Танковий біатлон: у програмі цьогорічного конкурсу на кращий танковий взвод ЗС України більшість вправ ґрунтується на досвіді АТО та змагань танкових підрозділів НАТО

 Вересень 6, 2017

5516_p_01_img_0001_1До фіналу пробилися взводи з 14-ї механізованої бригади,  36-ї бригади морської піхоти та десантники з 25-ї бригади.

Призовий фонд конкурсу — 200 тисяч гривень

На тактичному полі військового полігона на Чернігівщині гуркочуть мотори, лунають гучні постріли танкових гармат та стрекочуть кулемети. Танкові взводи, переможці відбірних змагань у своїх видах Збройних Сил України, виборюють звання кращого.

5516_p_06_img_0002_2Змагання проводяться в таких номінаціях: спортивна (швидкісна стрільба з пістолета з різних положень, естафета, подолання смуги перешкод); оборонний бій (стрільба, встановлення димової завіси, зміна позиції, відхід); наступальний бій (проведення розвідки, виклик вогню артилерії, ведення наступального бою); водіння на точність (майстерність механіків-водіїв) та професійна (снайперська стрільба з танків, танкова «карусель»). За кожен етап змагань учасники отримують певну кількість балів, які будуть підсумовані наприкінці змагань. Максимально танкісти можуть набрати 2780 балів.

Призовий фонд цього року становить 200 тисяч гривень. Отже, окрім перехідного кубка — макету танка, команда-переможець отримає 100 тисяч гривень. За друге місце передбачена винагорода у 60 тисяч, а за «бронзу» — 40 тисяч гривень. У фінальній частині чемпіонату серед танкістів боротимуться взводи з 14-ї бригади на модернізованих Т-64БВ, 36-ї бригади морської піхоти на Т-64БВ та десантники з 25-ї бригади на Т-80.

5516_p_06_img_0003_3Такі змагання проводяться вже кілька років поспіль, але програма цього року дещо відрізняється. Вона підготовлена з урахуванням досвіду участі українських танкістів у танковому біатлоні НАТО «Сильна Європа» (проводився в Німеччині) і максимально наближена до стандартів Альянсу. Цього року елементи програми, яка була у Німеччині,запроваджені й у нас. Вони передусім спрямовані  як на виконання танковим взводом своїх завдань, так і на демонстрацію індивідуальних навичок танкістів. Це більш маневрена, а не позиційна оборона, виклики вогню артилерії з глибини оборони та корегування стрільби. У попередні роки цього не було. Також додані різні види фізичної підготовки, зокрема смуга перешкод, яку раніше долали тільки десантники та розвідники, швидкісна стрільба із пістолета з різних положень, надання медичної допомоги постраждалим членам екіпажів.

— Однією із вправ, введених цього року, є стрільба з пістолета. І наш підрозділ виконав її досить добре. Минулого року ми також змагалися у фіналі. Та цьогорічна програма дещо відрізняється. Окрім іншого, будемо стріляти і з закритих вогневих позицій, — розповів командир танка 14-ї бригади старший сержант Роман Киричук. — Загалом мій екіпаж учетверте бере участь у таких змаганнях. Звичайно, якщо порівняти ті, що проводилися 2012 року з нинішніми, то різниця дуже велика. Тоді, самі розумієте, масштабні навчання практично не проводилися. Тож рівень підготовки не порівняти з нинішнім. Нині всі хлопці мають бойовий досвід, що не може не позначитися на якості цього конкурсу — кожен екіпаж чітко знає, як діяти за тих чи інших обставин.

Треба сказати, що Роман у складі підрозділу брав участь і у змаганнях у Німеччині. Як говорить, там було дещо незвично, бо зовсім інша тактика, незнайома місцевість і вправи інші. Але наші танкісти таки продемонстрували влучну стрільбу в наступі й тактично грамотні дії.

5516_p_06_img_0001_1Цікавою особливістю цьогорічних змагань є те, що для танкістів з ВДВ умови дещо ускладнено. Це зроблено з урахуванням особливостей швидкісного танка Т-80. Наприклад, на відпрацювання дій в обороні їм «накинули» 74 секунди.

— Наші танки Т-80 швидші та маневреніші, ніж «шістдесятчетвірки», тому дуже ефективні в наступальному бою, — каже командир танка з 25-ї бригади ВДВ старший сержант Андрій Тищенко. — Мій екіпаж разом із 2015 року, з часу, коли була створена танкова рота. Зараз ми розуміємо один одного з одного погляду. Звісно, це є результатом постійних тренувань, і чим більше в нас навчань, тим більш злагоджені дії екіпажу. У відбірних змаганнях ми стали кращими серед підрозділів ВДВ, хоча наша бригада у таких змаганнях бере участь вперше.

Водночас, як розповів командир танкового взводу з 36-ї окремої бригади морської піхоти старший лейтенант Іван Поліщук, його підрозділ у змаганнях на кращий танковий взвод бере участь вдруге, торік вони посіли друге місце. За його словами, відтоді багато що змінилося. Вже є досвід змагання команди 14-ї механізованої бригади в Німеччині з танковими підрозділами країн НАТО. Більшість елементів, які відпрацьовують на цих змаганнях, ґрунтуються на досвіді АТО.

Сам Іван Поліщук в АТО з вересня 2014 року. Потрапив на фронт одразу по закінченні Академії сухопутних військ. Каже, що в танкових боях, коли не було протистояння панцерників, в основному доводилося працювати по опорних пунктах противника.

— Ці змагання — передусім перевірка взаємодії екіпажів та взводів, як танки працюють у парі та у складі четвірки, коли прикривають один одного. Адже якщо раніше у взводі було три машини, то зараз — чотири, — додає старший сержант Андрій Тищенко.

Перемога в тій чи іншій номінації значною мірою залежить від уміння командира швидко та правильно приймати рішення — згрупувати стрільбу на певні цілі, розподілити їх між танками, викликати артилерію тощо.

Танковий екіпаж має діяти, як єдиний організм. Особливо це необхідно під час виконання однієї з вправ, коли в механіка-водія повністю закриті триплекси і він веде танк через перешкоди за вказівками командира про напрямок руху.

Переможці цьогорічного чемпіонату серед танкових взводів ЗС України будуть відомі 9 вересня — у переддень професійного свята танкістів.

Олександр ШУЛЬМАН,

Роман ВУС

Схожi записи: