усі тести й випробування та відповідає висунутим вимогам, із ним укладають контракт на три роки.

Відразу після зарахування новобранців у загін починається їхнє навчання. Воно має дві частини: піврічний початковий курс, на якому бійці вдосконалюють свої індивідуальні навички, і основний, під час якого відбувається відпрацювання дій у складі підрозділу. Новобранці вивчають прийоми та методи боротьби з терористами й партизанами, тактику штурмових, аеромобільних і повітрянодесантних операцій. У програму також уключено вогневу підготовку, мінно-вибухову справу, рукопашний бій, вивчення сучасних приладів спостереження та зв’язку, швидкісне водіння транспортних засобів (включно з танками, вертольотами й легкими літаками), скелелазіння, медичну підготовку тощо.

Як під час навчання на цьому курсі, так і в подальшому найбільшу увагу приділяють особистій вогневій підготовці кожного бійця. На неї відводять п’ять днів на тиждень. Нормативи зі стрільби досить жорсткі. Наприклад, під час стрільби з гвинтівки потрібно влучити в «десятку» одним пострілом із відстані в 100 ярдів (91,4 метра) і не більше ніж трьома пострілами з відстані в 600 ярдів (548,6 метра). У подальшому солдати «Дельти» лише відточують навички стрільби з будь-яких позицій та в будь-яких умовах, намагаючись довести їх до ідеалу.

Ось що каже колишній боєць-оператор «Дельти»: «Ми дійшли до досконалості. Щоразу, коли ми стріляли, намагалися влучити просто в чорну мітку, але далі прогрес стрільби почав знижуватися, тоді нам треба було вивчати тонкощі механіки та балістику стрільби. Невдовзі ми змогли б уразити й волосинку».

Бійці підрозділу «Дельта» спочатку вчаться стріляти на невеликі відстані, доводячи це до досконалості, потім збільшують дистанцію й продовжують працювати в такому ж темпі. Згодом вони вчаться стріляти під час ходьби точно в голову, і досконалість приходить, коли оператори вже під час повноцінного бігу стріляють просто в голову рухомій мішені.

Арсенал рукопашного бою невеликий: близько трьох десятків найефективніших прийомів. І хоча бійці «Дельти» здатні вбити голими руками кількох ворогів за лічені секунди, уміння влучно та швидко стріляти вони цінують набагато вище за володіння будь-яким видом єдиноборств.

Протягом усієї подальшої служби особовий склад «Дельти» продовжує вдосконалювати свою професійну майстерність. Регулярно бійці групи вирушають на стажування в антитерористичні підрозділи дружніх Сполученим Штатам держав — Німеччини, Великої Британії, Ізраїлю. Нерідко вони беруть участь у змаганнях спецпідрозділів усередині країни та за кордоном. Усе це дає змогу бійцям цього підрозділу розширити свій досвід і підтримувати високу готовність до дій у реальній бойовій обстановці.

«Дельта» постійно співпрацює з такими іноземними військовими об’єднаннями, як австралійська SAS, британська SAS, канадська JTF-2, французький GIGN, німецький GSG 9, ізраїльський SM. Часто тренування поєднуються із тренуваннями інших американських контртерористичних угруповань.

Основним місцем дислокації «Дельти» є Форт-Бреґґ (штат Північна Кароліна). Там розташовано штаб, навчальний центр, житлові приміщення, склади, технічний парк. Для ряду спеціальних тренувань використовують й інші навчальні центри, наприклад, Форт-Ґрілі на Алясці (в умовах Крайньої Півночі), Форт-Ґулік у Панамі (в умовах джунглів).

Бійці «Дельти», які здійснюють спецоперації, називаються операторами. Командування намагається приховувати персональний склад загону, а також належність до нього того чи іншого військовослужбовця. На службі вони можуть носити цивільний одяг, бороду, довге волосся тощо. На військовій формі не завжди носять знаки, що ідентифікують належність бійця до загону «Дельта».

Особовий склад «Дельти» поділяють на бойовий і допоміжний. Вимоги до допоміжного не такі жорсткі, як до оперативного. Головне — задовольняти формальні вимоги (особливо стосовно допуску до таємних документів і дисциплінованості) та мати високу кваліфікацію за своєю спеціальністю. Бойовий склад організаційно поділяють на роти, які у своєму складі мають шість загонів. Загін із 16 бійців може діяти самостійно й розподілятися на групи по вісім, чотири або дві особи. Кількість особового складу — від 200 до 500 людей.

За офіційними документами, призначення групи «Дельта» — участь у таємних бойових операціях, насамперед за межами США.

Роман ВУС

Схожi записи: