В Умані про ветеранів АТО дійсно дбають

 Вересень 11, 2017

5516_p_20_img_0001Окрім загальнодержавних пільг, ветерани АТО отримують низку додаткових «бонусів» за рішенням місцевої влади

Абревіатуру ПТСР (посттравматичний стресовий розлад), яку ще кілька років тому практично ніхто не знав, віднедавна активно застосовують до ледь не кожного бійця, який повернувся з фронту. Однак, спілкуючись із захисниками, розумієш: значна частина психологічних проблем зникне сама собою, якщо якісно забезпечувати кожному воїнові базові потреби (роботу, житло тощо), тоді й негативу стане в рази менше.

Умань стала чи не першим в Україні містом, де, крім загальнодержавних пільг, запровадили низку додаткових «бонусів» для ветеранів АТО за рішенням місцевої влади та громади. Про це кореспондентові «Народної армії» розповіла начальник Уманського управління праці та соціального захисту Галина Кучер

— Сьогодні відвідувала поранених у місцевій лікарні, й мене приємно вразило те, що для учасників АТО облаштували справжні VIP-кімнати з кондиціонерами, ортопедичними ліжками, телевізорами…

— Насправді це зовсім не такі великі кошти для міста, як може здатися на перший погляд. У нас немає військового госпіталю, але ми робимо максимум із того, що маємо. Важливо, щоб хлопці знали, куди можна звернутися, аби вирішити проблемні питання.

— Чула, що пільги на комунальні послуги в місті для учасників АТО встановили задовго до того, як це було ухвалено на державному рівні.

— Ми не чекали вказівок «згори» та змін до законодавчих актів. У нас такі пільги почали діяти навесні 2014-го, коли хлопцям ще не давали статусу УБД. У цьому питанні ми дійсно стали першими. Відшкодовували комунальні платежі за рахунок коштів із міського бюджету. Нині в індивідуальному порядку аналізуємо, кому вигідніше користуватися субсидією, кому — пільгами. Щоб досягнути максимально вигідного варіанта, досить часто на зимовий період переводимо на субсидію, а влітку — на пільги. З міського бюджету оплачуємо перебування наших маленьких уманців у садку та шкільні обіди, поки їхні батьки воюють в АТО. Ми не чекаємо, поки воїн приїде з фронту й оформить собі статус учасника бойових дій. Також ми першими в області призначили стипендії для дітей із сімей загиблих у розмірі 1000 гривень на місяць. Хоч як банально це звучить, але такі досить нескладні речі підтримують захисників.

— Найболючішим питанням для більшості українських міст залишається забезпечення атовців земельними ділянками. Як його вирішуєте ви? Усе-таки Умань є туристичним, густонаселеним містом…

— У нас на обліку стоїть 552 учасники АТО, тож, спочатку ця тема нам здавалася просто непідйомною. Ми не маємо генерального плану розмежування району. Різними способами шукали шляхи розв’язання проблеми: спілкувалися з колегами з інших міст, радилися з обласним керівництвом… І в нас вийшло вирішити і це питання! Нині більше як половина ветеранів АТО з Умані, а саме 355 осіб, отримали земельні ділянки в межах міста. Питання з приводу забезпечення землею решти учасників бойових дій, сподіваюсь, вирішимо найближчим часом. За відсотковим співвідношенням ми лідируємо в області. На жаль, на державному рівні не передбачено звільнення від плати за оформлення дозвільних документів та реєстрацію ділянки, але малозабезпеченим сім’ям ці виплати компенсуємо за рахунок місцевого бюджету.

— Багато питань виникає у ветеранів АТО з приводу можливості придбання квартир за пільговими програмами.

— Активно працюємо за програмою безвідсоткового кредитування. Наприклад, позика першого ветерана АТО, який скористався цією можливістю, склала 360 тис. гривень. До речі, незадовго після оформлення договору, у нього народилася дитина. А, згідно з умовами документа, сума позики у такому випадку знижується на 10%. Ми всі раділи за нього, а ще більше за те, що програма працює. Звісно, кількість таких квартир поки що можна полічити на пальцях, але це вже перемога. Кілька квартир для захисників були придбані й з державного бюджету.

— Знаю, що дітям атовців в Умані пропонуєте навіть таку послугу, як безкоштовне репетиторство. Які ще місцеві починання для цієї категорії?

— Щодо репетиторства, то можливістю індивідуальних занять з української мови, математики, біології, хімії наразі скористалось 20 діток. Здебільшого, це школярі з малозабезпечених родин. Займаються з ними викладачі з місцевого педагогічного університету. Також ми відшкодовуємо половину вартості на навчання в студіях і гуртках міста, зокрема, у школі мистецтв. Для діток, чиї батьки загинули, це все безкоштовно. Багато уваги приділяємо оздоровленню не лише на території України, а й за кордоном. Уже третій рік поспіль наших діток бере на безкоштовне оздоровлення Литва. Приватні підприємства міста теж надають безоплатні путівки, активно співпрацюємо з санаторіями міста Хмільник.

Вдалою виявилася система «єдиного вікна», за якою всі послуги боєць може отримати в одному місці. Для прикладу, щоб оформити ті самі пільги на комунальні послуги, не треба йти до комунальників. Це справді зручно. Аби бути в курсі всіх потреб, ми щотижня збираємо оперативний штаб із залученням різних громадських, благодійних організацій, бійців та їхніх родин. Нам озвучують найболючіші проблеми. Їх розв’язання — то вже наша справа.

Анастасія ОЛЕХНОВИЧ

Схожi записи: