Модернізація «сімдесятдвійки»: польський варіант

 Вересень 7, 2017

5516_p_17_img_0001Польща нинішнього року ухвалила рішення про продовження терміну служби цього танка, як мінімум, іще на 10-15 років, здійснивши його модернізацію

Т-72 — один із наймасовіших бойових танків виробництва СРСР. Після прийняття на озброєння 1973 року його неодноразово модернізували. Нині цей танк перебуває на озброєнні армій багатьох країн — колишніх радянських республік, а також Фінляндії, Індії, Ірану, Іраку, Сирії та низки інших країн. Модифікації Т-72 випускали за ліцензією в Югославії (M-84), Польщі (PT-91), а також Чехословаччині та Індії. Танк серійно виробляли з 1973-го по 2005 рік, і за цей час було випущено близько 30 000 одиниць цих машин у різних модифікаціях

Про українські варіанти модернізації танка Т-72 «Народна армія» вже розповідала. Нагадаємо, нещодавно ДП «Київський бронетанковий завод» модернізував «сімдесятдвійку» до рівня Т-72АМТ. Її вперше можна було побачити цього року на Хрещатику — на виставці сучасних зразків ОВТ «Міць нескорених» з нагоди Дня незалежності України. На думку профільних фахівців з Озброєння ЗС України, важливо, що модернізація Т-72АМТ відбувалася з урахуванням бойового досвіду наших танкістів в АТО.

5516_p_17_img_0002На Т-72АМТ встановили динамічний захист нового покоління «Ніж», який знижує ефективність ворожих кумулятивних і бронебійних оперених підкаліберних снарядів, а також боєприпасів, що діють за принципом «ударного ядра». Для додаткового захисту Т-72АМТ обладнано протикумулятивними ґратами, які захищають найуразливіші зони танка з боків і на кормовій частині. Ефективність такого захисту вже неодноразово доведено під час бойових дій у районі АТО. Серед іншого на модернізований танк установили прилади нічного бачення з електронно-оптичними перетворювачами третього покоління, нічний приціл із можливістю ведення вогню керованою ракетою «Комбат», новий двигун потужністю

840 к.с. та комплекс динамічного захисту. А ще Т-72АМТ обладнали сучасною цифровою радіостанцією й навігаційною системою «Базальт».

Ця версія модернізації танка, на думку деяких експертів, має непогані перспективи. Невипадково її жваво обговорюють російські військові експерти: критично оцінили та зробили власні висновки щодо сильних і слабких сторін нашого Т-72АМТ. І зрозуміти їх можна. Адже відтепер вітчизняна «оборонка» може становити ще більшу конкуренцію російському ВПК на міжнародному збройовому ринку в сегменті модернізації танків радянської епохи. А їх по всьому світу реалізовано чимало.

Модернізація парку Т-72 є актуальним питанням і для армій деяких європейських країн, зокрема Польщі та Чехії. У військовому відомстві Польщі не поспішали з реалізацією планів щодо модернізації танкового парку Т-72М1 та РТ-91. Наші західні сусіди свого часу зробили основну ставку на придбання німецьких танків Leopard-2. Водночас цього року в Польщі вирішили продовжити термін служби Т-72М1 та РТ-91, як мінімум, іще на 10-15 років, здійснивши модернізацію. Нині Міністерство національної оборони Польщі має визначитися із запропонованими йому варіантами модернізації танків РТ-17 або РТ-91М2.

Деякі ЗМІ вже повідомили, що на оборонній виставці MSPO-2017, яка проходить з 5-го по 8 вересня в місті Кельце, польське підприємство Zaklady Mechaniczne Bumar-Labedy SA спільно з проектним бюро OBRUM презентують одразу два проекти модернізації танків Т-72М1. Особливістю проекту глибокої модернізації РТ-17 є використання технологій української розробки. Зокрема, замість 125-міліметрової танкової гармати радянського зразка на бойову машину має бути встановлено 120-міліметрову гладкоствольну танкову гармату КБМ-2, розробником якої є ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова». Така гармата дає змогу застосовувати всі стандартні боєприпаси НАТО цього калібру, і її буде оснащено автоматом заряджання польської розробки в баштовій ніші.

Бронювання корпусу й башти посилено композитними бронепанелями — також польської розробки. Порівняно з попереднім варіантом модернізації — РТ-16 — форму бронювання передньої частини башти видозмінено, і вона має форму диска. Також тут встановлено нову систему управління вогнем, яка також виконуватиме функції панорамного прицілу. Усі електроприводи башти й гармати оснащено цифровим управлінням. На основній танковій башті встановлюють дистанційно керовану турель ZSDU Kobuz із кулеметом калібру 7,62 мм або 12,7 мм.

На експозиції поляки представляють одночасно менш радикальний і дешевший варіант модернізації «сімдесятдвійки». Цю версію позначено як РТ-91М2. Тут зберегли 125-міліметрову гармату 2А46, але встановили французьку систему управління вогнем Safran SAVAN-15. Танк оснащено й новими польськими комбінованими приладами спостереження командира ТKN-3Z та механіка-водія PNK-72 Radomka. Відтепер тут буде система колового огляду через телекамери, а також нова система встановлення димових перешкод Obra-3. У РТ-91М2 на башті й корпусі, зокрема на бортах, встановили модулі навісного динамічного захисту ERAWA-1/2 третього покоління, а задню частину башти й корпусу вже традиційно обладнали протикумулятивними решітками. Цей танк оснащено польським дизельним двигуном

S-12U і модернізованою механічною трансмісією, а також допоміжною силовою установкою потужністю 8–10 кВт.

Не відмовилися від Т-72М і в Чехії. Цього року на виставці IDET 2017, що відбувалася в травні в місті Брно, чеська компанія Excalibur продемонструвала версію модернізації танка Т-72 Scarab. Планують, що до 2025 року він замінить у чеській армії попередні версії T-72M4 CZ.

Зовнішньою особливістю варіанта Т-72 Scarab також є наявність динамічного захисту нового покоління та ґратчасті протикумулятивні екрани, змонтовані на башті. Чехи встановили двигун В-84 потужністю 840 к. с. замість старого 780-сильного В-46. Він надає модернізованому танкові швидкості. У Т-72 Scarab поліпшили прилади спостереження та прицілювання. Відтепер вони можуть працювати в пасивному режимі, а екіпаж дістав захист органів зору від лазерного випромінювання.

Модернізація «сімдесятдвійки» в Україні, Польщі та Чехії дає змогу осучаснити всі основні функціональні системи й поліпшити бойові, ходові та захисні характеристики Т-72.

Ярослав МЕЛЬНИЧУК

Схожi записи: